راهنمای تیم ملی ژاپن

تیم ملی ژاپن
Image caption ژاپن که چهارمین دوره متوالی حضور خود در جام جهانی را پیش رو دارد از آمادگی خوبی برخوردار بوده و تماشاگرانش امیدوارند تیم‌شان در این دوره نتایج خوبی بگیرد

گروه : E

برنامه بازی ها:

کامرون : ۱۴ ژوئن ، ۱۵:۰۰ ، بلومفونتن هلند : ۱۹ ژوئن ، ۱۲:۳۰ ، دوربان دانمارک: ۲۴ ژوئن ، ۱۹:۳۰ ، روستنبورگ

*ساعت آغاز بازی ها به وقت گرینویچ است.

رده بندی در فیفا

ژاپن هم اکنون در رده چهل و پنجم فیفا قرار دارد.

بهترین رتبه تیم فوتبال ژاپن به سال ۱۹۹۸ بازمی گردد که این تیم در رده نهم فیفا قرار گرفت و بدترین رتبه این تیم هم در سال ۲۰۰۰ رقم خورد که ژاپن به رتبه شصت و دوم رده بندی فیفا سقوط کرد.

شناسنامه

دلبستگان به سامورایی‌های آبی‌ پوش خیلی هم به آنها امیدوارند و البته حق هم دارند.

تیم ملی‌ ژاپن به راستی‌ یکی‌ از بزرگان قاره آسیاست.

آنها در پنج دوره گذشته بازی‌های آسیایی سه بار بر سکوی قهرمانی ایستاده اند و در ادامه راه خود به سوی رشد حالا برای بار چهارمین بار پیاپی در جام جهانی‌ حاضر می شوند.

آنها دست کم نمی‌‌خواهند دوباره تجربه جام جهانی پیشین تکرار شود که تیم ملی ژاپن در همان دور اول از بازی‌ها کنار رفت.

ژاپن چهارسال پیش ۳-۱ به استرالیا باخت، با کرواسی در یک بازی بدون گل، مساوی کرد و ۴-۱ از برزیل شکست خورد تا وفاداران این تیم دلشکسته به خانه بازگردند.

برای آنها سخت بود که پس از جام جهانی‌ ۲۰۰۲ و در احلی که تیم محبوبشان در آن مسابقات به مرحله دوم راه پیدا کرد، این گونه از رقابت‌های جام جهانی‌ ۲۰۰۶ کنار بروند.

حالا این تماشاگران همچنان پر شور و شوق در آفریقای جنوبی حضور یافته اند، اما شاید تجربه دوره پیش به آنها درس داده است تا منطقی‌ تر باشند.

ژاپنی ها‌ اگر فقط بخواهند منطقی‌ هم باشند امید دارند تیمشان به مرحله دوم صعود کند چرا که آنها شاهد رشد فوتبال کشورشان در چهار سال گذشته بوده اند و منطقی است که نتیجه ای بهتر از پیش را توقع داشته باشند.

راهیابی به جام جهانی‌

ژاپن به سادگی‌ به مرحله چهارم و پایانی جام جهانی از قاره آسیا رسید.

با چهار پیروزی سه تساوی و یک شکست در بازی‌های گروه یک و در مرحله پایانی انتخابی توانست خودش را به جام جهانی‌ برساند.

بد‌ترین نتایج را برابر استرالیا به دست آورد خارج از خانه ۲-۱ شکست را پذیرفت و در خانه به یک تساوی عصبانی کننده بدون گٔل رسید.

با این حال دیگر‌ نتایجی که ژاپن بدست آورد کافی‌ بود تا این تیم را بالاتر از بحرین، قطر و ازبکستان و در جای دوم جدول قرار دهد. رتبه ای‌ که نام ژاپن را برای حضوردر آفریقای جنوبی شایسته معرفی می کرد.

ستاره تیم:

شونسوکه ناکامورا با ۲۳ گل زده در ۹۱ بازی ملی

Image caption ناکامورا که در باشگاه اسپانیول اسپانیا بازی می‌کند مهارت بالایی در زدن ضربات ایستگاهی دارد

شونسو یکی‌ از چپ پا‌های دوست داشتنی در جام جهانی است. هر حریفی که یک ضربه ایستگاهی به او واگذار کند، احتمالا سخت پشیمان خواهد شد. پیش تر به او خرده می گرفتند که اندامی نحیف دارد اما شونسو که در اسپانیول اسپانیا بازی می کند، همزمان با بازی در اروپا بسیار رشد کرد و اکنون در شرایط بهتر بدنی قرار دارد.

دیگر مردان کلیدی

ممکن است آنها این بار پس از سه حضور در جام جهانی‌ هیده توشی ناکاتا، افسانه فوتبال خود را که در سه دوره اخیر جام‌های جهانی‌ بازی می‌‌کرد به همراه نداشته باشند اما ژاپن به اندازه کافی‌ مهره‌های کلیدی دیگری دارند. ژاپن یوجی ناکازاوا، ۳۱ ساله را دارد که در خط دفاع مانند یک صخره است.

او با بیش از یک صد بازی ملی‌ یکی‌ از سه بازیکنی است که بیشترین بازی را در طول تاریخ برای تیم ملی‌ ژاپن انجام داده است.

دیگر استعداد ژاپن تیم یک چپ پا به نام کیسوکه هوندا است که در خط میانی ژاپن به بازی سازی خواهد پرداخت.

مربی: تاکشی اوکادا

او باز هم به تیم ملی‌ ژاپن بر گشته تا بر روی صندلی داغ‌ بنشیند. اوکادا پیش تر پس از پیروزی برابر ایران در یک بازی هیجان انگیز و در مرحله حذفی مسابقات انتخابی جام جهانی از قاره آسیا، تیم ملی‌ ژاپن را به جام جهانی‌ ۱۹۹۸ فرانسه برد وچندی پیش برای بار دوم به جای ایویکا اوسیم عهده دار هدایت تیم ژاپن شد.

اوکادا را به عنوان یک طراح تاکتیکی بزرگ می شناسند.

او که تجربه بازی برای تیم ملی‌ ژاپن را در میانه‌های دهه ۱۹۸۰ دارد، پس از جام جهانی ۱۹۹۸ در باشگاه‌های کنسادل ساپورو و یوکوهاما مارینوس به کار خود ادامه داد ودر هر دو باشگاه بسیار موفق بود.

از جمله موفقیت‌های آقای اوکادا می توان به حضور او در کنسادل ساپورو اشاره کرد که توانست این تیم را از دسته دوم به دسته اول آورد و هنگامی که سرمربی یوکوهاما مارینوس بود هم این تیم را دو بار پشت سر هم در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ به قهرمانی لیگ ژاپن رساند.

پیشینه

سال ۱۹۹۸ (حذف در دور اول) ، ۲۰۰۲ (راهیابی به دور دوم) و ۲۰۰۶ (حذف در دور اول)

جام جهانی امسال، چهارمین حضور پیاپی تیم ملی‌ ژاپن دردور نهایی این مسابقات است.

Image caption پس از حضور در رقابت‌های فرانسه، این دومین حضور تاکشی اوکادا در سمت مربیگری تیم ملی ژاپن در جام جهانی است

ژاپن بهترین نتیجه را در جام جهانی‌ ۲۰۰۲ که به طور مشترک در ژاپن و ‌کره جنوبی برگزار شد به دست آورد.

این تیم در مرحله اول در گروه خود بالاتر از بلژیک،روسیه و تونس ایستاد اما در مرحله بعدی به ترکیه که نهایتا تیم سوم رقابت‌ها شد در جدالی تماشایی ۱-۰ باخت.

سؤال بی‌ پاسخ

آیا بهترین طرفداران فوتبال در جهان را باید خوش بین‌ترین آنها نامید؟

شور و شوق طرفدارن ژاپنی شیفته فوتبال فراتر از تصور است.

آنها هر کدام گنجینه‌ای از دانش فوتبالند. زن و مرد، همگی‌ با هیجان فوتبال را دنبال می‌‌کنند.

بر خلاف دیگر ورزشگاه های جهان که برتری عددی در سکوهای تماشاگران با مردان است، در ژاپن هر دو جنس بر روی سکو‌ها و در مکان های همگانی و همه جا دوشادوش هم ‌ از تیم خود پشتیبانی می‌‌کنند.

عجیب تر از همه این که آنها بهترین و خوش رفتار‌ترین تماشگران جهانند.

پس از یکی‌ از بازی‌های ژاپن در جام جهانی‌ ۲۰۰۶ ناظران آلمانی گزارش کردند که ورزشگاه محل برگزاری مسابقه حتی از پیش از زمان بازی هم پاکیزه تر شده است.

اما برخی معتقدند که یک جای کار تماشاگران ژاپنی ایراد دارد.

ژاپنی ها توقع‌ی که از تیم ملی‌ کشورشان دارند گاهی‌ بیش از حد است.

بیم ها

سامورایی‌های آبی‌ پوش از نظر فنی‌ خیلی ماهرند. توپ را به راحتی‌ و زیبائی به گردش در می‌‌آورند اما وقتی‌ توپ را به یک سوم جلویی می‌‌رسانند، بیشتر اوقات درمانده می شوند. ژاپنی ها از ضعف در به ثمر رساندن ضربات آخر سالهاست که رنج می برند.

امید ها

آنها خود را برای رقابت‌ها خیلی خوب آماده کرده اند. بازی‌های دوستانه بسیاری برای کسب آمادگی لازم انجام داده اند و در آن بازی‌ها کاملا امیدوار کننده عمل کردند.

آیا می دانستید؟

یکی‌ از پرطرفدار‌ترین نقاشی‌های کمیک ژاپنی (معروف به مانگا) که در نوع خود نیز بی‌ مانند است، کمیک‌های فوتبالی است و از جمله قهرمانان پرطرفدار این داستانهای تصویری کسی‌ است به نام "سوباسا" که نامش تقریبا این معنی را می‌‌دهد: " بالهای بزرگ آسمانی." سوباسا نامی است که در ایران هم علاقمندان به مجموعه کارتونی "فوتبالیست ها" او را به خوبی می شناسند.

آنها چه می‌‌گویند؟

تاکشی اوکادا، سرمربی ژاپن، می گوید:‌ "تغییری در روش‌هایمان ایجاد نمی کنم چون روش‌های ما مبتنی‌ بر این نگاه است: پیروزی برابر بزرگان جهان. هدف اصلی‌ ما رسیدن به بازی نیمه پایانی است."

پیش بینی‌

حضور در مرحله دوم هدفی‌ کاملا در دسترس است. بخت قهرمانی : یک به چهارصد