راهنمای تیم ملی هلند

گروه F

برنامه بازی ها

دانمارک : ۱۴ ژوئن ، ۱۲:۳۰ ، ژوهانسبورگ ژاپن : ۱۹ ژوئن ، ۱۲:۳۰ ، دوربان

کامرون : ۲۴ ژوئن ، ۱۹:۳۰ ، کیپ تاون

* ساعت آغاز بازی ها به وقت گرینویچ است

رده بندی در فیفا: چهارم

شناسنامه

حرفی‌ تازه باقی‌ نمانده است تا با آن بیشتر از هلندی‌ها تمجید کرد که پیشتر گفته نشده باشد و البته چیز بیشتری هم نمی توان به حرفهای زده شده پیشین در باره ناتوانی‌ آنها در به دست آوردن افتخار افزود، فقط خلاصه می‌کنیم که: آنها قوی‌ترین در جهان اند که کمترین افتخار را به دست آورده اند.

آنها هیچگاه چیزی کم از استعداد توان و اندیشه نداشته اند. اما باور کردنش سخت است که در طول تاریخ فوتبال خود تنها در سال ۱۹۸۸ در اروپا قهرمان شده اند.

هلندی‌ها با اقتداری بی‌ مانند و خیلی زود تر از همه اروپایی‌ها به جام جهانی‌ راه یافتند، ولی‌ آیا باز هم مثل همه رقابت‌های بزرگ گذشته با یک تیم قوی به بازی‌ها پا خواهند گذاشت و بدون عایدی بیرون خواهند رفت؟ آیا آنها باز هم دیدنی‌ و تماشایی خواهند بود اما آنجا که لازم است روحیه خود را خواهند باخت و ناکام می مانند؟

برت فن مارویک که پس از نمایش نا‌ امید کننده هلند در یورو ۲۰۰۸ مربیگری تیم را بر عهده گرفته است، نشان داده که تلاش می‌‌کند تا این تصویر را از ذهن همه پاک کند و می‌ خواهد این بار با تیمی که همه مواد لازم برای موفقیت را داراست به موفقیت برسد.

راهیابی به جام جهانی‌

خیره کننده، بدون این که امتیازی از دست به دهند،با ۸ پیروزی در ۸ بازی. با این که تصور می شد اسکاتلند و نروژ حریفان سر سختی برای آنها باشند اما تنها ۲ بار دروازه آنها باز شد آنهم توسط مقدونیه و ایسلند.

ستاره

وزلی اشنایدر (۵۶ بازی ، ۱۲ گل)

رود فان نیستلروی در تمجید از او گفته است " وقتی‌ کسی‌ مثل اشنایدر در تیم بازی می‌‌کند کیفیتی بسیار برای تیم به ارمغان می‌‌آورد."

او از تابستان پیش و از وقتی‌ به اینتر میلان پیوست، بیشتر از پیش نشان داد که چقدر با کیفیت است و در کمتر از ۳ ماه به یک مهره کلیدی در اینتر تبدیل شد و خلاقیت او در بین خط میانی و حمله برای هلند حیاتی‌ است.

دیگر مردان کلیدی

Image caption روبن چند روز مانده به آغاز جام جهانی آسیب دید

اگر بخواهیم مهره‌های بزرگ هلندی‌ها نام ببریم باید فهرستی بلند بالا تهیه کنیم :یوریس ماتییسن، آندره اوی یر، دیرک کویت، مارک فن بمل، کلاس یان هانتلار و جووانی فن برنکرست.

اما باید به یکی‌ بیش از همه پرداخت: آرین روبن درست به مانند وزلی اشنایدر از وقتی‌ که ریال مادرید را ترک کرده است دوباره به اوج باز گشته، او در بایرن در این فصل خوش درخشید تا یکی‌ از عواملی باشد که هلند را جز برترین بخت‌های قهرمانی به شمار بیاوریم.

گر چه روبن چند روز مانده به آغاز جام جهانی آسیب دید، با این که نامش در فهرست ۲۳ نفره وجود دارد، اما روشن نیست که آیا می‌‌تواند در آفریقای جنوبی بازی کند، کادر فنی‌ تیم که سخت آرزو می‌‌کند او‌ به بازی‌ها برسد. آخرین اخباری که شنیده می‌‌شد، خبر‌هایی‌ خوشحال کننده برای آنها بود و این امید را که روبن بهبود پیدا می‌‌کند زنده نگاه می‌‌داشت.

مربی:برت فن مارویک

در زمان بازیگری خیلی درخشان نبوده است و تنها توانسته یک بازی ملی‌ انجام دهد، اما در مربیگری توانسته موفق باشد، در سال ۲۰۰۲ فاینورد را به قهرمانی در جام یوفا رساند و پس از دو سال کار با بوروسیا دورتموند در آلمان به روتردام باز گشت و باشگاه پیشین خود را به قهرمانی در لیگ هلند رساند.

متین، آرام و موقر است ولی‌ نزدیک شدن به او ساده است، مرد ۵۶ ساله با بازیکنانش صمیمی‌ است، با آنها وقت می گذراند و قاطی‌ می شود تا آنها را بهتر بشناسد، چون باور دارد به عنوان مربی تیم ملی‌ وقت کمتری برای بودن با بازیکنان دارد اما از این وقت بیشترین را استفاده می‌‌کند، خودش در تمرینات شرکت می‌‌کند پا به پای بازیکنان.

او و دستیارانش، فرانک دی بوئر و فیلیپ ککو ،مانند مارکو فان باستن همچنان از ۱ -۲-۳- ۴ استفاده می‌‌کنند چون بازیکنانشان با آن بیشتر آشنا اند.

پیشینه

Image caption آیا هلندی‌ها می توانند بدون جنجال پا به آفریقای جنوبی بگذارند؟

۱۹۳۴ (دور اول) ، ۱۹۳۸ (دور اول) ، ۱۹۷۴ (مقام دوم) ، ۱۹۷۸ (مقام دوم) ، ۱۹۹۰ (دور دوم) ، ۱۹۹۴ (یک چهارم پایانی) ، ۱۹۹۸ (مقام چهارم) ، ۲۰۰۶ (دور دوم)

تکرار داستان آنها در جام جهانی‌‌های ۱۹۷۴ و ۱۹۷۸ درد آور است، که در بازی پایانی در حالی‌ که شایسته بودند شکست خوردند.

سئوال بی‌ پاسخ

آیا هلندی‌ها می توانند بدون جنجال پا به آفریقای جنوبی بگذارند؟

همیشه سر و صدا در اردوی تیمشان زیاد است، فان مارویک پیش از این که به توپی‌ لگد بخورد جنجال را با دعوت نکردن از رود فان نیستلروی آغاز کرد. ستاره پیشین منچستر یونایتد آن بازیکن خوب دو سال پیش نیست اما ۳۳ گل زده اش در ۶۴ بازی یک آمار خیره کننده است. اما مربی‌ تیم بدون توجه از آن گذشت، حالا باید دید آیا حرف و حدیث‌های دیگری در آینده از اردوی هلندی‌ها به گوش خواهد رسید یا خیر؟

بیم ها

غرور بیش از حد: همیشه بازیکنان بزرگ هلند به خاطر این که با دماغ سر بالا راه می روند آخر سر در نبرد‌های حساس به زمین می خورند. فان ماریک این را خوب می داند و می داند بزرگترین تلاشش را باید متمرکز بر این موضوع کند تا گریبان گیر تیم در جام جهانی نشود.

امید ها

با این که نمایشی و تهاجمی بازی می‌‌کنند، اما انگار خط دفاع آنها هم نفوذ نا‌پذیر است، ۲ گل خورده در ۸ بازی انتخابی در جام جهانی‌، واقها آمار بی‌ نظیری است.

آیا می دانستید؟

فان مارویک مربی‌ تیم پدر زن مارک فان بمل بازیکن تیم است.

آنها چه می‌‌گویند؟ فرانک دی بوئر (دستیار مربی‌): "ما یک ماموریت داریم و آن قهرمانی در جام جهانی‌ است"

پیش بینی‌

همه مواد لازم فراهم است تا آنها قهرمان شوند، اگر روحیه آنها باز هم شکننده نباشد و البته اگر از احتمال رویاروی با برزیل در یک چهارم به در روند دست کم جزو ۴ تیم خواهند بود.

بخت قهرمانی :یک به ده