راهنمای تیم ملی کامرون

تیم فوتبال کامرون
Image caption کامرون عموما حضور پرقدرتی در جام‌های جهانی داشته است و گاهی شگفتی‌های بزرگی را نیز خلق کرده است

گروه: E

برنامه بازی ها

ژاپن : ۱۴ ژوئن ، ۱۹:۳۰ ، بلومفونتن دانمارک :۱۹ ژوئن ، ۱۹:۳۰ ، پرتوریا هلند -: ۲۴ ژوئن ، ۱۹:۳۰۰ ، کیپ تاون

*ساعت آغاز بازی ها به وقت گرینویچ است

رده بندی در فیفا:نوزدهم

با استناد به این رده بندی، برترین تیم قاره آفریقاست.

شناسنامه

شاید آن‌ها به مانند گذشته دیگر ندرخشند تا چشم‌ها را خیره کنند، اما نباید شیر‌های رام شدنی را دستکم گرفت.

آنها شاید آن جادوی گذشته را به همراه نداشته باشند. جادویی که سبب شد در دهه ۱۹۸۰ و ۲۰۰۰ دو بار جام ملتهای آفریقا فتح کنند و نشان الیمیپک سال ۲۰۰۰ را بدست بیاورند و از همه مهمتر در جام جهانی‌ ۱۹۹۰ ایتالیا خیره کننده باشند، اما دست کم باید باور کنیم که آنها به تکرار تاریخی حضور در مرحله دوم امیدوارند.

شیرهای رام نشدنی‌ اینقدر استعداد در جوخه خود دارد که هر حریفی را نگران کند، اما اگر پله می‌‌خواهد باز روی قهرمانی یک تیم آفریقایی در جام جهانی‌ شرط ببندد ، حتما روی کامرون نخواهد بست با این که بهترین پیشینه در جام جهانی را در جمع آفریقایی‌ها دارند و در رده بندی جهان برترین این قاره اند، اما به راستی‌ قدرتمند‌ترین نیستند.

راهیابی به جام جهانی‌

آنها خیلی دردناک بخت راهیابی به جام جانی ۲۰۰۶ را در روز آخر از دست دادند، اما در این دور با پیروزی ۲-۰ برابر مراکش در بازی پایانی جز چهار تیمی بودند که در مرحله اول انتخابی به جام جهانی‌ از قاره آفریقا صعودشان را قطعی کردند.

با این که با ۲ تساوی کار خود را آغاز کرده بودند، اما چهار پیروزی پی‌ در پی‌ آنها را به آفریقای جنوبی رساند.

Image caption ساموئل اتواو، بازیکن پیشین تیم بارسلون، امسال هم با تیم اینترمیلان ایتالیا موفق به کسب جام قهرمانی باشگاه‌های اروپا شد

ستاره تیم

ساموئل اتواو (۸۷ بازی،۴۲ گٔل)

او از ۱۴ سالگی در خدمت تیم ملی‌ کشورش بوده و البته با کامرون ۲ بار قهرمان جام ملتهای آفریقا شده و نشان طلای المپیک را نیز برده است. یک مهاجم با همه ویژگی‌‌هایی‌ که یک بازیکن بزرگ دارد، امید اول شیر‌های رام نشدنی‌.

دیگر مردان کلیدی

روبرت سانگ با بیش از یکصد بازی ملی‌ همچنان در میدان می درخشد حالا به همه ارزش‌هایش تجربه زیاد هم افزوده است.

برای ضربات ایستگاهی تیم به جرمی امیدوار است و اشیل امنا بازیکن رئال بتیس بازیسازی برای تیم می‌‌کند. البته او با کمک مکون، الکساندر سانگ و امبیا خط میانی قوی‌ای رأ شکل می دهند.

مربی: پل لو گن

مرد ۴۵ ساله فرانسوی با قهرمان کردن لیون در ۳ دوره پی درپی در باشگاه‌های فرانسه خود را به همه شناساند وگرنه ۱۷ بازی ملی‌‌اش توشه‌ای مناسب برای ماجراجویی در آفریقا به شمار نمی‌‌آید.

با این حال او وقتی‌ جای مرد کهنه کار آلمانی، اتو فیتسر، را گرفت زود دست به کار شد، تا روش‌های مشهورش را به کار ببندد. اما پیش از همه بازوبند را از اتواو گرفت و به سانگ داد.

Image caption لوگن از زمان بر عهده گرفتن مربیگری تیم ملی کامرون تغییراتی را در این تیم ایجاد کرد که شاید عمده‌ترین آن گرفتن بازوبند سرگروهی از اتواو و سپردن آن به سانگ ‌باشد

پیشینه

۱۹۸۲ (دور اول) ، ۱۹۹۰ (یک چهارم پایانی) ، ۱۹۹۴ (دور اول) ، ۱۹۹۸ (دور اول) ، ۲۰۰۲ (دور اول)

تاریخی‌ترین حضور آنها مربوط به ۱۹۹۰ است که در بازی آغازین جام جهانی‌ قهرمان جهان آرژانتین را شکست دادند. کامرون در آن دوره توانست به مرحله دوم برسند که مغلوب انگلستان و هنر گری لینه کر و پل گسکوین شد.

سؤال بی‌ پاسخ

آیا این آواز قوی نسل بازیکنان بزرگ کامرون است؟

جواب این سؤال را باید نسل جوان تر بدهند، آنهم در زمین. نشان دهند که آیا می‌‌توانند جای ستاره‌های پا به سن گذاشته را بگیرند؟

بیم ها

آنها خیلی به اتواو متکی‌ اند و این خیلی نگران کننده است، کافی‌ است فرض کنیم او آسیب ببیند.

امید ها

آنها در قاره خود بازی می کنند. تجربه زیادی به همراه دارند که در نظام جدید تیم که آن را پل لوی گن وضع کرده، متبلور شده است.

آیا می دانستید؟

سامول اتواو راهیابی تیمش به جام جهانی‌ را با هدیه دادن ساعت هایی به ارزش حدود پنجاه هزار دلار به هم تیمی‌هایش جشن گرفت.

آنها چه می‌‌گویند؟

سامول اتواو(بازیکن): "دوباره مردم را وادار کردیم به تیم باور کنند، دستاورد بزرگی است که به جام جهانی‌ رفته ایم به ویژه این که جام در آفریقا برگزار می شود، ما خطرناکیم، چون آمیزه ای خوب از تجربه‌های گوناگون داریم و یاد گرفته ایم که چگونه در کنار هم بازی کنیم"

پیش بینی‌

اگر اتو او بدرخشد، حتما به مرحله دوم راه پیدا می‌‌کنند.

بخت قهرمانی: ۱۰۰-۱