راهنمای تیم ملی صربستان

گروه D

برنامه بازی ها

غنا : ۱۳ ژوئن، ۱۴:۰۰، پرتوریا آلمان : ۱۸ ژوئن، ۱۱:۳۰، پورت الیزابت استرالیا : ۲۳ ژوئن، ۱۸:۳۰ ، نلسپرویت

*زمان آغاز بازی ها به وقت گرنویچ است

رده بندی در فیفا: پانزدهم

شناسنامه

Image caption نمانیا ویدیچ بازیکن برتر سال ۲۰۰۸ در لیگ برتر انگلستان که امیدوار است دوباره به روزهای خوب گذشته اش بارگردد

از سال ۱۹۳۰ تاکنون بلگراد نماینده‌های گوناگونی و با نام‌های مختلف به جام جهانی‌ فرستاده است: پادشاهی یوگسلاوی، جمهوری سوسیالیست فدرال یوگسلاوی، صربستان و مونته نگرو و حالا برای اولین بار نماینده ای را با نام " صربستان" برای به جام جهانی‌ می فرستد.

به هر حال این منطقه همیشه در فوتبال جهان حرفی‌ برای گفتن داشته است و بازیکنان بسیاری را به جهان فوتبال معرفی کرده است.

با این حال فوتبال بالکان با این همه ظرفیت و استعداد در رقابت‌های بزرگ جهانی افتخاری چشمگیر به دست نیاورده است.

اسلاو‌های جنوبی، تمامی جمهوری های استقلال یافته از یوگسلاوی و به ویژه کسانی که در بلگراد و اطراف آن زندگی‌ می‌‌کنند، همیشه احساسات متناقضی دارند؛ امیدواری بسیار و عدم قطعیت فراوان.

اگر آنها را میراث دار عمده تیم پیشین صربستان و مونته نگرو بدانیم و مرور کنیم که در جام جهانی‌ ۲۰۰۶ چه کردند، به این باور بیشتر می رسیم که صربستان در انتخابی جام جهانی‌ در گروه خود بدون باخت با ۶ برد و ۴ تساوی بالاتر از اسپانیا ایستاد.

صربستان با زنده کردن امید‌های بسیار به جام جهانی‌ راه یافت اما آنها که در این بازی‌ها و در ۱۰ بازی انتخابی تنها ۱ گل خورده بودند، در آلمان در ۳ بازی ۱۰ گل دریافت کردند و بدون امتیاز به خانه بر گشتند تا آنچه را که حس عدم قطعیت می‌‌نامند در همه به صربستانی ها به وجود آورند.

حالا آنها با بازیکنان بزرگی‌ که بیشتر لیگ‌های بزرگ اروپا به ویژه در باشگاه‌های انگلستان و ایتالیا بازی می‌‌کنند و با تجربه‌ای که از جام جهانی‌ پیشین دارند به رویارویی حریفان قدرتمند گروه خود استرالیا، آلمان و غنا می‌‌روند. البته نه فقط به خاطر این که در جام جهانی‌ بازی کرده باشند بلکه صربها این بار در جست وجوی موفقیت اند.

راهیابی به جام جهانی‌

هنگامی که رقابت‌های انتخابی جام جهانی‌ در اروپا قرعه کشی‌ شد، باور همگان این بود که اتریش، رومانی و صربستان برای جای دوم گروه می‌‌جنگند و فرانسه برترین این گروه خواهد شد.

اما وقتی‌ صربستان در بازی یکی‌ مانده به پایان، رومانی را با نتیجه ۵-۰ در هم کوبید و صدر نشینی خود را تضمین کرد، فرانسه ناچار شد به رده دوم راضی‌ شود و برای پیدا کردن راهی‌ به آفریقای جنوبی به دیدار‌های حذفی فکر کند.

صربستان در ۱۰ بازی ، ۷ برد یک تساوی و ۲ شکست داشت که دومین شکست در روز پایانی و در یک بازی به اصطلاح تشریفاتی برابر لیتوانی اتفاق افتاد.

با این حال بهترین نمایش صربستان در این رقابت‌ها وقتی‌ بود که در سن دنی ، فرانسه میزبان را ۲-۱ شکست داد.

ستاره

دژان استانکوویچ با ۸۵ بازی و ۱۳ گل ملی

استانکوویچ کاپیتان صربستان و کسی‌ که در راه صعود این کشور به جام جهانی‌ بسیار موثر بود. او بازیکن میانی اینتر میلان است و با تجربه نزدیک به ۹۰ بازی ملی‌ طراح بازی تیم ملی‌ کشورش خواهد بود.

او‌ هم در کارهای دفاعی موفق است و هم یک ارسال کننده عالی‌ و با این ویژگی‌‌ها به اینتر کمک بسیاری کرد که در اروپا قهرمان شود.

دیگر مردان کلیدی

نمانیا ویدیچ بازیکن برتر سال ۲۰۰۸ در لیگ برتر انگلستان که امیدوار است دوباره به روزهای خوب گذشته اش بارگردد. خیلی‌ها باور دارند که او یکی‌ از بهترین مدافعان جهان است.

بازیکن منچستر یونایتد در مرکز دفاع صربستان یک وزنه بزرگ به شمار می‌‌آید و اگر آنتیچ (مربی صربستان) برای دفاع راست تیمش گزینه مناسبی گیدا کند، حتم برانیسلاو ایوانوویچ را در کنار ویدیچ به کار می گیرد که در آن صورت این دو یکی‌ از بهترین زوج‌های میانی خط دفاع را در آفریقای جنوبی تشکیل خواهند داد.

ایوانوویچ فصل خیلی خوبی را با چلسی سپری کرده است اما اگر مربی‌ تیم بر خلاف میلش و فقط به خاطر کمبود گزینه تصمیم بگیرد شاید ویدیچ در دفاع راست کناری بازی کند.

میلان یووانوویچ که پس از درخشش در استاندارد لیژ به لیورپول پیوست، در گوشه چپ در کارهای تهاجمی بازیکنی دردسر ساز است.

برخی‌ باور دارند او برابر حریفان قدرتمند تر بهتر بازی می کند و احتمالا تابستان خوبی در آفریقای جنوبی خواهد داشت و به این ۳ نفر باید مارکو پانتلیچ، مهاجم ۳۱ ساله آژاکس آمستردام را هم اضافه کرد که انتظارات از او بالاست‌.

مربی

رادومیر آنتیچ

Image caption رادومیر آنتیچ، وقتی‌ یک بازیکن بود ۸ سال درخشان را در پارتیزان بلگراد سپری کرد

وقتی‌ یک بازیکن بود ۸ سال درخشان را در پارتیزان بلگراد سپری کرد و پس از آن دوران موفقی‌ در ترکیه، اسپانیا و انگلستان داشت.

اما برای بازیکن سابق لوتن دنیای مربیگری چیز دیگری بود. او در این حرفه بیشتر و البته بهتر از پیش خودش را به همگان شناساند.

پیش از این که در آتلتیکو مادرید به موفقیت برسد، مربیگری رئال ساراگوسا، رئال مادرید و اوویه دو را بر عهده داشت. در فصل ۱۹۹۵-۹۶ از اتلتیکو یک قهرمان دو جانبه ساخت و تیمش را فاتح لالیگا و کوپا دل ری کرد.

او در مجموع در ۳ دوره زمانی مربی‌ اتلتیکو مادرید بود اما پس از آن دوران دوباره به اوویه دو هم رفت و بعد از آن بارسلونا را هدایت کرد و پس از آن سرمربی سلتا ویگو شد.

او پیش از این که در سال ۲۰۰۸ به عنوان مربی‌ صربستان معرفی شود چهار سال بیکار بود.

پیشینه

این نخستین باری است که صربستان به صورت مستقل در جام جهانی‌ حاضر است اما بسیاری از بازیکنان این تیم تجربه حضور در جام جهانی‌ را با تیم صربستان - مونته نگرو در رقابت‌های ۲۰۰۶ آلمان دارند.

بازیکنان این تیم در سال 2006 در حالی‌ که بار سنگین انتظارات را به دوش می‌‌کشیدند، ناکام بزرگ جام بودند.

صربستان با پذیرفتن شکست ۱-۰ برابر هلند شروع کرد، بعد برابر آرژانتین با نتیجه ۶-۰ تحقیر شد و یک شکست دیگر پایان کار بود : ۳-۲ برابر ساحل عاج .

با این حال به غیر از این تجربه تلخ ، پیشینیان آنها با تیم ملی‌ یوگسلاوی هشت بار در جام جهانی‌ حاضر بودند و حتی در جام‌های جهانی‌ ۱۹۳۰ اروگوئه و ۱۹۶۲ شیلی به جایگاه چهارم جهان رسیدند.

سؤال بی‌ پاسخ

اگر یوگسلاوی فرو نمی‌‌ریخت چه می‌‌شد؟

پس از فروپاشی یوگسلاوی جماهیر سوسیالیست پیشین و تشکیل دهنده جمهوری فدرال این کشور ۵ عضو تازه به فیفا معرفی کرداند.

از سوی فیفا فدراسیون صربستان به عنوان میراث دار اصلی‌ فدراسیون یوگسلاوی شناخته می شود تا فدراسیون‌های کروواسی، مقدونیه، مونته نگرو، بوسنی و هرزه گوین و اسلوونی از دل یوگسلاوی پیشین بیرون آیند و به عنوان عضو جدید فیفا پذیرفته شوند.

امروز از جمع این شش کشور دو تیم در جام جهانی‌ حاضرند: صربستان و اسلوونی که به هر دو نیز می‌‌توان امید داشت.

دو تیم دیگر تا آخر رقابت‌های انتخابی از بخت‌های راهیابی به جام جهانی‌ بودند.

بوسنی و هرزگوین در بازی‌های حذفی از پرتقال شکست خورد و از راهیابی باز ماند و کرواسی هم تا روز پایانی رقابت‌های گروهی امید داشت جایگاه دومی گروه خودش را از اوکراین برباید اما موفق نبود.

کرواسی تنها با اختلاف یک امتیاز در جای سوم ایستاد و به بازی‌های حذفی نرسید.

پس از فرو پاشی یوگسلاوی تیم های تازه در رقابتهای بین المللی همیشه حرفی‌ برای گفتن داشته اند و در مجموع اهالی بالکان بازیکنان بزرگی را به فوتبال جهان معرفی کرده اند.

امروز بازیکنان بزرگ بالکان به راحتی‌ می‌‌توانند فهرستی ۲۳ نفره از ستاره‌ها را تشکیل دهند و فقط فرض کنید اگر آنها می‌‌توانستند یک تیم را با هم روانه جام جهانی‌ کنند آن تیم چه تیم قدرتمندی می‌‌شد. البته این فقط یک فرض است.

بیم ها

کمبود تجربه بازی‌های بزرگ یکی‌ از نگرانی‌ های صربهاست اما به آن باید این را اضافه کرد که ولادیمیر استویکوویچ، دروازبان ویگان، اصلا فصل خوبی را سپری نکرده است تا خیال صربها بابت دروازه‌شان اصلا راحت نباشد.

امید ها

شاگردان آنتیچ در هر تیمی همیشه در ضربات ایستگاهی خطرناک بوده اند.

درست است که او به بازی تهاجمی وفادار است اما همچنین تاکید زیادی به بهره گیری از موقعیت‌های ایستگاهی دارد و از تیم ملی‌ صربستان نیز تیمی موفق در کرنرها و ضربه‌های کاشته ساخته است.

اگر نیکولا ژیگیچ، مهاجم غول پیکر صربستان آماده باشد بدون تردید صربها یکی‌ از خطرناک‌ترین تیم ها در ضربات ایستگاهی و کرنر‌ها خواهند بود. فقط توجه کنید که از ۲۲ گل زده شده آنها در انتخابی جام جهانی‌ ۷ گل از روی همین ضربه‌ها به دست آمده است.

آیا می دانستید؟

مردان صرب وقتی‌ به میدان می‌‌روند پیراهن‌های سرخ به‌ تن دارند اما قبل ازاین آنها برای بازی در تیم ملی‌ یوگسلاوی و صربستان - مونته نگرو آبی‌ تیره می‌‌پوشیدند اما حلا با پیراهن های جدید به آنها لقب "عقاب‌های سپید" را داده اند.

این لقب بدون توجه به رنگ پیراهن‌های بازیکنان اشاره‌ای به عقاب سپید دو سر روی نشان رسمی‌ کشور صربستان دارد.

آنها چه می‌‌گویند؟

نیکولا ژیگیچ، امید شماره یک صربها می گوید: "از این که جایی‌ را برای خودمان در آفریقای جنوبی کنار گذاشتیم بسیار ذوق زده ایم. به خودمان نشان دادیم که تیمی قوی هستیم. باور دارم تا آنجا که می توانیم بهترین بازی خود را انجام خواهیم داد و روی طرفدارانمان را در جام جهانی‌ زمین نخواهیم انداخت."

پیش بینی‌

اهالی بالکان کاملا غیر قابل پیش بینی‌ اند، بگذارید فقط راجع به این عده چیزی را پیش بینی‌ نکنیم چون همه چیز محتمل است: حذف در مرحله اول و یا حتی حضور در جمع چهار برتر.

بخت قهرمانی : یک به ۶۶

مطالب مرتبط