راهنمای تیم ملی کره شمالی

تیم ملی کره شمالی
Image caption سال‌ها از درخشش خیره کننده کره شمالی در جام جهانی ۱۹۶۶ می‌گذرد. هرچند از این تیم در حال حاضر چنان توقعی نمی‌رود اما به دلیل ناشناخته بودن می‌تواند شگفتی‌ساز ظاهر شود

گروه G

برنامه بازی ها برزیل : ۱۵ ژوئن ، ۱۹:۳۰ ، ژوهانسبورگ پرتغال : ۲۱ ژوئن ، ۱۲:۳۰ ، کیپ تاون ساحل عاج : ۲۵ ژوئن ، ۱۵:۰۰ ، نلسپرویت

* ساعت آغار بازی ها به وقت گرینویچ است

رده بندی در فیفا:

صد و پنجم بهترین رتبه پنجاه و هفتم (۱۹۹۳) و بدترین رتبه صد و هشتاد و یکم (۱۹۹۸)

شناسنامه

حالا ۴۴ سال پس از نمایش تاریخی کره شمالی‌در جام جهانی‌ چه انتظاری داریم؟ اصلا تکرار آن حضور باور نکردنی و نمایشی احتمال ندارد، اما درست مانند هر آنچه در این کشور کمونیستی رخ می دهد فوتبال این کشور هم مرموز است. کمترین اطلاعات در دست است تا بتوان با آن قضاوت کرد. جالب است حتی خبر راهیابی این ناشناخته‌های مرموز به جام جهانی‌در وب سایت دولتی تنها در ۳ پاراگراف خلاصه شده است تا هیچ چیز از آنها ندانیم. البته مردان کره شمالی‌به تازگی پس از جام جهانی‌۱۹۶۶ برای بار اول جلوی چشم غربی‌ها و در اروپا نمایشی ارایه کرده اند ولی‌ ۹۰ دقیقه بازی برابر کنگو در فرانسه هم چیز زیادی نصیبمان نمی کند تا از آنها به خوبی سر در آوریم. شاید به سادگی‌و با آنچه می دانیم این گونه نتیجه بگیریم: کره شمالی‌را می توان در کنار نیوزیلند و هندوراس از ضعیف‌ترین‌ها نامید که فقط برای آبرو بازی می کند و نه برای چیز دیگر. با این حال انگار اهالی کره شمالی‌هم درست مثل انگلیسی‌ها از تکرار داستان‌های جام جهانی‌۱۹۶۶خسته اند، چند سالی‌است که در فوتبال پول خرج کرده اند و تیم ملی‌کشورشان بسیار پیشرفت کرده و به تازگی خود را به عنوان یکی‌از بزرگان قاره اسیا شناسانده است. حالا با یک تیم بسیار جوان، با میانگین سنی کمتر از ۲۵ سال می خواهند ناشناخته‌هایی‌باشند که باز هم آنچه را که انتظار نمی رود رقم بزنند.

راهیابی به جام جهانی‌

در روز پایانی وقتی‌دروازه ایران در ده دقیقه پایانی بازی برابر کره جنوبی باز شد و بازی برده را با تساوی تاخت زد، کره شمالی‌در ساعاتی بعد تنها به یک امتیاز برابر عربستان سعودی نیاز داشت تا به عنوان تیم دوم گروه پس از همسایه جنوبی اش به جام جهانی‌راه پیدا کند و البته این یک امتیاز مزد سخت کوشی مردانش بود که در پایان بازی به دست آورد. مردان کره شمالی‌در سراسر رقابت‌های انتخابی جام جهانی‌از قاره آسیا و در ۱۶ بازی که ۲۰ ماه به درازا انجامید درخشان بودند، به ویژه در مرحله پایانی و با نتایجی که کسب کردند تیمشان را بالاتر از عربستان، ایران و امارات متحده عربی‌قرار دادند و به جام جهانی‌رساندند، کاری که کمتر کسی‌احتمالش را می‌‌داد.

ستاره تیم: هونگ یونگ جو (۳۸ بازی، ۱۱ گٔل)

Image caption یونگ هاک آن، در کنار بازیکنانی چون هونگ یونگ جو و جونگ تائه‌سه، از امیدهای تیم کره شمالی در این رقابت‌ها می‌باشد

با این که در باشگاه روسی روستوف فقط یک نیمکت نشین است، اما به هر حال یکی‌از بازیکنان کم شمار تیم ملی‌کره شمالی‌است که خارج از سرزمین مادری بازی می‌‌کند. تجربه چیزی است که او در اختیار دارد تا تیم را در زمین رهبری کند. کاپیتن ۲۷ ساله از معدود کسانی‌است که می‌‌تواند برای حریف در حمله خطر ساز باشد.

دیگر مردان کلیدی

بیشتر بازیکنان آنها در خانه بازی می‌‌کنند، اما سه بازیکنی که بیرون از خانه توپ می زنند از جمله کلیدی‌های تیم به شمار می‌‌آیند. از جمله: جونگ تائه سه که در کنار هونگ یونگ جو بازی می‌‌کند ، او که در ژاپن برای کاوازاکی فرانتیل به میدان می‌‌رود ، با قدرت و سرعت بسیار از هر محافظی می‌‌گریزد. اما در بین کسانی‌که در خانه بازی می‌‌کنند باید حتما به مون این گوک اشاره کرد؛ مرد سی و یک ساله کسی‌است که ضرباهنگ تیم را میزان می‌‌کند.

مربی: کیم جونگ هون

خیلی سخت است که او را بشناسیم. وقتی‌برابر عربستان از زمین اخراج شد روشن بود که دستور می‌‌داد بازیکنانش حریف را با هر وسیله‌ای متوقف کنند. او در تحقیق و بررسی یک آدم مشتاق است، برنامه‌ها و طر‌ح هایی دارد که می‌‌داند با حریف چگونه معامله کند، اما از بخت بد بازیکنانی را ندارد که این برنامه های تفصیلی را اجرا کنند، برای همین به آنها گاهی‌هم فرصت می‌‌دهد که دست به خشونت بزنند، دیدن این که شاگردانش چه جوری می‌‌خواهند از پس رونالدو و کاکا بر بیایند جالب است.

پیشینه:

۱۹۶۶ (یک چهارم پایانی) یک پرش بلند، یک ضربه سر بالا تر از همه و توپی‌که به گوش دروازه چرخید، این گونه بود که پاک دو ایک یکی‌از جادویی‌ترین لحظه‌های تاریخ جام جهانی‌را رقم زد، او دروازه ایتالیا را باز کرده بود تا همگان را که شاهد جام جهانی‌۱۹۶۶ بودند شگفت زده کند. کره شمالی‌این گونه ایتالیا بزرگ اروپا را شکست داد، سپس این اهالی خاور دور، نزدیک بود که بیش از پیش همه را بهت زده کنند درست وقتی‌که از پرتغال ۳-۰ پیش افتادند. اما اوزه بیو، افسانه فوتبال پرتغال، اجازه پیروزی را به "طوفان زرد" نداد و تیمش را به بازی برگرداند. آنها در این رقابت‌ناکام ماندند به جمع چهار برتر رقابت‌ها راه پیدا نکردند تا به اندازه شگفتی که خلق کرده بودند چیزی بیفزایند، اما برای همه مانند قهرمانان بودند.

سئوال بی‌پاسخ

Image caption کیم جونگ هون، مربی کره شمالی، با رساندن تیمش به رقابت‌های جام جهانی شگفتی‌ساز شد

نقش رهبر کره شمالی‌در تیم ملی‌چیست؟ با این که کیم جونگ هون از سال ۲۰۰۸ به تنهایی مربیگری تیم را بر عهده گرفته است به نظر می‌‌رسد این مرد ۵۳ ساله در خفا در هدایت تیم با کیم جونگ ایل، رهبر کشور، همکار است که می‌‌گوید "اگر او نبود ما به جام جهانی‌نمی‌‌رفتیم" ‌حالا باید پرسید چگونه؟ مرد خودکامه چه کمکی‌به تیم کرده است؟ آیا او مشاوره فنی می‌‌دهد؟

بیم ها

یک قرعه سخت، به حریفان آنها نگاه کنید: برزیل، پرتغال و ساحل عاج.

امید ها

تیم از روش‌های از دور افتاده فوتبال استفاده می‌‌کند، آنها ۵-۳-۲ در زمین چیده می‌‌شوند با این حال همین پر تعداد بودن در خط دفاع و پر تلاش بودن در میانه زمین عامل امیدواری این تیم جوان و ناشناخته است.

آیا می دانستید؟

ماجراهای اتهام‌های متقابل کره شمالی‌و جنوبی را بر سر غرق شدن زیر دریایی جنوبی‌ها فراموش کنید. به این توجه کنید که پس از شکست ۱-۰ در بازی‌های انتخابی جام جهانی‌ کره شمالی‌‌ها میزبان خود کره جنوبی را متهم کرد که غذای بازیکنانش را مسموم کرده بود تا آنها نتوانند بازی کنند. دیگر این که: کیم میونگ وون که به عنوان دروازه بان سوم کره شمالی‌به جام جهانی‌رفته است در واقع اصلا یک مهاجم است، کیم جونگ هان ، مربی‌تیم، او را به عنوان یکی‌از دروازبانان وارد فهرست ۲۳ نفره خود کرده بود چون قصد داشت فقط دو دروازه بان با خود به جام جهانی‌ببرد. از آن جا که طبق قوانین فیفا باید حتما در این فهرست سه دروازبان معرفی شود، این مهاجم را به عنوان یکی‌از سه دروازبان معرفی کرد تا بعدا از او آن جور که می‌‌خواهد در موقع لزوم در خط حمله استفاده کند. این داستان خیلی سر و صدا کرد و فیفا به تیم ملی‌کره شمالی‌اعلام کرد که میونگ وون تنها می‌‌تواند درون دروازه بایستد و نمی تواند جای دیگری در زمین بازی کند.

آنها چه می‌‌گویند؟

کیم جونگ هون (مربی): "این نتیجه تلاش سخت ما بود که پس از ۴۴ سال و وقتی‌به جمع ۸ تیم پایانی جام جهانی‌انگلستان رسیدیم به این رقابت‌ها راه پیدا کنیم. امیدوارم سرنوشت گذشتگان خودمان را تکرار کنیم"

پیش بینی‌

بازنده سربلند در همان مرحله گروهی.

بخت قهرمانی: یک به دو هزار