راهنمای تیم ملی استرالیا

تماشاگران تیم ملی استرالیا

گروه: D

برنامه بازی ها

آلمان : ۱۳ژوئن ، ۱۹:۳۰ ، دوربان غنا :۱۹ ژوئن ، ۱۵:۰۰ ، روستنبرگ صربستان :۲۳ ژوئن ، ۱۹:۳۰ ، نلسپرویت

*ساعت آغاز بازی ها به وقت گرینوپچ است

رده بندی در فیفا: بیستم

آنها تیم بیستم جهان هستند که شاید عادلانه است. بهترین رتبه آنها چهاردهم بود که پارسال اتفاق افتاد و بدترین رتبه آنها نود و دوم بوده است که در سال ۲۰۰۰ به آن رده سقوط کردند.

شناسنامه

۴ سال پیش پس از ۳۲ سال دوری به جام جهانی‌ راه یافتند و تاریخ ساز شدند، چون برای بار اول بود که به مرحله دوم رقابت‌ها رسیدند.

در آن مرحله در یک بازی نزدیک در لحظات آخر به ایتالیا قهرمان نهایی جام، باختند. از آن موقع خیلی چیز‌ها تغییر کرده است، اما استرالیایی‌ها همان روحیه و شور زمان گاس هیدینک را حفظ کرده اند و می‌‌خواهند دستکم همان موفقیت را تکرار کنند.

کمبود اعتماد به نفس چیزی نیست که در اردوی آنها بیابید،حتی وقتی‌ به حریفان نامدار مرحله اول استرالیا نگاه بیندازید.

پیم فربیک هلندی به جای هموطن خود هدایت تیم را بر عهده گرفته است، او میراث دار بیشتر مهره هایی است که هیدینک از آن‌ها بهره می‌گرفت، بازیکنانی که به "نسل طلائی" شهره اند.

اما آنها ۴ سال پیرتر شده اند و بیشترشان بیش از ۳۰ سال دارند و حتی کسی‌ چون مارک ویدوکا کاپیتان تیم از بازی‌های ملی‌ خداحافظی کرده است، تا فربیک در مهره چینی‌ ۴-۲-۳-۱ مورد علاقه‌ اش، در این سال ها نگران پر کردن جای خالی او به عنوان تنها مهاجم تیم باشد.

احتمالا هری کیول را جلو تر از همه بگمارد، اما ستاره ۳۰ ساله گالاتاسرای به خاطر آسیب دیدگی‌های اخیر حضوری پر رنگ در میدان‌ها نداشته است.

راهیابی به جام جهانی‌

این بار اول بود که برای سهمیه کنفدراسیون آسیا تلاش می‌‌کردند: در مجموع ۱۴ بازی خود درخشان بودند و بهترین‌های قاره را ناکام گذاشتند.

در مرحله اول گروهی بالاتر از قطر، چین و عراق، قهرمان آسیا، قرار گرفتند با این که از دو آخری یک بار شکست را پذیرفتند ،ولی‌ در مرحله دوم در ۸ بازی بدون شکست باقی‌ ماندند و با ۵ امتیاز اختلاف نسبت به ژاپن، تیم برتر گروهی شدند که در آن بحرین، قطر و ازبکستان حضور داشتند.

موفقیت آنها در این مرحله نه تنها مدیون درخشش مارک شوارتسر دروازهبان کهنه کار فولام بود. اقبال بلند آنها در چند بازی به دادشان رسید، در بحرین بازی را بردند در حالی‌ که میزبان کاملا چیره بود و در ژاپن در حالی‌ که به زحمت توپ به پایشان می خورد به تساوی رسیدن.

ستاره

Image caption مارک برسکانو در تیم باشگاهی‌اش، پالرموی ایتالیا، بازیکنی موثر و مطمئن بوده است

مارک برسکانو (۵۲ بازی، ۲ گل)

یک بازیکن میانی پر تلاش و همه کاره که یک نگاه هم به باز کردن دروازه حریف دارد. از جمله بازیکنان استرالیا است که در ایتالیا بازی می‌‌کند، اما نزدیک بود که به فوتبال انگلستان بپیوندد. او حتی با منچستر سیتی تمرین هم کرد، اما قرار داداش بسته نشد و به پالرمو برگشت. او برای پالرمو همیشه حاضر و موثر بوده است و همچنین برای تیم کشورش.

دیگر مردان کلیدی

مارک شوارتسر مهره کارامد و مهم در مرحله انتخابی جام جهانی‌ بود. او در سن ۳۸ سالگی یک دروازه بان مطمئن است. اما بدون شک در میانه زمین، این کاهیل است که همیشه نجات دهنده تیم بوده است.

این بازیکن میانی با تمایل تهاجمی، هم فرصت شناس خوبی است هم موقعیت شناس و این ویژگی‌‌ها بود که به کمک استرالیا در مرحله انتخابی جام جهانی‌ آمد.

به این دو هری کیول را اضافه باید کرد که می‌‌خواهد توقع‌ها را بر آورده کند و یک قهرمان برای کشورش در جام جهانی‌ باشد او هم می‌‌تواند در نوک حمله بازی کند هم می‌‌تواند در گوشه چپ پشت مهاجم نوک، همان نقش‌ مهمی که در جناح مخالف برت امرتون آن را ایفا می‌‌کند.

Image caption پیم فربیک هلندی جانشین یک هلندی دیگر، گاس هیدینک، شده است تا موفقیت‌های او را در تیم ملی استرالیا تداوم بخشد

مربی: پیم فربیک

پس از این که سال‌ها زیر دست گاس هیدینک کار کرد در سال ۲۰۰۷ فرصت پیدا کرد تا از سایه آن مربی‌ بزرگ خارج شود. نخست کره جنوبی را در بازی‌های جام آسیا هدایت کرد و پس از آن به استرالیا پیوست.

پیم فربیک یک مربی‌ اصول گراست. شاید خیلی‌ها اورا متهم می‌‌کنند که محافظه کار است و آزادی عمل را از بازیکنان می‌‌گیرد، اما او یک تیم با روح همکاری بزرگ و متحد ساخته است. او بین بازیکنان جایگاه محترمی دارد.

تیمش در دفاع مستحکم است و البته می‌‌خواهد نشان دهد که در حمله هم می‌‌تواند موفق باشد.

پیشینه:

۱۹۷۴ (دور اول) ، ۲۰۰۶ (دور دوم)

این بار دومین حضور پی‌ در پی‌ و سومین در مجموع آنهاست. در بار اول حضور در جام جهانی، بازیکنان تیم استرالیا چندان حرفه‌ای نبودند و خیلی ضعیف ظاهر شدند. هیچگاه نتوانستند دروازه حریفی را باز کنند و با پذیرفتن دو شکست برابر آلمان شرقی‌ و آلمان غربی و یک تساوی با شیلی به خانه برگشتند.

سی‌ و دو سال بعد به آلمان برگشتند، اما این بار آنها تیمی موفق بودند و مرحله نخست را پس از برزیل، بالاتر از کرواسی و ژاپن به پایان رساندند و به مرحله دوم راه پیدا کردند.

سوال بی‌ پاسخ

اگر شوارتسر را یک اتوبوس زیر بگیرد؟

سوال مهم این نیست که چه کسی‌ را فربیک می‌‌خواهد جانشین ویدوکا کند. اگر بلایی سر دروازه بان تیم بیاید چه کسی‌ می‌‌تواند جای او را بگیرد.

بیم ها

شاید چیزی که بیشتر از پیری تیم ، نگران کننده است، انعطاف ناپذیری مربی‌ تیم است. پیم فربیک فقط به ۴-۲-۳-۱ خود اعتقاد دارد و بس.

امید ها

نه فقط آن‌ها از جام جهانی‌ گذشته تجربه به دست آورده اند که اعتماد به نفس زیادی هم کسب کرده اند. اما مهمتر از همه این است که شاید حریفان‌شان؛ آلمان، غنا، و صربستان آنها را دست کم بگیرند. آن وقت بخت استرالیا برای تکرار موفقیت زیاد تر از پیش است.

آیا می دانستید؟

بازیکنان بزرگی‌ بوده اند که می‌‌توانستند برای استرالیا بازی کنند اما ترجیح دادند پیراهن تیم ملی‌ کشور دیگری را بپوشند از جمله: کریستین ویری (ایتالیا)، ساشا ایلیچ (صربستان)، تونی دریگو (انگلستان) و جوزف سیمونیچ (کرواسی)

آنها چه می‌‌گویند؟

پیم وربیک (مربی‌): "باید برویم و بهتر از بار پیش باشیم. هر کسی‌ هدفی‌ تعیین می‌‌کند و بازیکنان هم همینطور. ما می‌‌خواهیم از دفعه قبل بهتر نتیجه بگیریم، پس هر کار ی بتوانیم می‌‌کنیم که این اتفاق بیفتد"

پیش بینی‌

شاید رقیبان سر سخت در مرحله نخست اجازه تکرار موفقیت دور پیش را به استرالیایی‌ها ندهد و به مرحله دوم راه نیابند.

بخت قهرمانی: ۱ به ۱۲۵