راهنمای تیم ملی نیجریه

تیم ملی نیجریه
Image caption درخشش خیره کننده نیجریه در جام جهانی ۱۹۹۴ دیگر تکرار نشد اما بازیکنان با استعداد تیم فعلی امیدوارند شگفتی‌ساز شوند

گروه B

برنامه بازی ها آرژانتین : ۱۲ ژوئن، ۱۵:۰۰، ژوهانسبورگ یونان : ۱۷ ژوئن ، ۱۵:۰۰ ، بلومفونتن کره جنوبی : ۲۲ ژوئن ،۱۹:۳۰، دوربان

* ساعت آغاز بازی ها به زمان گرینوچ است

رده بندی در فیفا: بیست و یکم

شناسنامه

خیلی‌وقت پیش نبود که اگر از کسی‌می‌‌پرسیدید چه کسانی‌از آفریقا می توانند جزو برترین‌های جهان قرار بگیرند؟ همه پاسخ می‌‌دادند" عقاب‌های فوق العاده"

اما همان قدر که دیگر این لقب برای نیجریه ای‌ها برازنده نیست، کسی‌هم دیگر توقعی از آنها ندارد که یکی‌از قدرت‌های برتر فوتبال در جهان باشند.

آنها جام جهانی‌۲۰۰۶ آلمان را از دست دادند و در آخرین بازی های خود در رقابت های پایانی جام جهانی‌بد نتیجه گرفته اند پس دلیلی‌باقی‌نمی‌‌گذارند تا به آنها خیلی امیدوار بود. امیدواری‌ای که از جام جهانی‌۱۹۹۴ آغاز شد وقتی که‌نیجریه ای‌ها بلغارستان را ۳-۰ شکست دادند به مرحله دوم رسیدند که آنجا ناعادلانه برابر ایتالیا، نایب قهرمان نهایی، این جام شکست خوردنند.

البته این پیش از این بود که نسلی تازه از ستاره‌های در حال شکوفایی فوتبال آفریقا چون فیندی جورج، جی جی اکوچا، نوانکو کانو، ساندی اولیسه و ویکتور آکپبا در آتلانتا نشان طلای الیمپیک ۱۹۹۶ را به گردن بیاویزند.

دو سال بعد در ۱۹۹۸ فرانسه باز هم خوب شروع کردند ولی‌بد به پایان بردند پیش از این که در مرحله دوم برابر دانمارک با نتیجه ۴-۱ در هم کوبیده شوند، اسپانیا را میخکوب کردند و آنها را ۳-۲ شکست دادند و بعد با شکست ۱-۰ بلغارستان به جمع ۱۶ تیم برتر راه پیدا کردند.

اما انگار شکست برابر دانمارک سر آغاز راه ناکامی‌های امروز عقاب‌های فوق العاده بود، ۴ سال بعد در ۲۰۰۲ ژاپن - کره نا‌امید کننده بودند و در دوره پیشین جام جهانی‌اثری از آنها نبود تا امروز لقب عقاب‌های فوق العاده" را بی‌مسما بخوانیم و آنها را جزو بزرگان به شمار نیاوریم.

با این حال نباید خیلی هم بد بین بود و باید باور کرد تیمی که امروز استعداد‌هایی‌چون اوبافمی مارتینز، یاکوبو و ژوزف یوبو دارد نمی تواند بختی نداشته باشد، شاید آنها این بار هم بتواند بهترین‌های جهان را شگفت زده کند.

راهیابی به جام جهانی‌

نیجریه به سختی راه یافت. در روز پایانی آنها به یک پیروزی بزرگ برابر کنیا نیاز داشت. اما اگر تونس در موزامبیک به پیروزی می رسید، هیچگاه اینجا نبود.

نیجریه دوبار بازی باخته را با برد عوض کرد. دست آخر ۳-۲ کنیا را مغلوب ساخت و شنید که در موزامبیک، تونس ۱-۰ باخته است تا جشن صعود به جام جهانی‌را بر پا کند. نیجریه در راه صعود در ۱۲ بازی ۹ بار پیروز شد و هیچگاه شکست نخورد.

ستاره تیم: اوبافمی مارتینز

Image caption اوبافمی مارتینز پیشتر بازی‌های زیبایی را برای تیم نیوکاسل انگلیس انجام داد و در حال حاضر هم از امیدهای نیجریه در این رقابت‌ها به شمار می‌آید

امید اول نیجریه ای‌ها برای باز کردن دروازه حریفان، این مهاجم ۲۵ ساله یک نشانه گیرحرفه ‌ای است، در نیوکاسل بسیار درخشید و در این فصل به وولفسبورگ پیوست شاید نامش، اوبافمی، تقریبا این معنی را بدهد :"پادشاه مرا دوست دارد" ‌اما انگار همه مردم کشورش او را دوست دارند.

دیگر مردان کلیدی

بدون شک همه بیشترین امید را به جان اوبی مایکل، ستاره جوان تیم ملی‌نیجریه داشتند. اما درست چند روز مانده به جام جهانی‌آسیب دید و رقابت‌ها را از دست داد.

او در این فصل با این که تلاش می‌‌کرد تا جایی‌در ترکیب اصلی‌باشگاهش، چلسی، پیدا کند. یک مهره کلیدی در راه راهیابی نیجریه به جام جهانی‌بود، مرد قدرتمند و ۲۲ ساله پس از صعود نیجریه به جام جهانی‌غرق در اشک بود. اما حالا با آسیب دیدگی اش خیلی‌ها را در غم فرو برده است.

شاید نیجریه به این ترتیب ستاره بزرگ خود را از دست داده باشد اما در ترکیب خود آمیزه‌ای همگن از تجربه و جوانی‌دارد و از همه کارا تر در راه موفقیت تیم خط دفاعی‌اش به نظر می‌‌رسد؛ جایی‌که در میانه اش جوزف یوبو مدافع اورتون و دانی شییتو مدافع بلکبرن هسته مستحکمی را می سازند.

مربی: لارس لاگرباک

با این که شیبو آمودو توانست نیجریه را به جام جهانی‌۲۰۱۰ برساند اما پس از شکست زمستان سال گذشته برابر غنا در مرحله نیمه پایانی جام آفریقایی از مربیگری تیم ملی‌بر کنار شد.

جای او را لارس لاگرباک از سوئد گرفت، او مردی است که نزدیک به ۲ دهه برای تیم‌های ملی‌کشورش مربیگری کرده است و هیچگاه تجربه‌ای خارج از خانه ندارد.

در بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹او در خانه از تیم ملی‌سوئد تیمی سازمان یافته ساخته بود که از خلاقیت و جذابیت در بازی بهره می‌‌برد. او تیم ملی‌کشورش را در جام‌های جهانی‌۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ به مراحل بالا رساند و همچنین ۳ بار پشت سر هم به آن کمک کرد تا در رقابت‌های اروپایی حاضر باشد.

الا او امیدوار است بتواند ستارگان نیجریه را سازمان بدهد؛ البته در مدت کم.

پیشینه:

دور دوم (۱۹۹۴) ، ۱۹۹۸ (دور دوم) ، ۲۰۰۲ (دور اول) در اولین دوره همه را شگفت زده کردند، و در آخرین دوره حضور خود نا‌امید، این بار چهارم چه خواهند کرد؟

سئوال بی‌پاسخ:

Image caption لارس لاگرباک مربی فعلی نیجریه نقشی در صعود آنها به جام جهانی نداشته است اما تجربه بیش از دو دهه مربیگری‌اش در سوئد می‌تواند برای نیجریه سودمند باشد

آیا باید اجازه داد که آنها خودشان باشند و بازی خودشان را بکنند؟ خیلی‌ها باور دارند که باید اجازه داد ستارگان نیجریه همان جور که دوست دارند بازی کنند. یک بازی باز و تهاجمی و خود را اسیر اندیشه‌های سفت و سخت بازی نکنند، که در این صورت دیگر ناکام نخواهند بود. ولی‌آیا واقعه آن مسئله همین است و همین جوری حل می شود؟

آیا وقت این نیست که فکر کنیم توقع زیادی داشتن از آنها همیشه به ضرر تیم بوده است، این که همه جا همیشه نوشته اند "عقاب‌های فوق العاده" قهرمان جام جهانی‌می شوند و وقتی‌که مرتکب اشتباه شدند، خانه شان را بر سرشان خراب کردند، آنها شاید بیش از این که احتیاج داشته باشند آزادانه بازی کنند، احتیاج به حمایت منطقی‌دارند.

بیم ها

غیر از این که در گروه سختی قرار دارند، باید باور کرد لاگرباک وقت کمی‌داشته است که تیم را آماده کند، او هنوز آرایش مردانش را در زمین نشناخته است، پیش از او ۴-۳-۳ بازی می‌‌کردند ولی‌مرد سوئدی برابر انتخاب‌های تازه تا به حال بی‌میل نبوده و هنوز تصمیم خود را نگرفته است.

و نگرانی آخر این است که بر خلاف گذشته خلاقیت چیز است که سخت در خط میانی آنها یافت می شود و آنجا که نیاز به باز کردن دروازه حریف است شاید کمبود آن دردسر ساز شود.

امید ها

توان و آمادگی بالای بازیکنان و نظم تاکتیکی فرصت‌های هرحریفی را محدود می‌‌کند، به لطف یک پشتوانه دفاعی مستحکم ، آنها را خیلی سخت بتوان شکست داد، با این حال نیجریه‌ ای ها توان ارائه بازی موثر تهاجمی را نیز دارند.

آیا می دانستید؟

وقتی‌نلسون ماندلا نیجریه را به خاطر اعدام ایکن سارو-‌ ویا محکوم کرد، سانی‌آباچا رئیس جمهوری وقت کشور، تیم ملی‌را از حضور در رقابت‌های جام ملت‌های آفریقا و در سال ۱۹۹۶ به میزبانی آفریقای جنوبی منع کرد.

آنها چه می‌‌گویند؟

چیندو اوباسی (بازیکن): "می‌دانیم کارمان در جام جهانی‌سخت است،برابر تیم‌های بزرگی‌چون آرژانتین با بازیکنی بزرگ چون مسی باید بازی کنیم، برای ما مهم این است که بتوانیم بازی خودمان را برابر بهترین‌ها ارایه کنیم"

پیش بینی‌

انتظار از آنها زیاد نیست، اما این توقع نیز منطقی‌است که دست کم دوم گروه خود شوند و به مرحله بعدی راه پیدا کنند.

بخت قهرمانی: یک به ۱۲۵