راهنمای تیم ملی ساحل عاج

گروه F

برنامه بازی ها

پرتغال : ۱۵ ژوئن ، ۱۵:۰۰ ، پورت الیزابت برزیل : ۲۰ ژوئن ، ۱۹:۳۰ ، ژوهانسبورگ کره شمالی :۲۵ ژوئن ، ۱۵:۰۰ ، نلسپرویت

* ساعت آغاز بازی ها به زمان گرینوچ است

رده بندی در فیفا: بیست و هفتم

بخت قهرمانی: یک به چهل

شناسنامه

اگر قرار باشد شرط ببندیم جام جهانی‌ در آفریقا باقی‌ می‌‌ماند، تنها این ساحل عاج است که ما را امیدوار می‌‌کند تا فکر کنیم در شرط بندی خود موفق می شویم.

خیلی‌ها باور دارند که بی‌ تردید این بهترین تیم آفریقا‌یی است، تیمی که بازیکنان بزرگی‌ دارد: بیشتر از خیلی‌های دیگر.

در بین اهالی قاره سیاه شاید ساحل عاج کمترین دستاورد را در رقابت‌های جهانی‌ داشته است. اما در جام جهانی‌ گذشته از بین همه آنها نمایشی دلپذیرتری ارایه کرد. گرچه بد اقبال بود و در گروه موسوم به "مرگ" جا داشت: جایی که آرژانتین و هلند نیز قرار داشتند که اجازه ندادند ساحل عاج راهی‌ به مرحله دوم بیابد.

از بخت بد این بار باز هم ساحل عاج در گروه موسوم به مرگ قرار دارد، اما به دلایل بسیاری از جمله داشتن یک جوخه پر از ستاره هوادارنش را کمتر از پیش از حضور در "گروه مرگ" نگران می کند.

گوران سون اریکسون به تازگی هدایت تیم را بر عهده گرفته است. او منتقدان زیادی دارد که به ناکامی‌اش با تیم ملی‌ انگلستان در دو جام جهانی‌ و یک رقابت قهرمانی اروپا اشاره می‌‌کنند و این که او هیچ بار نتوانست تیم مستعد انگلستان را از مرحله یک چهارم پایانی بالاتر ببرد.

آیا می‌‌تواند این بار با امید اول آفریقا موفق باشد؟

راهیابی به جام جهانی

ساحل عاج با اقتدار پا به جام جهانی‌ گذاشت. بدون شکست در شش بازی، البته به لطف درخشش دیدیه دروگبا که هر بار احتیاج بود دروازه حریفان را باز کرد.

۶ گل او‌ در ۵ بازی کمک کرد تا ساحل عاج در گروه خود بالاتر از بورکینافاسو ،مالاوی و گینه بایستد و یک راست به افریقای جنوبی برسد .

ستاره: دیدیه دروگبا

Image caption اگر روز روز دروگبا باشد، شاید نظیری در جهان برای این مهاجم نشود پیدا کرد

شاید خیلی‌ها او را به عنوان یک ستاره که برای چلسی بازی می‌‌کند می شناسند، اما باید باور کرد در کشورش او را می‌‌پرستند. نه فقط به خاطر کمکش به تیم ملی‌ کشور، بلکه به خاطر تلاشش برای نجات ساحل عاج از بحران، او ۳ سال پیش در تلویزیون ظاهر شد تا از دو طرف درگیر در کشور بخواهد که آرامش را به کشور بر گردانند.

اما برگردیم به زمین فوتبال. اگر روز روز دروگبا باشد، شاید نظیری در جهان برای این مهاجم نشود پیدا کرد. عمل جراحی بر روی دستش در چند روز مانده به بازی ها همه را در این کشور نگران کرده است. هر چند مسئولان فوتبال ساحل عاج گفته اند که او به بازی ها خواهد رسید.

دیگر مردان کلیدی

فیل‌ها، یکی‌ از پر مهره‌ترین حاضران در جام جهانی‌ اند، زوج سالومون کالو و دیدیه دروگبا هر دو از چلسی خط حمله‌ای خطرناک را می‌‌سازد.

دیدیه زوکورا از سویا، یحیی توره از بارسلونا میانه‌ای قدرتمند را شکل می‌‌دهند و برترین خط دفاع آفریقا را امانوئل ابوئه از منچستر سیتی کلو توره از آرسنال به اضافه آرتور بوکا از اشتوتگارت می سازند.

مربی: گوران اسون اریکسن

خیلی‌ها باور دارند که او فقط آدم خوش اقبالی است و خیلی‌های دیگر باور دارند که مدیر موفقی است، اما همه بر این باور اند، که بیش از این که با مسائل فنی‌ آشنا باشد، با مسائل روحی‌ آشناست و می تواند در رختکن یک مربی‌ بزرگ باشد، کسی‌ که یک تیم را با چند جمله تهییج می‌کند.

از فوتبال سوئد به انگلستان معرفی‌ شد، آنجا آنچنان موفق نبود بعدا وقتی‌ هدایت تیم ملی‌ مکزیک را بر عهده گرفت صدای همه را در آن کشور در آورد تا از ترس نتیجه نگرفتن در راه صعود به جام جهانی‌ او را میانه راه بیرون کنند و حالا این اولین تجربه آفریقایی اوست. البته او با کار کردن با ستاره‌های بزرگ آشناست و امیدوار است تا این ستاره‌های آفریقایی را به مراحل پایانی برساند.

پیشینه

Image caption امسال سومین حضور پیاپی اریکسون در جام جهانی است

2006 (دور اول)

"فیل‌ها" خیلی بد اقبال بودند. در اولین حضور با ۳ غول فوتبال جهان رو به رو شدند و خیلی زود پس از نبرد با این سه به خانه برگشتند: به آرژانتین و هلند ۲-۱ باختند اما بازنده ای سر بلند بودند.

پس از آن در بازی پایانی توانستند صربستان و مونته نگرو را ۳-۲ شکست دهند تا دست کم نشان دهند بازی خوب هم می تواند منجر به نتیجه خوب شود اما این نتیجه تغییری در سرنوشتشان نمی‌‌داد چون پیش از این بازی آنها حذف شده بودند.

سئوال بی‌ پاسخ

آیا بخت اصلا یار اهالی ساحل عاج نیست؟

انگار بخت از اهالی ساحل عاج رو بر گردانده است. باز هم در دومین حضور در سخت‌ترین گروه رقابت ها قرار گرفته اند.

بیم ها

شاید خیلی‌ها نگران باشند و توصیه کنند که فیل‌ها باید دفاع خود را سفت و سخت تر کنند اما نگرانی‌ بزرگ این است که آنها بهترین آماده سازی را برای این رقابت‌ها را نداشته اند و به تازگی مربی خود را‌ تغییر داده اند.

امید ها

دلیل برای امیدواری بسیار زیاد است، فقط به یکی‌ از آنها اشاره می کنیم : خط حمله آنها آتشین است.

آیا می دانستید؟

اگر در هر میخانه ای در ساحل عاج درخواست یک "دروگبا" کنید، یک بطری یک لیتری آبجو به شما می دهند که به باور آنها به اندازه مهاجم کشورشان قوی است.

آنها چه می‌‌گویند؟

دیدیه دروگبا (بازیکن): "در جام جهانی‌ پیش خوب بازی کردیم، اما بد اقبال بودیم، در گروه سختی بودیم، اما در ۲۰۱۰ همه چیز امکان دارد اتفاق بیافتد، ما می‌‌توانیم به یک چهارم پایانی یا نیمه پایانی برسیم، ما می توانیم چنین دست آوردی داشته باشیم."

پیش بینی‌

با تجربه‌ای بیشتر، با کمی‌ اقبال بهتر، چرا تصور نکنیم آنها بهترین موفقیت را برای قاره آفریقا به ارمغان نیاورند؟