راهنمای تیم ملی نیوزیلند

گروه F نیوزیلند

برنامه بازی ها: اسلواکی : ۱۵ ژوئن ، ۱۲:۳۰ ، روستنبورگ ایتالیا : ۲۰ ژوئن ، ۱۵:۰۰ ، نلسپرویت پاراگوئه : ۲۴ ژوئن ، ۱۵:۰۰ ، پلکوان * ساعت آغاز بازی ها به وقت گرینویچ است

رده بندی در فیفا: هفتاد و هشتم

شناسنامه یک حس بزرگی‌به همه می‌‌گوید که آنها ضعیف ترین در بین حاضران در آفریقای جنوبی اند و همین قدر که اینجا هستند برای ایشان خوش حال کننده است. در این اواخر شاید برخی‌از بازیکنان از صعود به مرحله بعد حرف زده اند، اما در واقع در گروهی که اسلواکی، ایتالیا و پاراگوئه در آن قرار دارند، به دست آوردن فقط یک امتیاز برای نیوزیلندی ها دستاورد بزرگی‌است و نسبت به تنها حضور خود در جام جهانی‌یک پیشرفت به شمار خواهد آمد. نیوزیلند ۲۶ سال پیش در اولین و آخرین حضور خود در جام جهانی‌با پذیرفتن سه شکست از اتحاد جماهیر شوروی، برزیل و اسکاتلند از رقابت‌ها کنار رفت و حالا تصور این که در این دوره آنها در گروه خود تهدیدی برای رقیبی باشند به راستی‌با واقعیت بسیار دور است. با این حال حضورشان در این رقابت‌ها می تواند امید دهنده آغازی برای فصل جهانی‌فوتبال آنها باشد. در حالی‌که ۴ سال پیش نیوزیلند در بدترین روز‌های خود بود و در راه صعود به جام جهانی‌۲۰۰۶ به جزایر سلیمان باخت تا حتی در قاره اقیانوسیه هم قوی‌ترین به شمار نیاید، این بار برترین قاره خود شد و توانست در بازی حذفی از پس نماینده پنجم آسیا بحرین بر بیاید تا جایی‌در آفریقا داشته باشند.

Image caption رایان نلسن

راهیابی به جام جهانی‌ نیوزیلند در ۵ بازی نخستین خود در مرحله انتخابی از قاره اقیانوسیه همه حریفان خود را شکست داد تا در برترین تیم قاره باشد و شکست در بازی آخر با بازیکنان ذخیره اش برابر فیجی در سرنوشتش تغییری به وجود نیاورد. پس از آن ۱۱ ماه به انتظار کشیدند تا به دیدار نماینده پنجم آسیا بروند. بحرین، عربستان سعودی، غول فوتبال غرب آسیا را از پیش برداشته بود و دوباره مثل ۴ سال پیش به این مرحله راه یافته بود. بحرین آن بار در راه صعود به جام جهانی‌در این مرحله در مجموع دو بازی حذفی بین قاره ای به ترینیداد و توباگو باخت و راهی‌به آلمان پیدا نکرد. اما این بار مصمم بود تا سرنوشت جام جهانی‌۲۰۰۶ برایش تکرار نشود. اما نیوزیلند در گرمای توان فرسای، منامه، بحرین را با نتیجه ۰-۰ متوقف کرد و در بازی برگشت به لطف نمایش مارک پاتسن دروازبان تیم که توانست در نیمه دوم یک ضربه پنالتی را مهار کند و از تنها گًل روی فالون حفاظت کند، به پیروزی ۱-۰ دست یافت، تا باز هم کشور کوچک از خلیج فارس در راه صعود به جام جهانی ناکام بماند.

ستاره رایان نلسن بجز او هیچ کدام از کاپیتان‌های حاضر در جام جهانی‌مدرکی‌در علوم سیاسی ندارند تا در رختکن سیاست گذاری کنند و اینگونه علمی‌از پس پس اوضاع حاد آنجا بر بیایند. او در دانشگاه استنفورد درس خوانده و بعد به فوتبال حرفه‌ای رو آورده است. بازیکن بلکبرن یک مدافع شجاع و مخلص است که در ضربات ایستگاهی و کرنر یک خطر نیز محسوب می شود.

دیگر مردان کلیدی خط حمله "سراسر سپید"‌ها را شین اسملتس رهبری می‌‌کند، او مرد سال فوتبال اقیانوسیه و برترین گلزن لیگ استرالیا است و هم با پا خطرناک است هم با سر. کریس کیلن، مهاجم باشگاه میدلزبرو، یک زوج خوب برای اسملتس است و به این افراد باید روری فالون، بازیکن پلی موث، را اضافه کرد و البته کریس وود ، جوان غول پیکر را هم از یاد نبرد که در بازی هوایی بسیار موفق است. این پسر ۱۸ ساله نیز در انگلستان و در وست بروم بازی می‌‌کند.

Image caption ریکی هربرت

مربی: ریکی هربرت یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های فوتبال نیوزیلند است، او یکی‌از بازیکنان اصلی‌تیم ملی‌کشورش در جام جهانی‌۱۹۸۲ اسپانیا بود و بعدا با پیوستن به وولور همپتون از نخستین بازیکنان این نیوزیلندی بود که در انگلستان بازی کردند. حالا با او "سراسر سپید ها" یک تیم یک دست و با ثبات است که نسبت به گذشته خیلی رشد کرده است.

پیشینه: دور اول (۱۹۸۲) این مهمترین دستاورد ورزشی این کشور است: حضور در جام جهانی‌۱۹۸۲ اسپانیا. نیوزیلندی ها برای رسیدن به این رقابت‌ها به نتایج شگرفی رسیدند. در یک مسیر طولانی و در ۱۵ بازی که آن زمان یک رکورد بود از پس تیم هایی چون استرالیا، چین و عربستان بر آمدند. در آن هنگام وینتن روفر نوجوان را به فوتبال دنیا شناساندند و او تبدیل به سرشناس‌ترین صادرات ورزشی نیوزیلند شد. در رقابت‌های جام جهانی در هر ۳ بازی شکست خوردند. کسی‌به آنها خرده نگرفت چون این شکست ها را برابر سه غول فوتبال آن زمان پذیرفتند.

سئوال بی‌پاسخ: آیا روزی نیوزیلندی ها توپ گرد را به اندازه توپ تخم مرغی شکل دوست خواهند داشت؟ مردم نیوزیلند دیوانه راگبی اند در رسانه‌ها فقط صحبت از "سراسر سیاه پوشان" تیم ملی‌این کشور است، کمتر توجهی به "سراسر سپید پوشان" که به دنبال توپ گرد در زمین فوتبال اند می شود. اما وقتی‌برای راهیابی به جام جهانی‌در بازی پایانی آنها باید به رویارویی با بحرین می‌رفتند، یک ورزشگاه پر از تماشگر را پشتیبان خود دیدند، بی‌سابقه بود بیش از ۳۵ هزار نفر برای آنها گلو پاره می کردند. حالا این امید زنده شده است که فوتبال شاید بتواند تبدیل به ورزشی مردم پسند شود.

بیم ها به جز سه چهار بازیکن که در سطح بالای فوتبال بین المللی بازی می‌‌کنند، بقیه بازیکنان تیم همگی‌در سطوح پائین لیگ‌های خارجی شاغل اند. بنابر این آسیب دیدگی یکی‌از بازیکنان سطح بالای تیم یک فاجعه است. هربرت، مربی‌تیم، اکنون نگران آمادگی تیم براون، کاپیتن دوم تیم است که به تازگی شانه اش‌آسیب دیده است، او امیدوار است آسیب دیدگی سراغ دیگر بازیکنانش نیاید.

امید ها روحیه بالای همدلی و همکاری و طبیعت از خود گذشتگی تا آخرین نفس. این چیزی است که در تیم نه چندان قدرتمند آنها یافت می شود که می تواند بسیار امیدوار کننده باشد.

آیا می دانستید؟ نیوزیلند در طول تاریخ نود ساله فوتبال خود تنها یک بر توانسته یک تیم از اروپا یا آمریکای لاتین را شکست دهد: آنها در سال ۲۰۰۶ توانستند گرجستان را با نتیجه ۳-۱ شکست دهند.

آنها چه می‌‌گویند؟ ریکی هربرت (مربی‌): " ین گروه هر چه در توان داشت را ارائه کرد، ۴ سال تعهد تمام و کمال. ما حالا باز گشته ایم."

پیش بینی‌ حذف در مرحله نخست

بخت قهرمانی: یک به دو هزار