۳۲ تیم؛ ۳۲ پیش بینی

گروه A

بعید است بتوان تصور کرد که تیم ملی آفریقای جنوبی در حال حاضر بتواند به نتایج مهمی دست یابد. این تیم با مربی گری کارلوس آلبرتو پریه‌را فقط به خاطر میزبانی جام جهانی در این رقابت ها شرکت دارد.

این تیم چند بازیکن خوب مثل استیون پیه‌نار و آرن موکوئنا دارد اما سایر بازیکنان واقعا باید سطح فوتبال خود را در حد چشمگیری ارتقا دهند تا این تیم بتواند از مرحله اول رقابت ها به دور بعد صعود کند.

البته وضع این تیم کاملا هم بد نیست و چند بازیکن دیگر آن مثل تسپو ماسیللا، مدافع باشگاه اسرائیلی ماکابی حیفا در خط دفاع و تکو مودیسه و اورلاندو پیراتس در خط میانی ممکن است تاثیر و نقش مهمی داشته باشند.

اگر مربی فرانسه ریمون دومنک نبود این تیم شانس بسیار خوبی برای قهرمانی جام جهانی داشت. بسیاری از فرانسوی ها از داشتن چنین مربی برای تیم ملی فوتبال کشورشان شرمنده اند و روز شماری می کنند تا در پایان رقابت های جام جهانی دوره او به سر برسد و لوران بلان جای او را بگیرد.

شیوه کار و مدیریت نابخردانه ریمون دومنک، تصمیمات عجیب و نواقص مدیریتی او باعث شده که از او بشدت انتقاد شود.

تیم ملی فرانسه صاحب تعدادی از بهترین بازیکنان جهان است از جمله آنها فرانک ریبری، تیه‌ری آنری و نیکلا آنلکا، ولی آقای دومنک هنوز هم ادعا می کند که برای انتخاب بهترین اعضای تیم باید دست به دامن طالع بینی شود.

تیم فرانسه در گروهی قرار دارد که در تئوری ساده به نظر می رسد اما ممکن است به یکی از دشوارترین گروهها بدل شود. مکزیک و اوروگوئه از نظر تکنیکی بسیار خوب هستند و تیم آفریقای جنوبی نیز در زمین خود و با حمایت هزاران تماشاچی بازی خواهد کرد.

آخرین حضور ریمون دومنک در رقابت های مهم جهانی ممکن است تجربه بسیار دشواری باشد.

این پنجمین بار پیاپی است که تیم ملی مکزیک به رقابت های نهایی جام جهانی راه می یابد. تیم این کشور با مربی گری خاویر آگیره با انجام مسابقات دوستانه دشوار در مقابل تیم هایی مثل انگلستان و هلند خود را برای جام جهانی آماده کرده است.

تیم مکزیک در هر دو مسابقه دوستانه شکست خورد، ولی این تیم سرعت و قابلیت های تکنیکی چشمگیری را به نمایش گذاشت که نشان می دهد به نسبت جام جهانی قبل که در مرحله یک چهارم نهایی متوقف شد اینبار مکزیک ممکن است پیشرفت بیشتری در رقابت ها داشته باشد.

کارولس بلا مهاجم باشگاه آرسنال، استعداد و توان لازم برای پیروزی در عالی ترین رقابت ها را دارد و خاویر هرناندز که اخیرا با یک قرارداد 6 میلیون پوندی به باشگاه منچستریونایتد پیوسته است می تواند یکی از ستاره های جوان این رقابت ها باشد.

شانس صعود تیم اوروگوئه به مراحل بالاتر رقابت های جام جهانی تا حد زیادی به دیه‌گو فورلان بستگی دارد.

فورلان مهاجم باشگاه اسپانیایی آتلتیکو مادرید در سالهای اخیر همواره جزو پر گل ترین مهاجمان لیگ برتر اسپانیا بوده و واقعا جای تعجب دارد که چرا باشگاه منچستر یونایتد او را فروخت.

اگر او بتواند به همین شیوه که در فوتبال باشگاهی نشان می دهد در رقابت های جام جهانی هم پر ثمر باشد مسلما تیم اوروگوئه به مرحله یک چهارم نهایی صعود خواهد کرد.

یک بازیکن دیگر تیم اوروگوئه که باید بازی او را دنبال کرد لوئیس سوارز است. او مهاجم باشگاه آژاکس آمستردام است و در فصل قبلی 35 گل زده است. باشگاه های منچستریونایتد و آرسنال هر دو به دنبال جذب او هستند. اما هنوز حاضر نشدند مبلغ 25 ميلیون پوندی را که باشگاه آژاکس طلب می کند، بپردازدند.

گروه B

تیم ملی آرژانتین بهترین مهاجمان را در این جام جهانی دارد. ولی این تیم در عین حال یک مربی کم تجربه و بسیار عصبی دارد. دیه‌گو مارادونا از سال 2008 که به عنوان مربی تیم ملی این کشور تعیین شد، 84 بازیکن را در اردوی تیم تعویض کرده است و نباید فراموش کرد که آرژانتین واقعا به زحمت توانست به رقابت های نهایی جام جهانی برسد.

در خط حمله آرژانتین ستاره هایی چون لیونل مسی، کارلوس ته‌وز، دیه‌گو میلیتو، گونزالو ئیگواین، سرخیو آگرو و آنخل دی ماریا را دارد. اما روی نیمکت آنها مربی ای نشسته که به نظر می رسد دقیقا نمی داند چه می کند.

واقعا درک این نکته دشوار است که چرا مارادونا، خاویر زانتی و استبان کامبیاسو، یعنی دو بازیکنی که در فصل گذشته به باشگاه اینتر میلان کمک کردند که همه چیز را ببرد، به تیم ملی آرژانتین دعوت نکرده است. بدون مربی ای مثل مارادونا احتمالا تیم آرژانتین جزو بهترین شانس ها برای قهرمانی جام جهانی است. اما با وجود مارادونا هر چیزی امکانپذیر است.

تیم ملی نیجریه معمولا یک بازی سریع و تهاجمی دارد بنابراین واقعا جای تعجب داشت که در ماه فوریه این کشور لارس لاگربک را به عنوان مربی برگزید. این مربی سوئدی به خاطر بازی دفاعی و بسیار منظم و کند مشهور است و باید منتظر شد و دید که بازیکنان تیم نیجریه به این روش او چه واکنشی نشان خواهند داد.

تیم نیجریه بازیکنانی دارد که هر یک می توانند در مسابقات جام جهانی تاثیر گذار باشند مثل اوبافمی مارتینز و تایه تایوو. اما نکته در این است که آیا لارس لاگربک به آنها اجازه خواهد داد که خود را نشان بدهند یا نه؟

Image caption از پارک جی – سونگ بازیکن باشگاه منچستریونایتد توقع زیادی می رود

کره جنوبی بجز سال 2002 که خود میزبان بود، سابقه چندان درخشانی در رقابت های جام جهانی ندارد. آنها در هفت دوره رقابت های جام جهانی شرکت داشتند ولی از مجموع 24 مسابقه فقط 4 برد داشته اند. اما از زمانی که هوه جونگ – مو مربی این تیم شده وضع تیم بهتر شده است.

تیم کره جنوبی در هیچ یک از 14 مسابقه مقدماتی برای رسیدن به مرحله نهایی جام جهانی شکست نخورده و دو مورد از نتایج تساوی این تیم در مقابل ایران بود. وضعیت فعلی آنها در جریان مسابقات دوستانه و آمادگی نشان می دهد که شکست دادن این تیم کار ساده ای نخواهد بود.

در این تیم از پارک جی – سونگ بازیکن باشگاه منچستریونایتد توقع زیادی می رود و بازیکن دیگر تیم که باید بازی او را دنبال کرد پارک جو یاونگ است که در فصل گذشته در رقابت های باشگاهی فرانسه برای تیم موناکو در 22 بازی 9 گل به ثمر رسانده است.

سابقه یونان در رقابت های جام جهانی درست به اندازه وضعیت فعلی اقتصاد این کشور مایه شرمندگی است. این دومین بار است که تیم ملی یونان به رقابت های جام جهانی راه می یابد. بار گذشته در سال 1994 این تیم در هر سه بازی مرحله اول رقابت ها شکست خورد و حتی بدون زدن یک گل به خانه بازگشت.

از سال 2001 و زمانی که اوتو رهاگل مربی تیم شده وضعیت یونان بهبود یافته و این کشور در مسابقات جام ملتهای اروپا در سال 2004 در پرتغال به مقام قهرمانی رسید. اما سیستم بازی دفاعی یونان به این معنی است که این تیم در آفریقای جنوبی می تواند در زمره تیم هایی باشد که به مرحله دوم صعود کند.

گروه C

تیم ملی آمریکا شانس بسیار زیادی دارد که به مرحله دوم رقابت ها صعود کند و دلیل ساده آن این است که در یک گروه نسبتا ضعیف قرار دارد.

حتی اگر آنها در اولین بازی خود در مقابل انگلستان که دوازدهم ژوئن انجام می شود، شکست بخورند پس از آن کسب پیروزی در برابر الجزایز و اسلوونی برای این تیم کافی است تا به مرحله بعد برسد.

سال گذشته در جام کنفدراسیون تیم آمریکا با شکست دادن اسپانیا به فینال رسید و در آن مرحله در مقابل برزیل ابتدا دو گل جلو افتاد ولی در نهایت با نتیجه سه بر دو شکست خورد.

بنابراین تیم آمریکا می تواند یکی از تیم های غافلگیر کننده و تعجب آور این دوره جام جهانی باشد بخصوص اگر بازیکنانی مثل کلینت دمپسی و لاندون دوناوان بتوانند در بهترین فرم خود بازی کنند.

Image caption چشم امید انگلیسی ها به وین رونی است

انگلستان گران ترین مربی را در فوتبال ملی جهان دارد ولی با پول نمی توان جام جهانی را بدست آورد و شایعات زیادی بر سر زبانهاست که فابیو کاپلو مربی این تیم در فصل آینده به باشگاه اینترمیلان خواهد رفت.

هر بار که تیم ملی انگلستان به مراحل نهایی مسابقات بین المللی می رسد در کنار تیم هایی قرار می گیرد که از نظر تکنیکی وضعیت بهتری دارند.

بازیکنانی مثل استیون جرالد، فرانک لمپارد و وین رونی همیشه صد در صد توان خود را در مسابقات به کار می گيرند اما درمقابل بهترین تیم های دنیا ضعف آنها در کنترل توپ و حفظ موقعیت مشکل آفرین بوده است.

در عین حال تیم انگلستان در مقایسه با تیم های خوب دیگر دروازه بان درجه یکی ندارد. ریو فردیناند به علت مصدومیت به بازی ها نمی رسد و آمادگی جان تری مدافع اصلی تیم نيز شک و تردیدهایی وجود دارد و در خط حمله نیز تمام اتکای اين تیم به رونی است.

تیم انگلستان نهایت تلاش خود را خواهد کرد . اما طبق معمول بعید است که این کافی باشد.

تیم ملی الجزایر پس از پیروزی در یک مسابقه پر تنش که در کشوری ثالث در سودان برگزار شد برتيم مصر پيروز شد و به عنوان آخرین سهمیه آفریقا برای سومین بار به جام جهانی راه یافت.

آن روز یکی از مهمترین روزها در تاریخ فوتبال الجزایر بود. اما بعید است این تیم در رقابت های نهایی جام جهانی موعد و دلیلی برای جشن و پیروزی بدست آورد.

تیم الجزایر در جریان مسابقاتمقدماتی جام جهانی در قاره آفریقا در برابر سنگال، گامبیا و مصر شکست خورد و در مسابقه دوستانه و آمادگی در برابر تیم جمهوری ایرلند که روز 28 ماه مه برگزار شد شکست سه بر صفر آنها بسیار طبیعی و عادی بود.

هیچکس انتظار نداشت که اسلوونی به رقابت های نهایی جام جهانی امسال راه پیدا کند. اما این تیم با مربی گری ماتیاس کک برای رسیدن به این مرحله می بایست تیم ملی روسیه را شکست می داد و این یک پیروزی بسیار مهم و با ارزش برای اسلوونی بود.

البته اسلوونی در مرحله مقدماتی جام جهانی توانست از میان گروهی به پیروزی برسد که از تیم های ضعیف اروپایی مثل لهستان و ایرلند شمالی تشکیل شده بود و به سختی می توان تصور کرد که این کشور در رقابت های نهایی جام جهانی بتواند حضور درخور توجه داشته باشد.

معروفترین بازیکنان این تیم عبارتند از سمیرهاندانوویج که دروازه بان باشگاه ایتالیایی اودینزه است و میلیووچ نوواکویچ که در خط حمله باشگاه آلمانی کلن بازی می کند.

گروه D

تیم ملی آلمان با مربی گری یواخیم لو با موفقیت تمام مراحل مقدماتی رقابت ها را با شکست دادن روسیه در هر دو بازی رفت و برگشت پشت سر گذاشت. اما در ماه مارس نقاط ضعف آنها به هنگام شکست یک بر صفر در مقابل آرژانتین در يک بازی دوستانه در زمین خود برملا شد.

میشائیل بالاک یکی از موثرترین بازیکنان تیم آلمان به خاطر آسيب ديدگی شدید قادر به شرکت در جام جهانی نخواهد بود.

غیبت او شکاف بزرگی در خط میانی تیم آلمان ایجاد خواهد کرد و در عین حال آلمان به احتمال فراوان در خط حمله نیز با مشکلاتی روبرو خواهد بود.

میروسلاو کلوزه و ماریو گومز بخش اعظم فصل گذشته را در باشگاه بایرن مونیخ روی نیمکت ذخیره سپری کرده اند و لوکاس پودولسکی دیگر آن بازیکن 4 سال پیش نیست که به عنوان ستاره جوان جام جهانی 2006 شناخته شد.

مسلما تیم ملی آلمان مثل همیشه منظم و پرکار بازی خواهد کرد اما در مراحل نهایی این رقابت ها در مقابل تیم های خوبی مثل اسپانیا و یا برزیل با مشکل روبرو خواهد شد.

تیم ملی استرالیا در دوره قبل جام جهانی به مدد تصمیمات مکرر داور و دادن پنالتی در مقابل ایتالیا از دور رقابت ها حذف شد.

مسلما آنها از تجربه تلخ خود و همینطور تجارب مربوط به انجام رقابت های مقدماتی در چهارچوب سهمیه آسیا و اقیانوسیه درس گرفته اند.

ستون فقرات تیم ملی استرالیا را بازیکنانی تشکیل می دهند که در باشگاههای لیگ برتر انگلستان بازی می کنند. مارک شوارتزر یکی از بهترین دروازه بانان این جام جهانی خواهد بود و تیم کاهیل مهاجم استرالیا یکی از خطرناک ترین مهاجمان برای زدن ضربه های سر است.

پیم وربیک مربی تیم استرالیا پس از رقابت های جام جهانی از مقام خود کناره گیری خواهد کرد.

تاکتیک دفاعی او به تیم استرالیا کمک کرد تا برای سومین بار به رقابت های نهایی جام جهانی راه یابد. اما برای تاثیر گذاری و پیشرفت در یک چنین سطحی به چیزی بیشتر از نظم و تلاش نیاز هست.

Image caption صربستان با داشتن مدافعی مانند ویدیچ که در خط دفاعی مستحکم است

در جام جهانی قبل تیم ملی صربستان با موفقیت خوبی و بالاتر از تیم اسپانیا در گروه خود به رقابت های اصلی آن دوره راه یافت. اما در جریان جام جهانی هر آنچه که ممکن بود مشکل ساز باشد برای این تیم اتفاق افتاد.

تیم صربستان در هر سه مسابقه در دور اول رقابت شکست خورد که یکی از آنها با نتیجه شش بر صفر در برابر آرژانتین بود. فیفا صربستان را بدترین تیم جام جهانی قبل رده بندی کرد.

این بار تیم صربستان در گروه خود بالاتر از فرانسه به مرحله رقابت های جام جهانی رسیده و مربی آنها رادومیر آنتیک است. او تنها مربی حرفه ای است که هر سه باشگاه بزرگ اسپانیا یعنی بارسلونا، رئال مادرید و آتلتیکو مادرید را هدایت کرده است.

تیم صربستان با داشتن مدافعانی مثل نمانیا ویدیچ که برای باشگاه منچستریونایتد بازی می کند و نون سابوتیچ که برای باشگاه بوروسیا دورتموند بازی می کند در خط دفاعی بسیار مستحکم است.

کاپیتانی تیم نیز برعهده خط میانی باتجربه دجان استانکوویچ است که هافبک باشگاه اینترمیلان است.

تیم صربستان در یک بازی دوستانه و تدارکاتی در مقابل نیوزیلند با نتیجه یک بر صفر شکست خورد اما با این وجود رادومیر آنتیک مدعی است که این تیم از نظر تکنیکی بسیار قوی است و دستاورد خوبی در جام جهانی خواهد داشت.

تدارک و آمادگی تیم ملی غنا برای جام جهانی به دنبال اعلام عدم آمادگی مایکل اسین برای شرکت در مسابقات به خاطر آسیب دیدگی زانو، لطمه دید.

مایکل اسین که برای باشگاه چلسی بازی می کند هافبکی است با معیارهای جهانی و بعید است که تیم غنا بدون بهترین بازیکن خود بتواند حضور چندان موثری در این جام جهانی داشته باشد.

در جام جهانی دوره قبل در آلمان، تیم ملی غنا تنها تیم آفریقایی بود که توانست به مرحله دوم رقابت ها صعود کند اما در این دوره شیوه و وضعیت نابسامان این تیم در رقابت های مقدماتی جای نگرانی فراوانی دارد.

تیم غنا با مربی گری میلوان راجوواک در چهارچوب رقابت های قاره آفریقا در مقابل تیم های گابون، لیبی و بنین شکست خورد. بنابراین در برابر تیم های بهتری مثل آلمان، استرالیا و صربستان وضعیت بسیار دشواری خواهد داشت.

گروه E

جای تعجب ندارد که تیم ملی فوتبال هلند یکی از شانسهای اصلی برای قهرمانی در جام جهانی امسال محسوب می شود. این تیم مهاجمان بسیار خوبی مثل وسلی اشنایدر و آرین روبن را دارد و در مسابقات مقدماتی با پیروزی در تمام بازی ها به مرحله نهایی جام جهانی رسید.

آنها در رسیدن به مرحله دوم و شکست دادن سه تیم دیگر در گروه ضعیف E هیچ مشکلی نخواهند داشت. ولی آنچه پس از آن روی خواهد داد چندان قابل پیش بینی نیست.

اگر تیم هلند با مربی گری برت فان مارویک در صدر گروه E قرار بگیرد به احتمال زیاد در مرحله بعد با تیم های پاراگوئه و یا اسلوواکی روبرو خواهد شد و با پیروزی بر هر یک از این دو، در مرحله یک چهارم نهایی رو در روی برزیل قرار خواهد گرفت.

این رویارویی یک مسابقه تماشایی خواهد بود. اما آیا خط دفاع تیم هلند می تواند از پس حملات برزیل برآید؟ این موضوع تا حد زیادی به بازی و توانایی دو تن از مدافعان خط میانی تیم هلند یعنی مارک فان بومل و نایجل د یونگ بستگی خواهد داشت. هلند با آرایش 1-3-2-4 بازی می کند و فان بومل و دیونگ در نقش هافبک های تدافعی بازی خواهند کرد.

یک چنین آرایشی خط دفاعی آنها را تقویت خواهد کرد اما در مقابل بهترین تیم های جهان یک چنین استراتژی می تواند ابتکار عمل را به تیم حریف واگذار کند.

Image caption تیم فعلی دانمارک نظم بیشتری دارد و عملی تر از گذشته بازی می کند

تیم ملی دانمارک خیلی خوب توانسته است خود را تا این مرحله جام جهانی بالا بکشد. در بازیهای مقدماتی تیم این کشور از نظر رده بندی جهانی درگروه خود بعد از پرتغال و سوئد قرار داشت.

اما تیم دانمارک با مربی گری مورتن اولسن در لیسبون، پرتغال را شکست داد و در هر دو بازی رفت و برگشت بر تیم سوئد پیروز شد.

تیم ملی دانمارک که در جام جهانی 1986 شرکت داشت بازی تماشایی و خیره کننده ای ارائه داد و در جام ملت های اروپا در سال 1992 در حالی که آنها به جای یوگوسلاوی وارد رقابت ها شدند، به یکباره به فینال رسیده و جام را بردند.

تیم فعلی دانمارک نظم بیشتری دارد و عملی تر از گذشته بازی می کند. بازی آنها ممکن است تماشایی نباشد اما معمولا به نتیجه مطلوب دست می یابند.

نیکلاس بنتنر، مهاجم باشگاه آرسنال بازیکنی نیرومند و بسیار موثر است و بازیکن دیگری که باید او را دنبال کرد سیمون که‌آر مدافع باشگاه ایتالیایی پالرمو است که در این اواخر در مورد احتمال انتقال او به باشگاههای لیورپول ، آرسنال و منچستریونایتد صحبت می شود.

تیم ملی ژاپن در مرحله نهایی رقابتهای جام جهانی سابقه بسیار ضعیفی دارد. آنها در ده بازی فقط دو بار پیروز شده اند و بعید است که در جام جهانی امسال نیز تاثیر و موفقیت چندانی داشته باشند.

تیم ژاپن از پنج جام اخیر قهرمانی ملت های آسیا سه جام را برده است، اما در مرحله مقدماتی جام جهانی به زحمت توانستند صعود کنند . شاید دلیل آن این است که اکثر بازیکنان این تیم فقط در لیگ باشگاهی ژاپن بازی می کنند.

تاکشی اوکادا مربی ژاپن برای بازیکنان تیم هدف رسیدن به مرحله نیمه نهایی را تعیین کرده است ولی حتی صعود به مرحله دوم برای ژاپن یک دستاورد بسیار بزرگ خواهد بود.

مربی ژاپن معمولا اولین مسابقات را با آرایش یک ، سه ، دو ، چهار آغاز می کند. اما اگر اوضاع خراب شود احتمالا او به آرایش متعارف 2-4-4-2 متوسل خواهد شد.

تیم ملی کامرون در دوره اخیر کارنامه بسیار خوبی در رسیدن به مرحله نهایی جام جهانی دارد و هیچ بعید نیست که آنها در رقابت های امسال به مرحله دوم صعود کنند.

پل له گوئن مربی این تیم یک مربی زبده و کارآمد است وقبل از این نیز در مربی گری باشگاه فرانسوی لیون و باشگاه اسکاتلندی گلاسکو رنجرز کارنامه خوبی داشته است.

ساموئل اتوئو مهاجم کامرون نیز که چند سال در باشگاه بارسلونا و اکنون در اینترمیلان بازی می کند در میان مهاجمان خوب جهان نامی شناخته شده است.

اما به نظر می رسد که انتقادات روژه میلا قهرمان کهنه کار فوتبال کامرون از اتوئو او را کمی دلخور و بی ثبات کرده است. روژه میلا گفته بود که ساموئل اتوئو برای باشگاههای حرفه ای بهتر از تیم ملی کشور خود بازی می کند.

تیم کامرون با داشتن بازیکنانی مثل الکس سونگ از باشگاه آرسنال و ژان ماکون از باشگاه لیون خط میانی بسیار نیرومندی دارد و بنویت آسو – اکوتو یک گوش راست بسیار فعال و مهیجی است که هم اکنون در باشگاه انگلیسی تاتنهام است.

تیم کامرون می تواند از گروه E به مرحله بعد صعود کند اما محدودیت ها و ضعف های آن احتمالا در برابر تیم های نیرومندتر هویدا خواهد شد.

گروه F

با توجه به پیروزی باشگاه اینتر میلان در کسب قهرمانی جام باشگاههای اروپا قاعدتا فوتبال ایتالیا باید سرمست از پیروزی باشد.

اما نکته در این است که باشگاه اینترمیلان این پیروزی را بدون هیچ بازیکن ایتالیایی بدست آورد. این موضوع ممکن است برای طرفداران باشگاه اینترمیلان مهم نباشد اما برای ملت ایتالیا که دوست دارد تیم ملی این کشور از قهرمانی خود در سال 2006 دفاع کند واقعا جای نگرانی است.

تیم ملی ایتالیا در جریان مسابقات مقدماتی جام جهانی امسال چندان خوب بازی نکرد و حذف آنها در مرحله اول جام کنفدراسیون در سال 2009 تا حدی شرم آور بود.

مارچلو لیپی مربی ایتالیا به احتمال زیاد بخش اعظم بازیکنان تیم سال 2006 را که قهرمان جهان شد در تیم امسال حفظ خواهد کرد. او نگران این موضوع نیست که اکثر این بازیکنان اکنون بالای 30 سال هستند. البته آنها با تجربه هستند و به خوبی می دانند برای رسیدن به قهرمانی جهان چه باید کرد.

به احتمال زیاد تیم ایتالیا با سهولت می تواند به مرحله یک چهارم نهایی صعود کند ولی هر پیروزی از آن مرحله به بعد امتیاز فوق العاده برای بازیکنان های سالخورده ایتالیا خواهد بود.

Image caption پاراگوئه در خط حمله گزینه های فراوانی دارد

معمولا در هر جام جهانی تیم با تیم هایی حضور پیدا می کنند که بسیار بهتر از توقع و شناخت مرسوم بازی خواهند کرد و پاراگوئه در رقابت های امسال یکی از همین تیم هاست.

پاراگوئه با مربی گری خراردو مارتینو در جریان رقابت های مقدماتی جام جهانی برزیل و آرژانتین را شکست داد و اسکار کاردیزو خط حمله این تیم عاشق گل زدن است.

او که برای باشگاه پرتغالی بنفیکا بازی می کند در فصل گذشته 38 گل زده و شایعاتی در مورد انتقال او با قراردادی بسیار گران قیمت به باشگاه منچسترسیتی بر سر زبانهاست.

پاراگوئه در خط حمله گزینه های فراوانی دارد و خط دفاعی آنها در تمام 18 مسابقه مرحله مقدماتی جام جهانی فقط 16 گل خورده است. به احتمال زیاد یک چنین تیمی قادر است اسلوواکی و نیوزیلند را شکست بدهد و اگر چنین شود در مرحله دوم رقابت ها با هلند و یا دانمارک روبرو خواهند شد.

نیوزیلند احتمالا یکی از بدترین تیم ها در جام جهانی امسال است ولی همین تیم سال گذشته با رسیدن به نتیجه سه بر چهار تیم ایتالیا را ترساند و اخیرا نیز در یک مسابقه دوستانه یک بر صفر تیم صربستان را شکست داد.

تیم نیوزیلند با مربی گری ریکی هربرت در مسابقه با ایتالیا سه بار جلو افتاد ولی بعید است آنها در رقابت های جام جهانی بتوانند چنین تجربه ای را تکرار کنند.

مشهورترین بازیکن تیم نیوزیلند رایان نلسون دفاع میانی است که برای باشگاه انگلیسی بلکبرن بازی می کند. به احتمال زیاد در جام جهانی امسال سر او حسابی شلوغ خواهد بود.

اسلوواکی تنها کشوری است که برای اولین بار به رقابت های جام جهانی 2010 راه می یابد. البته تعداد زیادی از فوتبالیست های اسلوواک در جام جهانی توپ زده اند ولی آن مربوط به دوران قبل از استقلال این کشور در سال 1993بود که همراه با جمهوری چک ، کشور چکسلواکی را تشکیل می داد.

انتظار نمی رفت تیم ملی اسلوواکی با مربی خود ولادیمیر ویس به رقابت های نهایی جام جهانی راه یابد ولی با پیروزی یک بر صفر در مقابل لهستان آنها از گروه خود پیروز در آمدند.

تیم اسلوواکی ستاره های چندانی ندارد به غیر از مارک همیسک که برای باشگاه ایتالیایی ناپل و مارتین اسکرتل که برای باشگاه لیورپول بازی می کند. جای تعجب فراوان خواهد بود اگر این تیم بتواند در جام جهانی به جایی برسد.

گروه G

تیم برزیل از چهار فینال جام جهانی گذشته فقط در یک مورد یعنی سال 2006 غایب بوده است. آنها در جام جهانی همیشه از بخت های اصلی قهرمانی جهان بودند و امسال نیز همین گونه از برزیل انتظار می رود.

دونگا مربی برزیل اثر مثبت خود را بر این تیم به خوبی نشان داده است و پس از بردن جام کنفدارسیون و قهرمانی ملت های آمریکای لاتین اکنون قصد دارد جام قهرمانی سوم را به دست آورد.

مربی برزیل با انبوهی از بازیکنان ممتاز روبروست که باید تیم خود را از میان آنها بچیند. همینکه دانیل آلوس گوش راست باشگاه بارسلونا هنوز جای قطعی در میان تیم اصلی ندارد به خوبی نشان می دهد که کیفیت فوتبال و بازیکنان برزیل در چه حد اعلایی است.

برزیل در پیروزی در گروه خود و صعود به مرحله بعد هیچ مشکلی ندارد و اصلا جای تعجب نخواهد داشت اگر در روز یازدهم ژوئیه برزیل در فینال این جام جهانی نیز شرکت داشته باشد.

برزیل تیمی است که هیچ تیم دیگری نخواهد با آن روبرو شود. در تیم فعلی برزیل از بازیکنان مثل کاکا ، لوئیز فابیانو، روبینیو و مایکون انتظار زیادی می رود . اکنون زمان آن فرا رسیده تا آنها به جهانیان نشان دهند که تا چه عالی اند.

کره شمالی پس از 44 سال به رقابت های جام جهانی راه یافته است و واقعا در گروه بسیار دشواری قرار دارند.

واقعا به سختی می توان تصور کرد که کره شمالی بتواند در برابر برزیل و پرتغال به نتیجه درخوری دست یابد و حتی ساحل عاج نیز برای کره شمالی حریف دشواری است.

تنها عضو تیم کره شمالی که در اروپا بازی می کند هونگ یونگ – جو بازیکن باشگاه روسی روستف است. او در جریان رقابت های مقدماتی برای کره شمالی 4 گل به ثمر رساند ولی در سطح رقابت های جام جهانی چنین کاری برای او بسیار دشوار خواهد بود.

Image caption مصدومیت دروگبا همه را در ساحل عاج نگران کرده بود

تیم ساحل عاج بازیکنان و مربی بسیار خوبی دارد و واقعا جای تاسف است که در یک چنین گروه دشواری قرار گرفته است.

ساحل عاج با بازیکنانی مثل دیدیه دروگبا مهاجم باشگاه چلسی دور مقدماتی رقابت های جام جهانی را بدون باخت پشت سر گذاشتند و سون گوران اریکسون مربی این تیم یکی از مجربترین مربی های فوتبال ملی در سطح جهان است.

ساحل عاج بازیکنانی دارد که می توانند در سطوح عالی باشگاهی بازی کنند مثل برادران توره و سالومون کالو، اگر ساحل عاج بتواند از دو بازی اول خود در برابر برزیل و پرتغال امتیاز کسب کند می تواند موفق ترین تیم آفریقایی در این جام جهانی باشد.

پرتغال با دشواری فراوان توانست بازی های دوره مقدماتی جام جهانی را پشت سر بگذارد که البته با نگاهی به بازیکنان خوبی که در اختیار این تیم هست این موضوع واقعا جای تعجب داشت.

کارلوس کی‌روش مربی تیم ملی پرتغال مناسبات بسیار دشوار و پرتنشی با رسانه های آن کشور دارد و بسیاری از مردم پرتغال معتقدند که این مربی سابق باشگاه رئال مادرید فرد مناسبی برای هدایت تیم ملی این کشور نیست.

تیم پرتغال بازیکنی مثل کریستیانو رونالدو را دارد ولی حقیقت این است که تیم در دوران مربی گری لوییس فیلیپه اسکولاری تیمی به مراتب بهتر و بازی به مراتب تماشایی تر داشت.

وضع تیم پرتغال چنان بد شده که اخیرا حتی نتوانست تیم ملی کیپ ورده (کشور کوچکی که فوتبال آن در رده 117 قرار دارد) را شکست دهد.

ژوزه مورینیو مربی معروف باشگاههای اروپایی که خود اهل پرتغال است گفته است: "تیم پرتغال هیچ شانسی برای بدست آوردن جام جهانی ندارد حتی اگر کریستیانو رونالدو با ظرفیت هزار درصدی بازی کند."

به نظر می رسد مربی جدید رئال مادرید احتمالا حق دارد.

گروه H

به گفته بسیاری از کارشناسان فوتبال تیم ملی اسپانیا امسال شانس بسیار زیادی دارد که برای اولین بار در تاریخ قهرمان جام جهانی شود.

تیم ملی اسپانیا زیر نظر مربی جدید خود ویسنت دل بوسکه به یک ماشین برد بدل شده است. اما همین تیم در مرحله نیمه نهایی جام کنفدارسیون سال گذشته در مقابل آمریکا شکست خورد و اسپانیا در جام جهانی هیچگاه از مرحله یک چهارم نهایی بالاتر صعود نکرده است.

بازیکنان این تیم به حد کافی خوب هستند تا عنوان قهرمانی جهان را کسب کنند، بازیکنانی مثل داوید ویا، ژاوی، فرناندو تورس ، زابی آلونسو و سس فبرگاس. اما درعین حال برای پیش رفتن و احتمالا پیروزی در فینال این جام آنها به حدی از شانس نیز احتیاج دارند.

ویسنت دل بوسکه مربی تیم می گوید: "ما جزو شانس های اصلی نیستیم ، ما جزو امیدواران هستیم."

Image caption برای سوئیس کسب امتیاز در برابر اسپانیا کار بسیار دشواری است

جای تعجب ندارد اگر اوتمار هیتزفلد از زمان تحویل گرفت پست مربی گری تیم سوئیس در تابستان 2008 این تیم را به کلی متحول کرده است.

هیتزفلد آلمانی پس از پیروزی در جام باشگاههای اروپا در سالهای اخیر در مقام مربی بوروسیا دورتموند و سپس بایرن مونیخ ثابت کرده که یک مربی بسیار توانا است.

اولین مسابقه سوئیس در دوران او یک شکست فاجعه آمیز در برابر لوکزامبورگ بود. اما از آن زمان تیم سوئیس به خصوص به کمک مهاجمانی مثل الکساندر فری و بلایس نکوفو بهبود فراوانی را نشان می دهد.

برای تیم سوئیس کسب امتیاز در مسابقه اول خود که روز شانزدهم ژوئن در برابر اسپانیا برگزار می شود کار بسیار دشواری است.

اما با کمک توانایی مربی این تیم در زمینه سازماندهی مسلما تیم سوئیس می تواند در مقابل تیم های دیگر در گروه H یعنی هندوراس و شیلی امتیازاتی کسب کند.

هندوراس در قابت های جام جهانی ممکن است تیمی غریب و ناشناخته باشد اما این تیم بازیکنان با تجربه و جا افتاده ای مثل ویلسون پالاسیوس و داوید سوارز را دارد.

تیم هندوراس با مربی گری رینالدو روئدا تنها به خاطر تفاضل گل و پس از پیروزی یک بر صفر بر تیم ال سالوادور توانست به مرحله نهایی جام جهانی راه یابد.

البته هندوراس در رقابت های مقدماتی دو بار تیم مکزیک را شکست داد. ولی بعید است آنها در پهنه کارزار جام جهانی پیروزی چندانی به دست آورند.

تیم شیلی در پایان رقابت های مقدماتی جام جهانی در آمریکای جنوبی پس از برزیل درردیف دوم قرار داشت. این اولین حضور تیم شیلی در جام جهانی پس از 12 سال است.

پیروزی های چشمگیر شیلی در برابر آرژانتین، پرو، بولیوی، ونزوئلا، کلمبیا ، پاراگوئه و اکوادور راه این تیم را به جام جهانی امسال گشود. مربی آنها مارسلو بییلسا آرژانتینی که ترجیح می دهد تیم اش به شیوه تهاجمی بازی کند.

بییلسا در جام جهانی 2002 مربی آرژانتین بود و از آن دوره جام جهانی که تیم آرژانتین در اولین دور رقابت ها حذف شد خاطرات تلخی دارد.

او می گوید: "من به بازی های جام جهانی امسال به عنوان فرصتی برای انتقام از آنچه در سال 2002 روی داد نگاه نمی کنم. هیچ دستاورد و پیروزی در آینده نمی تواند آن خاطره تلخ را برای من پاک کند."

بییلسا در تیم آرژانتین سال 2002 بازیکنان بسیار بهتری از تیم فعلی شیلی داشت. احتمالا بهترین بازیکن شیلی در رقابت های امسال امبرتو سوارز مهاجم کوتاه قد ولی نیرومندی است که در مسابقات تدارکاتی جام جهانی دو گل به ثمر رسانده است.