به روز شده:  10:24 گرينويچ - سه شنبه 08 ژوئن 2010 - 18 خرداد 1389

راهنمای تیم ملی فرانسه

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


گروه A

برنامه بازی ها

اروگوئه : ۱۱ ژوئن، 18:30 ، کیپ تاون
مکزیک : ۱۷ ژوئن 18:30 ، پلکون
آفریقای جنوبی : ۲۲ ژوئن ، 14:00 ، بلومفونتن

*ساعت آغاز بازی ها به وقت گرینویچ است


رده بندی در فیفا: دهم


شناسنامه

بازیکنان تیم فوتبال فرانسه

فرانسه تنها یک بار آن هم وقتی در سال ۱۹۹۸ میزبان بود و از وجود بازیکنانی بزرگی چون زین‌الدین زیدان سود می‌برد توانست فاتح جام جهانی شود

یک کابوس تکراری برای فرانسوی‌ها، هر چقدر به جام جهانی‌نزدیک تر می‌شویم درست مثل دوره پیش این باور عمیق تر می شود که آنها قدرتمند نیستند و بختی چندان برای قهرمانی ندارند.

اما با این همه ۴ سال پیش، ناباورانه آبی‌‌ها به بازی پایانی جام جهانی‌رسیدند. کسی‌توقع نداشت آنها به آنجا برسند. اما فقط ضربه سر مشهور زیدان افسانه‌ای اجازه نداد تا دستشان به جام برسد وگرنه آنها خیلی به آن نزدیک بودند.

حالا آنها از آن هنگام قوی تر نیستند. بزرگانی چون زیدان، لیلین تورام و کلود ماکه له‌له کفش‌ها را آویخته اند و دیگر در تیم نیستند، ولی آیا باز هم فرانسوی‌ها ناباوارانه موفق خواهند شد تا ما را شگفت زده ‌‌کنند؟

باور این که این اتفاق دوباره تکرار شود سخت است، ولی به هر حال فرانسوی‌ها حتی اگر قدرتمند به نظر نرسند خود را به عنوان یکی‌از بزرگان جهان مطرح کرده اند.

۴ حضور پی در پی‌در جام جهانی ‌به دنبال قهرمانی در سال ۱۹۹۸ انتظارات زیادی به وجود می‌‌آورد.

به علاوه در ترکیب آنها نه بازیکنان با تجربه‌ای چون تیری آنری و ویلیام گالاس حضور دارند که همچنان در سطحی بالا بازی می‌‌کنند.

نسلی جوان و آینده دار در حال شکل گیری است و انگار فوتبال فرانسه از ساختن بازیکن بزرگ خسته نمی‌‌شود. از جمله این‌ها می توان به سامی نصری از آرسنال، کریم بنزما از ریال مادرید و فرانک ریبری از بایرن مونیخ اشاره کنیم.
هر چند نصری و بنزمای جوان همراه با پاتریک ویرای با تجربه از فهرست نهایی ریمون دومنک، مربی نه چندان محبوب فرانسه که بیشتر به اخلاق بدش شهره است، خط خوردند که خشم منتقدان او را باز هم برانگیخت.
دومنک با این سئوال روبه روست که چرا فرانسه بختی بزرگ برای قهرمانی به شمار نمی‌‌آید.

راهیابی به جام جهانی‌

راهیابی آنها به این دوره خیلی جنجالی بود. توپی ‌که آنری در وقت اضافه بازی دوم تک حذفی وارد دروازه ایرلند کرد و آبی‌‌ها را به جام جهانی‌رساند، ممکن است به مذاق طرفداران فوتبال خوش نیاید اما اگر فرانسوی باشید راضی‌خواهید بود که جایی‌در آفریقای جنوبی دارید.

آنها در گروه هفتم انتخابی جام جهانی‌از قاره اروپا پس از صربستان دوم شدند تا برای راهیابی به جام جهانی‌در بازی‌های حذفی با ایرلند رو به رو شوند. در خارج از خانه ۱-۰ پیروز شدند اما در خانه در ۹۰ دقیقه ۱-۰ شکست خوردند و بازی به وقت اضافه کشیده شد.


آنجا "دست خدا"ی آنری آنها را پیروز کرد و نه چندان با افتخار به جام جهانی‌رسیدند.

ستاره

فرانک ریبری

فرانک ریبری با درخشش در جام جهانی ۲۰۰۶ در آلمان مورد توجه قرار گرفت و با پیوستن به بایر مونیخ نقش بزرگی در به فینال رسیدن این تیم در جام قهرمانی امسال باشگاه‌های اروپا ایفا کرد

فرانک ریبری

پدیده فرانسوی ها در جام جهانی آلمان در سال ۲۰۰۶ بود. اما تنها نگرانی این است که او بسیار زود آسیب می‌بیند. به طور مثال بازی حذفی برابر ایرلند را به خاطر آسیب دیدگی زانو از دست داد.

دیگر مردان کلیدی

با به پایان رسیدن دوران بزرگان فرانسه بازیکنانی از نسل جدید خود را به عنوان مهره‌های کلیدی مطرح کرده اند.

اما در این جمع از مردان کلیدی کسی‌که می تواند تغییری بزرگتر را ایجاد کند به نظر می رسد، فرانک مالودا بازیکن کناری چلسی باشد.

همچنین تیه‌ری آنری کاپیتن تیم و بهترین گلزن تاریخ فوتبال ملی فرانسه تنها باز مانده از تیم قهرمان جام جهانی‌ ۱۹۹۸ می تواند خیلی موثر باشد. هر چند گفته شده که او در ترکیب اصلی از ابتدای بازی به میدان نخواهد رفت و در میانه بازی جایگزین یکی از مهاجمان خواهد شد.

مربی: ریمون دومنک

یک تناقض بزرگ: در سال ۲۰۰۴ وقتی‌مشغول به کار شد همه او را مردی با روابط همگانی خوب می‌‌شناختند، اما حالا همه از او به عنوان کسی‌که اصلا بلد نیست با دیگران درست رفتار کند می‌‌شناسند.

به هر حال او برای مدتی‌طولانی مربیگری فرانسه را بر عهده داشته است. با این که در رقابت‌های اروپایی ۲۰۰۸ موفق نبود اما فرانسه را در جام جهانی‌پیشین به بازی پایانی رساند و حالا می‌‌داند که وظیفه اصلی‌‌اش این است که تمرکز را به بازی فرانسه بر گرداند و به افت و خیزهای تیم پایان بدهد تا شاید به موفقیتی دوباره دست پیدا کند.

پیشینه

ریموند دومنک

این دومین باری است که ریموند دومنک در سمت مربیگری تیم ملی فرانسه در جام جهانی حضور دارد و امیدوار است موفقیت فرانسه در جام جهانی پیشین و رسیدن به بازی پایانی را تکرار کند

1930 (دور اول) ، 1934 (دور اول) ، 1938 (یک چهارم پایانی) ، 1954 (دور اول) ، 1958 (مقام سوم) ، 1966 (دور اول) ، 1978 (دور اول) ، 1982 (مقام چهارم ) ، 1986 (مقام سوم) ، 1998 (برنده) ، 2002 (دور اول) ، 2006 (پایانی)

با اینکه دو بار از سه دوره گذشته را به بازی پایانی راه پیدا کرده اند، اما در سال ۲۰۰۲ به عنوان مدافع عنوان قهرمانی حتی نتواستند از گروه خود صعود کنند.

سئوال بی‌پاسخ

آیا آبی‌‌ها را خواهند بخشید؟

حتی وفاداران بی‌طرف در فوتبال آرزو دارند که به خاطر "دست خدا" آنها "چوب خدا " را بخورند. آنها با دست خدای آنری به آفریقای جنوبی راه پیدا کرده اند و خیلی‌ها هستند که حضور در جام جهانی را حق فرانسوی‌ها نمی دانند و دوست دارند زود به خانه‌ بر گردند.

بیم ها

ماجراهای حاشیه‌ای همواره دست و پاگیر بوده است از جمله ماجرای اتهام چند ستاره تیم فرانسه به داشتن رابطه با دختران زیر سن قانونی.

امید ها

تعادل بین تجربه و نیروی جوان چیزی است که در ترکیب فرانسه دیده می شود و می تواند طرفدارانش را امیدوار کند.

آیا می دانستید؟

درست دو هفته پیش از این که فرانسوی‌ها جام جهانی‌۱۹۹۸ را به دست بیاورند در رده بندی برترین‌های جهان بیست و پنجم بودند و این بدترین مکانی است که تا به حال در آن قرار داشته اند.

آنها چه می‌‌گویند؟

ریمون دومنک (مربی‌): "هدف راهیابی به جام جهانی‌بود، می‌‌دانستیم که ساده نخواهد بود، ما در این دو سال سختی کشیدیم، اما همه باور خود را از دست ندادند تا در چیزی حضور داشته باشیم که از دست دادنی نیست: یک جام جهانی ‌در آفریقا"

پیش بینی‌

خیلی خوش بین باشیم باید بگوییم آنها در مرحله یک چهارم پایانی از رقابت‌ها کنار می‌‌روند.

بخت قهرمانی: 1 به 18

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.