راهنمای تیم ملی شیلی

طرفداران تیم ملی شیلی
Image caption تیم شیلی پس از دوازده سال غیبت و با کسب نتایجی درخشان در بازی‌های مقدماتی توانسته است دوباره به جام جهانی راه یابد

گروه: H

برنامه بازی ها:

هندوراس : ۱۶ ژوئن ، ۱۲:۳۰ ، نلسپرویت سوئیس : ۲۱ ژوئن ، ۱۵:۰۰ ،پورت الیزابت اسپانیا : ۲۵ ژوئن ،۱۹:۳۰ ، پرتوریا.

*ساعت آغاز بازی ها به وقت گرینویچ است

رده بندی در فیفا: پانزدهم

در سال ۱۹۹۸ آنها به مقام ششم در این جدول رسیدند. اما ۴ سال بعد به پائین‌ترین رتبه در تاریخ خود، هشتاد و چهارم، سقوط کردند.

شناسنامه

وقتی‌ که آنها به این شناخته می‌‌شوند که در بین اهالی امریکای لاتین جذاب‌ترین بازی را به نمایش می‌‌گذارند، حتما باید روی آنها حساب ویژه‌ای کرد.

آخرین بار ۱۲ سال پیش در جام جهانی‌ فرانسه با زوج رویایی مارسلو سالاس و ایوان زامورانو در خط حمله، حضور داشتند. پس از آن از آنها خبری نشد، تا این که مارچلو بیلسا ، مرد عجیب آرژانتینی، هدایت آنها را به دست گرفت و انقلابی‌ بزرگ در بازی آنها به وجود آورد و دست آخر به جام جهانی‌ رساندشان.

۳ سال پیش وقتی‌ بیلسا به مربیگری بر گزیده شد، همه آن را یک قمار بزرگ دانستند، نه فقط به خاطر دستمزد بالایش بلکه مردم شیلی حضور یک آرژانتینی را روی نیمکت تیم ملی‌ کشورشان بر نمی‌‌تابیدند.

اما در این مدت این آرژانتینی همه چیز را در شیلی تغییر داد. تیمی ساخت که تا آخرین هنگام بازی فقط حمله می‌‌کند، زیبا بازی می‌‌کند و البته خوب هم نتیجه می‌گیرد. آنها پس از برزیل، بهترین تیم آمریکای لاتین در راه حضور در جام جهانی‌ بودند.

بیلسا فقط ۳ دفاع در زمین می گمارد و از همه می خواهد برای به دست آوردن توپ بدوند و بجنگند. او متکی‌ به ۲ بال کناری‌اش الکسیز سانچز و خوان بسخور است که البته حرکات این دو را یک ماشین گلزنی تکمیل می‌‌کند.

اومبرتو سوازو یک گلزن کامل است. هم با پا هم با سر هر دروازه‌ای را باز می‌‌کند. او با ۱۰ گل زده بهترین گلزن در انتخابی جام جهانی‌ منطقه آمریکای لاتین بود.

راهیابی به جام جهانی‌

فقط با یک امتیاز کمتر از برزیل در جایگاه دوم ایستادند. این بهترین نتیجه آنها در انتخابی جام جهانی‌ بود. ۱۶ امتیاز از ۳۳ امتیاز خود را خارج از خانه به دست آوردند

همچنین سی‌ و دو بار دروازه حریفان را باز کردند و ثابت کردند یکی‌ از بهترین خط‌های حمله در قاره را دارند در حالی‌ که جوان‌ترین تیم نیز بودند.

ستاره تیم

Image caption ماتیاس فرناندز که عضور باشگاه اسپورتینگ لیسبون در پرتغال است، از موثرترین بازیکنان شیلی در مسیر راهیابی به جام جهانی بوده است

ماتیاس فرناندز (۳۴ بازی،۷ گٔل)

او را از وقتی‌ که در ۳۰ بازی برای تیم پیشینش، کولو‌کولو ۲۰ بار دروازه حریفان را باز کرد، ماتی گل می‌‌خوانند. در سال ۲۰۰۶ بهترین بازیکن آمریکای جنوبی شناخته شد.

وقتی‌ به اسپانیا رفت، در ویا ریال ندرخشید. اما حالا در اسپورتینگ لیسبون خودش را پیدا کرده است. بازیکنی با توان فنی بالا و دیدی عالی که در راهیابی تیمش به جام جهانی‌ خیلی موثر بود. نه تنها با ۴ گٔل زده‌اش که با موقعیت‌های بسیاری که برای اومبرتو سوازو گلزن اول تیم فراهم کرد.

دیگر مردان کلیدی

کلادیو براوو، دروازه بان و کاپیتن تیم، مردی که همیشه در سنگر شیلی در بازی های انتخابی جام جهانی حاضر بود. بهترین دروازه بان سال قاره شناخته شد. اما در میانه میدان گری مدل با جنگندگی به تیم ظریف شیلی چهره‌ای مستحکم می‌‌دهد، اما اومبرتو سوازا چیزی است که همه را می ترساند، یک مهاجم خطرناک.

مربی: مارچلو بیلسا

یک مربی‌ استثنایی‌، مردی وفادار به بازی جذاب، متکی به اندیشه‌های منحصر بفرد، نگاه او به فوتبال نایاب است و عاشق بازی تهاجمی است.

Image caption مارچلو بیلسا به دلیل آرژانتینی بودن و دستمزد بالایش در ابتدا مورد انتقاد هواداران شیلیایی قرار گرفت. اما با تحولاتی که در تیم ایجاد کرد توانست شیلی را به جام جهانی برساند

این استراتژیست ۵۴ ساله، شاید در بازیگری تاریخ پر فروغی نداشته، اما در بین همه: بازیکن، دیگر مربیان و تماشاگارن احترام ویژه‌ای دارد، شاید او رأ "مرد دیوانه" بخوانند، اما همه باور دارند، که او متعهد به فوتبال به مثابه یک نمایش زیباست و همه زندگی‌ خود را فدای آن کرده است.

پیشینه:

۱۹۳۰ (دور اول) ، ۱۹۵۰ (دور اول) ، ۱۹۶۲ (مقام سوم) ، ۱۹۶۶ (دور اول) ، ۱۹۷۴ (دور اول) ، ۱۹۸۲ (دور اول) ، ۱۹۹۸ (دور اول)

هشتمین حضورشان را جشن می گیرند اما بهترین نتیجه را وقتی‌ به دست آورده بودند که خود میزبان رقابت‌ها بودند. در سال ۱۹۶۲ آنها سوم جهان شدند.

سؤال بی‌ پاسخ

آیا بیلسا کابوس جام جهانی‌ ۲۰۰۲ را از یاد می‌‌برد؟

برای "دیوانه فوتبال" بدتر از این نمی‌شد که تیمش، آرژانتین، در جام جهانی‌ در مرحله اول حذف شود. شاید این کابوس هیچگاه از یاد او نرود و در این جام فقط به صعود فکر کند.

بیم ها

علاوه بر هم گروهی‌های قدرتمند و نگران کننده، در خودشان هم نقطه ضعفی را به آشکار می‌‌بینند: توان کم در بازی هوایی.

امید ها

آنها چیز برای از دست دادن ندارند، پس فشاری را احساس نمی کنند و سبکبال بازی زیبای خود را به نمایش می گذارند. اما بزرگترین امیدواری آنها به بیلسا است که می تواند از کنار خط هم جادو کند و همه چیز به تیمش بدهد: غرور انگیزه و شهامت.

آیا می دانستید؟

در سال ۱۹۸۹ در بازی آخر انتخابی برای جام جهانی‌ ۱۹۹۰، شیلی برابر برزیل باید به پیروزی می رسید. آنها ۱-۰ عقب بودند. ربرتو روخاس دروازبان تیم به زمین افتاد. وانمود کرد که فشفشه‌ای از سوی طرفدارن برزیل به او آسیب رسانده است. تیم شیلی از زمین بیرون رفت و بازی را نیمه کاره رها کرد، اما بعدا روشن شد روخاس دروغ گفته است و برای همیشه از بازی در فوتبال محروم شد. هر چند بعدا در سال ۲۰۰۱ بخشیده شد.

آنها چه می‌‌گویند؟

مارسلو بیلسا، مربی شیلی: "من به این رقابت‌ها به عنوان بختی برای انتقام گیری ازجام جهانی‌ ۲۰۰۲ و آنچه بر سرم آمد نگاه نمی کنم. هر چه در آینده هم موفق باشم نمی تواند کاری کند که آن گذشته را فراموش کنم. فقط الان به این فکر می‌کنم که بازیکنانم را آماده به رقابت‌ها بفرستم، که خودش بستگی به چند عامل دارد: عواملی که من می توانم آن‌ها در اختیار بگیرم و عواملی که خارج از اختیار من است. امیدوارم همه چیز برای شیلی خوب پیش برود".

پیش بینی‌

حتما جام جهانی‌ با حضور آنها در مراحل پایانی زیبا خواهد بود، با این که در گروه سختی در مرحله اول قرار دارند، اما تصور حضور آنها در جمع ۸ تیم شاید واقعه بینانه باشد.

بخت قهرمانی: ۱ به ۵۰