راهنمای تیم ملی ایتالیا

تیم ملی ایتالیا
Image caption ایتالیا در دوره پیشین جام جهانی در حالی به مقام قهرمانی رسید که در پیش‌بینی‌های قبلی جزو مدعیان فتح جام به شمار نمی رفت و در این دوره هم در وضعیت مشابهی به سر می‌برد

گروه F

برنامه بازی ها

پاراگوئه : ۱۴ژوئن ، ۱۹:۳۰ ، کیپ تاون نیوزیلند : ۲۰ ژوئن ، ۱۵:۰۰ ، نلسپرویت اسلواکی : ۲۴ ژوئن ، ۱۵:۰۰ ، ژوهانسبورگ

*ساعت آغاز بازی ها به وقت گرینویچ است

رده بندی در فیفا

پنجم

شناسنامه

لاجوردی ها مدافع عنوان قهرمانی اند و شایسته است که به آنها به این جهت احترام بگذاریم، اما آیا آنها که با "سندروم برلین" دست و پنجه نرم می‌‌کنند توانی‌برای دفاع کردن از عنوان خود دارند؟ مارچلو لیپی مربی‌تیم از پشت عینک با شیشه‌های سرخ خود انگار بازیکنی تازه را ندیده است که همچنان به همان هسته اصلی‌برندگان جام جهانی پیش‌در برلین متکی‌است، مردانی که ۴ سال قبل در آن شهر و در بازی پایانی پس از ضربه سر زین الدین زیدان بازی را دزدیند و جام را به چنگ آورند. حالا این عدّه پیرتر شده اند، شاید تجربه‌هایشان بالا تر رفته باشد اما با توقع همگانی بیشتری نیز روبه رو اند. لیپی به خاطر همه این چیز‌ها زیر فشار انتقاد‌های بسیاری قرار دارد، خیلی‌ها به او هشدار می‌‌دهند که شاید سرنوشت فرانسه، مدافع عنوان قهرمانی در سال ۲۰۰۲، برای آنها تکرار شود که از گروه خود به مرحله بعد راه نیافتند. اما عده ای هم هستند که به این مرد و حرفه‌ای بودن بازیکنانش ایمان دارند که می دانند چگونه پیروز شوند حتی اگر شایسته‌اش نباشند.

راهیابی به جام جهانی‌

به لطف نتیجه گرایی سنتی‌خود توانستند که برترین گروه هشتم انتخابی جام جهانی از اروپا باشند، با ۷ پیروزی و ۳ تساوی ، ۱۸ گل زده و ۷ گل خورده. لاجوردی‌ها از همان روز اول یک حریف بی‌رحم و سر سخت بودند، با پیروزی ۲-۱ برابر قبرس آغاز کردند و در یک بازی مانده به پایان وقتی‌بازی ۲-۱ باخته برابر ایرلند را در دقایق پایانی به تساوی کشاندند، صعودشان را به جام جهانی‌قطعی کردند. شگفت انگیز این که ایتالیای قهرمان جهان در سال‌های ۱۹۸۲ و ۲۰۰۶ نیز بدین گونه و در یک بازی مانده به پایان به جام جهانی‌صعود کرد، آیا این یک نشانه است؟

ستاره تیم

Image caption فوتبال ایتالیا همواره به داشتن دروازه‌بانان بزرگ و بامهارت مشهور بوده است و جان لوییجی بوفن در حال حاضر از زمره بهترین دروازه‌بانان جهان به شماره می‌رود

جان لوییجی بوفن (۱۰۰ بازی، ۰ گل) طرفدارانش او را "سوپر من" می خوانند. او برنده جایزه "لو یاشین" در سال ۲۰۰۶ بود که به برترین دروازبان جام جهانی‌داده می شود، پس آن رقابت‌ها همیشه پشتوانه‌ای برای ایتالیا و باشگاهش یوونتوس بود، حتی وقتی‌ این باشگاه به خاطر محکومیت در تبانی به دسته پائین تر برده شد، به او وفادار ماند و برایش بازی کرد. در حالی‌که پس از این اتفاق خیلی‌ها یووه را ترک گفته بودند.

دیگر مردان کلیدی

فابیو کاناوارو رهبر خط دفاع لاجوردی ها در سن ۳۶ سالگی همچنان پاهایی دارد که می تواند پای به پای مهاجمان بزرگ جهان بگذارد، مرد سال فوتبال جهان در ۲۰۰۶، از تجربه‌ای که از بیش از ۱۳۰ بازی ملی‌به دست آورده است بهره می گیرد و به اضافه از یک حس جاگیری عالی بهره مند است‌. در میانه میدان همچنان گناررو گاتوسو نیروی حرکتی تیم است، این مرد ۳۱ ساله نیازی به تمجید بیشتر ندارد و اندره پیرلو کسی‌است که حملات تیم را طراحی‌می‌کند. دید او به بازی بسیار کم نظیر و در ضربات ایستگاهی خطرناک است، هر چند هنوز حضور او به دلیل مصدومیت مشخص نیست.

مربی: مارچلو لیپی

یک خودکامه دمدمی مزاج، مردی که هر افتخاری را به دست آورده است، از همه با ارزش تر جام جهانی را، پیش از رقابت‌های ۲۰۰۶ آلمان هدایت تیم ملی‌ایتالیا را بر عهده گرفت و در پایان جام را به دست آورد. اما پس از ناکامی در یورو ۲۰۰۸ تمایلی به ادامه کارنداشت، با این حال به سر کار باز گشت تا ایتالیا را دوباره بسازد، و تیمی ساخت که در راه سعود به جام جهانی‌بدون شکست ماند. او استاد تعویض کردن است، در جام جهانی‌پیش از ۱۰ گل ایتالیا ۵ گل به وسیله بازیکنان جانشین که لیپی آنها را در بین بازی به زمین فرستاده بود زده شد.

پیشینه

۱۹۳۴ (برنده) ، ۱۹۳۸ (برنده) ، ۱۹۵۰ (دور اول) ، ۱۹۵۴ (دور اول) ، ۱۹۶۲ (دور اول) ، ۱۹۶۶ (دور اول) ، ۱۹۷۰ (مقام دوم) ، ۱۹۷۴ (دور اول) ، ۱۹۷۸ (دور اول) ، ۱۹۸۲ (برنده ) ، ۱۹۸۶ (دور دوم) ، ۱۹۹۰ (مقام سوم) ، ۱۹۹۴ (مقام دوم) ، ۱۹۹۸ (یک چهارم پایانی) ، ۲۰۰۲ (دور دوم) ، ۲۰۰۶ (برنده) پر افتخار‌ترین پس از برزیل اند، تنها در جام‌های جهانی‌۱۹۳۰ و ۱۹۵۸ حاضر نبوده اند و درمجموع ۴ بار قهرمان، ۲ بار نایب قهرمان و یک بار سوم شده اند.

سئوال بی‌پاسخ

Image caption مارچلو لیپی پس از اینکه جام جهانی ۲۰۰۶ را به دست آورد جای خود را در سمت مربیگری تیم ایتالیا به روبرتو دونادونی واگذار کرد اما با ناکامی وی در جام ملت‌های اروپا دوباره به کمک ایتالیا آمده است

آیا کسی‌می‌‌تواند حدس بزند ایتالیا در چام جهانی‌با چه روشی‌و با چه بازیکنانی بازی خواهد کرد؟ مارچلو لیپی نه فقط در انتخاب روش بازی آدمی‌منعطفی است که برای انتخاب بازیکن در طول رقابت‌ها انتخاب‌های خودش را باز می‌‌گذارد. از ۲۳ نفر بازیکن حاضر در ۲۰۰۶ آلمان تنها دو دروازبان ذخیره تیم : آنجلو پروتزی و مارکو آملیا به زمین نرفتند و بقیه بازیکنان دست کم در یک بازی حضور داشتند. شاید او رقابت را با یک چیدمان آشنای ۴-۲-۳-۱ آغاز کند و شاید بتوان حدس زد چه بازیکنانی آغازگر اولین بازی باشند. اما چه کسی‌می‌‌داند در ادامه بازیکنان ایتالیایی با چه چیدمانی برابر حریفان صف آرایی خواهند کرد؟

بیم ها

همه نگران اند که آیا این بازیکنان پا به سن گذاشته توان دویدن دارند؟ به ویژه ۴ دفاع تیم که همگی‌از یوونتوس اند و در طول فصل با مهاجمان حریفان خیلی مهربان بوده اند.

امید ها

طبعیت فوتبال ایتالیایی وفادارانش را امیدوار می‌‌کند چرا که آنها هر جوری شده به نتیجه فکر می‌‌کنند.

آیا می دانستید؟

نیکلا لگرتالیه، بازیکن تیم ملی‌ایتالیا که البته به جام جهانی‌آورده نشده است، یک واعظ نیمه وقت است. او در زندگی‌نامه شخصی‌اش نوشته است :"به مرد‌های همجنس گرا توصیه می‌‌کنم انجیل را بخوانند و برای هر کس که علاقه مند مذهب است روز‌های دوشنبه وقتم برای ملاقات آزاد است."

آنها چه می‌‌گویند؟

مارچلو لیپی(مربی‌): "هیچ تیمی از ایتالیا قوی تر نیست، نمی خواهم بگویم ما از همه برتریم، اما باور داریم از تیمی کمتر نیستیم."

پیش بینی‌

دفاع از عنوان قهرمانی برای آنها ساده نخواهد بود، اما دور از دسترس ایتالیایی‌ها نیز نیست.

بخت قهرمانی یک به شانزده