راهنمای تیم ملی مکزیک

تیم ملی مکزیک
Image caption مکزیک همواره بازی‌های زیبایی را در جام جهانی به نمایش می‌گذارد اما تاکنون موفقیت چندانی در رسیدن به مراحل پایانی نداشته است

گروه A

برنامه بازی ها آفریقای جنوبی : ۱۱ ژوئن ، ۱۵:۰۰ ، ژوهانسبورگ فرانسه : ۱۷ ژوئن ، ۱۹:۳۰ ، پلکوان اوروگوئه : ۲۲ ژوئن ، ۱۵:۰۰ ، روستنبورگ

رده بندی در فیفا:

هفدهم

شناسنامه

انگار این یک عادت همیشگی‌شده است: مکزیکی‌ها به جام جهانی‌می‌‌آیند، نمایشی خیره کننده و زیبا ارایه می‌‌دهند به مرحله دوم می رسند، ولی‌در آنجا ناکام می‌‌مانند. دست کم در ۴ دوره پی‌در پی‌پیشین این اتفاق تکرار شده است، آیا حالا باید باور کنیم سرنوشت در بار پنجم جور دیگری رقم می‌‌خورد؟ مکزیکی‌ها تیم با تجربه تری دارند، مربی‌بزرگی در اختیار دارند و اگر این سرنوشت دو باره تکرار شود و بازهم تیم در این مرحله متوقف شود، حتما هوادران تیم را بر افروخته می‌‌کند. آنها باور دارند مکزیک اینقدر خوب است که این بار بهتر از پیش نتیجه بگیرد. اما این بار حتی راهیابی به مرحله دوم کمی‌سخت می‌‌نماید، کافی‌است به هم گروهی‌های مکزیک نگاه کنیم: فرانسه، آفریقای جنوبی و اوروگوئه.

راهیابی به جام جهانی‌

پس این که در مرحله دوم رقابت‌های انتخابی از منطقه کونکاکاف از پس بلیز بر آمدند، در مرحله سوم در گروهی سخت در کنار جاماییکا، کانادا و هندوراس قرار گرفتند، آن هنگام هدایت تیم مکزیک را سون گوران اریکسون بر عهده داشت.

او تیمی ساخته بود که نتواند در این گروه اقتداری نشان بدهد، فقط آنها توانستند به لطف تفاضل گًل بالاتر از جامائیکا قرار بگیرند و به مرحله چهارم برسند. مکزیکی‌ها در این مرحله و در گروه شش تیمی به روند بد خود ادامه دادند با شکست ۲-۰ در آمریکا برابر ایالات متحده آغاز کردند. سپس کاستاریکا را با همین نتیجه شکست دادند، اما باخت ۳-۱ برابر هندوراس پایانی بر کار اریکسون بود. آگیره جای او را گرفت درست مانند رقابت‌های انتخابی ۲۰۰۲ که در چنین شرایطی عهده دار تیم شد. بار دیگر جادوی آگیره کار کرد، او تیمی را که پنجم جدول بود به جای دوم جدول رساند تا راهی‌به جام جهانی‌پیدا کند.

با این که او هم با باخت ۲-۱ برابر السالوادور آغاز کرده بود، اما در ادامه کمک کرد تا مکزیک در ۵ بازی همه حریفان را شکست دهد و یک بازی مانده به پایان حضورش در آفریقای جنوبی حتمی شود.

ستاره تیم

Image caption رافائل مارکز حضور موفقی در جام جهانی گذشته داشت، و در تیم باشگاهی‌اش بارسلون نیز سال‌ها به عنوان مدافعی مطمئن بازی‌های خوبی را به نمایش گذاشته است

رافائل مارکز (۸۷ بازی ۱۰ گل) داشتن کسی‌که دو بار با تیم باشگاهی قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شده در میانه خط دفاعی یک موهبت است که مکزیک از آن برخوردار است. مدافع بارسلونا، یکی‌از مهره‌های کلیدی تیم بود تا مکزیک بتواند شروع بد خود را در مرحله انتخابی جام جهانی‌جبران کند.

دیگر مردان کلیدی

طرفداران مکزیک از تغیراتی که در تیم اتفاق افتاد خوشحال اند، چون وقتی‌آگیره مربیگری را بر عهده گرفت خیلی زود از بلانکو بازیکن کهنه کار خواست که به کناره گیری از تیم ملی‌فکر نکند و به تیم برگردد. حالا این مرد ۳۷ ساله که استعدادی خارق العاده است به نمادی از مکزیک احیا شده تبدیل شده است. در کنار با تجربه‌ای مثل او، جوانی‌۲۳ ساله را می‌‌توان یافت که بسیار خلاق است، اندرس گاردادو یک گوش چپ خطرناک است که از ۱۹ سالگی و در جام جهانی‌۲۰۰۶ آلمان خود را نشان داده است. او در ضربات ایستگاهی یک استاد است. همانند این بازیکن میانی از دیپرتیوو لا کورونیا، کارلوس ولا مهاجم آرسنال نشان داده است که چه استعداد درخشانی است و نیز گیلرمو فرانکو محبوب طرفداران وستهام یک مهاجم کلیدی برای مکزیک به شمار می‌‌آید.

مربی: خاویر آگیره

موفق‌ترین مربی‌سال های کنونی فوتبال مکزیک است، در سال ۱۹۹۹ تیم کوچک پاچوکا را به قهرمانی در لیگ کشورش رساند. پس از آن برای زنده کردن امید‌های مکزیک در راه صعود به جام جهانی‌۲۰۰۲ به استخدام تیم در آمد ، آن را به جام جهانی‌برد و در گروهی که ایتالیا، کرواسی و اکوادور در آن قرار داشتند به مقام نخست رساند. اما در مرحله دوم ناکام بود و تیمش به آمریکا باخت.

پس از آن رقابت‌ها به اسپانیا رفت و با اوساسونا قرار داد امضا کرد. او این تیم را به لیگ قهرمانان اروپا در فصل۰۶-۲۰۰۵ رساند.

این موفقیت باعث شد تا اتلتیکو مادرید او را به خدمت بگیرد و موفق شد که آنها را در فصل ۰۸-۲۰۰۷ به مکان چهارم برساند، اما فصل پس از آن در نیمه‌های راه از کار بر کنار شد. با این حال سال پیش سرنوشت دوباره جوری رقم خورد تا مربیگری مکزیک را باز هم بر عهده بگیرد تا تیم ملی‌کشورش را نجات دهد.

پیشینه

Image caption خاویر آگیره که از موفق‌ترین مربیان مکزیک بوده است، برای بار دوم است که با تیم ملی کشورش در جام جهانی شرکت می‌کند

۱۹۳۰ ( دور اول) ، ۱۹۵۰ (دور اول) ، ۱۹۵۴ (دور اول) ، ۱۹۵۸ (دور اول) ، ۱۹۶۲ (دور اول) ، ۱۹۶۶ (دور اول) ، ۱۹۷۰ (یک چهارم پایانی) ، ۱۹۷۸ (دور اول) ، ۱۹۸۶ (یک چهارم پایانی) ، ۱۹۹۴ (دور دوم) ، ۱۹۹۸ (دور دوم) ، ۲۰۰۲ (دور دوم) ، ۲۰۰۶ (دور دوم) پنجمین حضور متوالی پس از ۴ بار راهیابی پی‌در پی‌به مرحله دوم جام.

سئوال بی‌پاسخ

آیا کابوس دوران اریکسون را پشت سر گذاشته اند؟ مکزیکی‌ها از همه حاضران در آفریقای جنوبی آماده سازی فشرده تری را سپری کرده اند و بیش از همه در باز‌های دستگرمی به میدان رفته اند تا کابوس دوران سون گوران اریکسون و دیگران از سر تیم برود. این مرد سوئدی بد بلایی به سر مکزیک آورده بود، تا جایی که آندرس گاردادو ستاره تیم گفت: "اریکسون خیلی فهم زیادی از فوتبال مکزیک نداشت با بازیکنان تفاهم نداشت و همه این‌ها باعث می‌‌شد تا در جا بزنیم، او از بازیکنان در پست‌های غیر تخصصی استفاده می کرد." با این حال مکزیک در بازی‌های دستگرمی نشان داد که هنوز با پیامد‌های تغییرات پی‌در پی‌در مربیگری (۴ مربی‌در ۴ سال) و عملکرد ضعیف مربیان پیشین مثل اریکسون و اوگو سانچز دست و پنجه نرم می‌‌کند، باید دید آیا اگیره توانسته است با این برنامه فشرده بر این موضوع فایق بیاید؟

بیم ها

می شود تصور کرد که مکزیکی ها وقتی‌به سفر می‌‌روند دچار بیماری ای می شوند که اسمش را بهتر است بگذاریم بیماری "دور از خانه" . انگار آنها دور از خانه توان خود را از دست می‌‌دهند، اگر به نتایج آنها در رقابت‌های انتخابی نگاه کنیم همه پیروزی‌های مرحله آخر را در خانه بدست آورده اند و خارج از آن واقعه آن بد نتیجه گرفته اند، باید دید در سفر به آفریقای جنوبی باز هم این بیماری گریبان آنها را می‌گیرد؟

امید ها

آنها نه فقط حمله‌ای و زیبا بازی می‌‌کنند بلکه خیلی راحت به هدف می زنند، حتی بهترین دفاع‌ها نیز برابرشان آسیب پذیر است.

آنها چه می‌‌گویند؟

خاویر آگیره، مربی تیم، پس از راهیابی مکزیک به جام جهانی گفت: "آرام شدم چون هر زمان به هدفی‌دست پیدا می کنی‌که تو را به خاطر به دست آوردنش به خدمت گرفته اند احساس رضایت می کنی‌. از این که می دانم‌آنها را که به من اعتماد کردند رو سفید کردم، خوشحال و مفتخرم. وقتی‌آغاز کردم پنجم بودیم و ۹ امتیاز از صدر جدول فاصله داشتیم ولی‌حالا به جام جهانی‌راه پیدا کرده ایم." بخت قهرمانی: یک به هشتاد