راهنمای تیم ملی پرتغال

Image caption تیم فوتبال پرتغال در چند سال اخیر خود را به عنوان یکی از مدعیان بزرگ در سطح اروپا و جهان مطرح کرده است

گروه F

رده بندی در فیفا: سوم

شناسنامه

گرچه جا برای خرده گیری بسیار است و می‌‌شود آنها را به خاطر نمایش‌های اخیرشان سخت نقد کرد. اما اگر حریفان بخواهند گول این چیز‌ها را بخورند و آنها را به خاطر راهیابی پر دردسرشان به جام جهانی‌دست کم بگیرند سخت در اشتباه خواهند بود.

چون هیچگاه پرتغالی ها در رقابت‌های بزرگ ناتوان نبوده اند و به ویژه در سال‌های اخیر در این جور رقابت ها واقعا خوش درخشیده اند : به بازی پایانی یورو ۲۰۰۴ رسیده اند و در ۲۰۰۶ آلمان جز چهار برتر جام جهانی جای داشتند.

شاید این بار آنها در راه صعود به جام جهانی‌به تکاپو افتادند و نزدیک بود رقابت‌های انتخابی برای آنها فاجعه آمیز باشد.

اما وقتی‌ بازیکنان بزرگ این تیم به خود آمدند همه چیز را تغییر دادند تا امروز در جام جهانی‌باشند. امروز هیچکس نباید پرتغال را دست کم بگیرد، گروهی از ستاره‌های بزرگ دارد که حضور فقط یکی‌از آنها در تیم دیگری می تواند یک آرزو باشد.

فقط کیروش، مربی تیم که تا اینجا صدای همه را در آورده باید بتواند از این بازیکنان بزرگ خوب بازی بگیرد کاری که تا به حال در آن موفق نبوده است.

بازی نخست پرتغال و ساحل عاج خیلی تعیین کننده است. اگر هر کدام آغازی خوب داشته باشند، آن وقت شاید در آخر برتر گروه مرگ باشند، گروهی که در آن برزیل هم حضور دارد.

راهیابی به جام جهانی‌

پرتغال تنها از ۵ بازی نخستین خود یک پیروزی کسب کرد و در حالی‌که پیش از آغاز رقابت‌ها بخت اول صعود از گروهش به شمار می آمد در رده‌های پایینی جدول قرار گرفت.

اما نیمه دوم رقابت‌ها متحول شد و در سه بازی آخر خود پیروز شد : ۸ گل زد و گلی دریافت نکرد و در گروه خود بالاتر از سوئد (با یک امتیاز بیشتر) و پایین تر از دانمارک (با دو امتیاز کمتر) تیم دوم شناخته شد و به بازی‌های حذفی راه پیدا کرد.

در این مرحله در هر دو بازی رفت و برگشت بوسنی و هرزگوین را با نتیجه ۱-۰ شکست داد تا به جام جهانی‌صعود کند.

ستاره تیم

Image caption کریستیانو رونالدو که با درخشش در تیم منچستر یونایتد عنوان بهترین بازیکن جهان را نصیب خود کرده بود در تیم جدید خود رئال مادرید نیز موفق بوده است و امید اصلی پرتغال در جام جهانی به شمار می‌رود

کریستیانو رونالدو

گران قیمت‌ترین بازیکن جهان بی‌شک یکی‌از بهترین‌ها هم است. با این که در رقابت‌های انتخابی جام جهانی‌برای پرتغال خیلی خوش ندرخشید و گلی‌به ثمر نرساند و حتی بازی حذفی انتخابی برابر بوسنی را از دست داد، اما پرتغالی روی او خیلی حساب می‌‌کنند و طرفدارانش امیدوارند که او در این جام بدرخشد.

دیگر مردان کلیدی

دکو شاید فصل خسته کننده‌ای با چلسی داشته است و شاید کمی‌پیر شده باشد اما هنوز یک بازی ساز خلاق و ماهر است که از تجربه و زیرکی بهره مند است. ریکاردو کاروالیو، مدافع چلسی با این که پا به سن گذاشته است اما در آخرین خط مثل یک صخره استوار است و په په بازیکن رئال مادرید اگر آماده باشد یک مهره موثر برای تیم است.

مربی: کارلوش کیروش

او با امثال لوئیز فیگو، روی کوشتا و فرناندو کوتو دوبار تیم جوانان پرتغال را به قهرمانی در رقابت‌های جهانی‌سال‌های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۱ رساند. از او به عنوان مغز متفکر پشت نسل طلائی فوتبال پرتغال یاد می کنند.

گرچه خیلی‌ها او را به عنوان دستیار سر آلکس فرگوسن، مربی منچستر یونایتد، می‌‌شناسند .او ۱۰ ماهی‌هم مربیگری رئال مادرید را عهده دار بود.

پس از رقابت های یورو ۲۰۰۸ به جای لوئیز فیلیپ اسکولاری مربیگری پرتغال را بر عهده گرفت، البته این اولین بار نیست که به عنوان مربی‌تیم ملی‌پرتغال بر گزیده شد.

در بین سال‌های ۱۹۹۱ و ۱۹۹۳ نیز این شغل را دارا و کاملا هم ناموفق بود، نه نتوانست تیمش را به رقابت‌های یورو ۱۹۹۲ برساند و نه به جام جهانی‌۱۹۹۴.

ممکن است او به اندازه ریمون دومنک، مربی‌تیم ملی‌فرانسه ، منفور نباشد، اما نه تماشاگران و نه رسانه‌ها از او خوش شان می‌‌آید.

بازیکنان بارها شکایت خود را از او به گوش همه رسانده اند و عدّه‌ای هم باور دارند که نمایش‌های ضعیف تیم پرتغال با این همه ستاره فقط و فقط به خاطر ضعف های اوست و حتی اگر تیم موفق شود آنها سهمی برای این مربی قایل نخواهند بود و اورا به عنوان مسبب نخواهند شناخت.

پیشینه

۱۹۶۶ (مقام سوم) ، ۱۹۸۶ (دور اول) ، ۲۰۰۲ (دور اول) ، ۲۰۰۶ (مقام چهارم) پرتغالی ها پس از حضور برای بار نخست در جام جهانی‌توقع‌ها را بسیار بالا بردند، رقابت‌ها را با به دست آوردن مقام سوم به پایان رساندند و از بین آنها اوزه بیو توانست کفش طلایی را بدست بیاورد.

با این حال در جام‌های جهانی ۱۹۸۶ و ۲۰۰۲ ناکام بودند و نتوانستند از مرحله نخست خود را به مرحله بعدی برسانند.

اما جام جهانی‌گذشته پرتغالی‌ها از بهترین‌ها بودند،در مرحله گروهی شکست نخوردند و در مراحل بعدی از پس هلند و انگلستان بر آمدند و به بازی نیمه پایانی رسیدند. پس از شکست از فرانسه به آلمان هم باختند و مقام چهارم جهان را کسب کردند.

سئوال بی‌پاسخ

بهترین پست برای رونالدو در پرتغال کدام است، مهاجم نوک یا گوش؟

خیلی وقت است که بحث بر سر جای بازی رونالدو در تیم ملی‌پرتغال تبدیل به یک موضوع داغ شده است.

عده‌ ای طرفدار بازی دادن او در کناره‌های زمین اند و عده دیگر ترجیح می‌‌دهند او در نوک خط حمله بازی کند و فقط یک تمام کننده باشد، چیزی که به نظر می‌‌رسد همیشه پرتغال را با کمبود یا نبودش در رقابت‌های بزرگ آزار داده است.

او همه ویژگی‌‌های یک مهاجم مرکزی را دارد و یک بازیکن گوش با ویژگی‌‌های ممتاز و منحصر به فرد است، شاید دور کردنش از مرکز خط حمله قدرت تیم در کناره‌ها را کاهش بدهد و بازی دادنش در کناره ها توان تمام کنندگی تیم را بکاهد

Image caption کارلوش کیروش اندوخته‌های زیادی از دوران حضور خود در تیم منچستریونایتد و همکاری با الکس فرگوسن کسب کرده است که می‌تواند برای موفقیت تیم ملی پرتغال سودمند باشد

این همه را گیج می‌‌کند که دست آخر بهتر است کجا بازی کند تا به تیم ملی‌پرتغال کمک بیشتری کند؟

بیم ها

کمبود توان تمام کنندگی: این طرفداران پرتغالی را نگران می‌‌کند، کریستیانو رونالدو بازی‌های خوب باشگاهی‌اش را در تیم ملی‌ارایه نمی‌‌دهد، او با روز‌های اوجش فاصله دارد، و آن مرد برتر فوتبال جهان در سال ۲۰۰۸ نیست.

با حال لیدزون،مهاجم ۳۲ ساله، که به تازگی به تیم ملی‌پرتغال دعوت شده است کمی‌نگرانی‌‌ها را می‌‌کاهد، او بازی‌های ملی‌‌اش را خوب آغاز کرده و در ۷ بازی ملی‌۳ گٔل به ثمر رسانده است اما این احساس وجود دارد وقتی‌رونالدو گل نمی زند، دیگران هم کاری از پیش نخواهند برد.

اما شاید مهترین نگرانی آنها از دست دادن نانی، ستاره منچستر یویانتد در چند روز مانده به آغاز بازی ها باشد.

نانی هفته درست پیش از شروع بازیها هنگام تمرین در آفریقای جنوبی اسنخوان ترقوه اش آسیب دید.

امید ها

آنها توان خلق صحنه‌های مهیج و موقعیت‌های بسیار را دارند. با یک روش تهاجمی ۳-۳-۴ و با داشتن دکو ، رونالدوو سیمائو فوتبالی جذاب را ارایه خواهند داد.

آیا می دانستید؟

در جام جهانی‌۱۹۸۶ مکزیک، بازیکنان پرتغال پس از این که در بازی نخستین خود انگلستان را با نتیجه ۱-۰ شکست دادند، دست به اعتصاب زدند، آنها به دستمزدشان معترض بودند برای همین سر تمرین نرفتند، دست آخر همه این‌ها منجر شد تا از گروه خود در این رقابت‌ها بالا نیایند.

آنها چه می‌‌گویند؟

لیدزون، بازیکن، از حذف کردن بوسنی دربازی حذفی از رقابت‌های انتخابی جام جهانی‌ گفت: "پرتغال نامزد فتح جام است، بازیکنان بزرگی ‌داریم، ما با پشتوانه پر افتخار خود و عزم و اراده نشان دادیم حرفی ‌برای گفتن داریم"

پیش بینی

با اینکه در گروه مرگ قرار دارند، اما صعود از گروه برای شان چندان دور از تصور نیست.

بخت قهرمانی : یک به ۲۵