راهنمای تیم ملی کره جنوبی

گروه B

برنامه بازی ها

یونان : ۱۲ ژوئن، 11:30، پورت الیزابت آرژانتین : ۱۷ ژوئن،11:30 ، ژوهانسبورگ نیجریه : ۲۲ ژوئن،18:30 ، دوربان

* ساعت آغاز بازی های به وقت گرینویچ است

رده بندی در فیفا: چهل و هفتم

شناسنامه

Image caption کره جنوبی

"جنگجویان تک" را اگر نتوان با قاطعیت قدرتمند‌ترین از قاره آسیا نامید دست کم با استناد به آمار می توان موفق‌ترین خواند.

آنها از تیم ناشناخته ای تبدیل به تیمی شدند که حالا همه به حضورش در جمع بزرگان جهان عادت کرده اند.

برای هفتمین بار پی در پی و در مجموع هشتمین بار است که به جام جهانی‌رسیده است.

ممکن است آن مردان قدرتمندی که در جام جهانی‌۲۰۰۲ به بازی‌های نیمه پایانی راه یافتند، به نظر نرسند، اما با ترکیبی‌دلچسب از بازیکنان جوان و با تجربه دست کم می‌‌خواهند ناکامی دور پیش در ۲۰۰۶ آلمان را جبران کنند.

داشتن چنین آمیزه‌ای از اندوخته با ارزش با تجربه‌ها و نیرو و شادابی جوانان برای هر حاضری در جام جهانی‌یک آرزو است که درتیم ملی کره جنوبی یافت می شود:

لی وون جائه، دروازبان تیم، چهارمین حضورش را در جام جهانی‌جشن می‌‌گیرد.

لی یونگ پیو، مدافع الهلال، دیگر بازیکنی است که بیش از صد بازی ملی‌انجام داده و به این دو باید چا دو ری، مدافع فرایبورگ و پارک جی سونگ، ستاره منچستر یونایتد، را اضافه کنیم که کم از تجربه ندارند.

همیشه هر کسی‌که بخواهد از کره جنوبی و فوتبالش تعریفی ارائه بدهد از یک عبارت تکراری استفاده می‌‌کند "سازمان یافته و پر تلاش".

کره جنوبی البته در جام جهانی‌۲۰۰۲ نشان داد که این تعریف کاملا با واقعیت همخوانی دارد. اما آیا تیم حاضر در جام جهانی‌۲۰۱۰ می‌‌تواند ثابت کند که چنین صفاتی را یدک می‌کشد؟

به هر حال شاید بیشتر همه بخت نخست را برای راهیابی به دور دوم در این گروه را به آرژانتین بدهند. اما این عده حتما پیش بینی‌می‌‌کنند که یونان، نیجریه و کره یکدیگر را شکست پذیر می‌‌بینند و به یک اندازه به راهیابی به مرحله بعدی امیدوارند.

راهیابی به جام جهانی‌

در مرحله پایانی رقابت‌های انتخابی جام جهانی‌در گروه خود با اقتدار بالاتر از حریفان سر سختش کره شمالی‌، عربستان سعودی، ایران و امارات متحده عربی‌قرار گرفت. در ۸ بازی خود بدون شکست بود و ۱۶ امتیاز بدست آورد.

ستاره

Image caption پارک جی سونگ

پارک جی سونگ

محبوب طرفداران منچستر یونایتد را مردم کشورش عاشقانه دوست دارند، نه فقط به خاطر نقش موثرش در موفقیت باور نکردنی کره جنوبی در جام جهانی‌۲۰۰۲ بلکه به خاطر همه کار‌های انسان دوستانه اش از جمله ساخت مدرسه فوتبال در منطقه زندگی‌دوران کودکی اش.

این مرد مهربان فصل خوبی را در منچستر یونایتد سپری کرده است،او یک بازیکن همه کاره و خلاق است که همیشه مهره‌ای کلیدی در تیم ملی‌کره بوده است.

دیگر مردان کلیدی

بیشتر بازیکنان تیم ملی‌کره در رقابت‌های داخلی بازی می‌‌کنند اما چند مهره‌ای که بیرون از کشور بازی می‌‌کنند جز کلیدی‌ها اند:

پارک چو یونگ‌انتخاب اول در خط حمله است، بازیکن موناکو می خواهد بازی‌های بد خود را در جام جهانی‌پیشین جبران کند، شماره ۱۰ کره امید اول تیم برای فتح دروازه حریفان است.

در ۲۴ سالگی یک بازیکن کامل به نظر می‌‌رسد، او در انتخابی جام جهانی‌برای کره ۴ گل به ثمر رساند.

سونگ یونگ کی‌دیگر جوان با استعداد تیم است، این بازیکن میانی به تازگی به سلتیک پیوسته است و حتما در این مدت چیز‌های بسیاری را در این باشگاه بزرگ آموخته است او در ضربات ایستگاهی بسیار ماهر است.

اما به این دو جوان یکی‌دیگر را باید اضافه کرد لی چون یونگ جوان ۲۱ ساله ستاره باشگاه بولتون که بازیکنی سریع، نترس با انبوهی از عزم و اراده و فراست است در این فصل با نمایش‌های خیره کننده اش حجم زیادی از تعریف و تمجید را برای خودش خرید.

مربی: جونگ مو هوه

او مرد بسیار جالبی‌است، کسی‌بود که با گلی‌که در بازی‌های انتخابی برابر ژاپن به ثمر رساند، کره جنوبی را پس از ۳۲ سال به جام جهانی‌۱۹۸۶ مکزیک رساند و آن جا دروازه ایتالیا را باز کرد.

از جمله بازیکنان کم شمار کشورش بود که در آن دوران در اروپا بازی می کرد، در بین سال‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۸۳ برای پی‌اس وی آیندهوون بازیکنی موفق بود.

مربی برتر سال قاره آسیا بیشتر تجربه‌های مربی‌گری اش را در لیگ داخلی بدست آورده است.

اما او با تیم ملی‌نیز تجربه‌های زیادی دارد. در جام‌های جهانی‌۱۹۹۰ ایتالیا و ۱۹۹۴ آمریکا به عنوان تمرین دهنده ودستیار مربی‌کره جنوبی کار و امید‌های کره را در المپیک سیدنی ۲۰۰۰ هدایت می کرد.

پیش از این در دو دوره مختلف سر مربی‌ تیم ملی کره بوده است: یک بار موقتا در سال ۱۹۹۵ در دوازده روز و برای یک بازی و بار دیگر بین سال‌های ۱۹۹۸ و ۲۰۰۰ کره.

در سال ۲۰۰۷ با بر سر کار آمدنش به دوران هلندی‌ها در تیم ملی‌کره پایان داد، با این که شروعی موفق با تیم ملی‌کره‌نداشت اما وقتی‌این تیم را در دو بازی مانده به پایان رقابت‌های انتخابی به جام جهانی‌فرستاد همه منتقدانش را خاموش کرد.

دیه گو آرماندو مارادونا، مربی‌آرژانتین، که تیمش را برای رویارویی با کره جنوبی آماده می‌‌کند، ممکن است این مربی‌را خوب به یاد داشته باشد، این مرد کسی‌است که در بازی آرژانتین و ‌کره در ۱۹۸۶ مکزیک او را سخت اذیت کرد و جای میخ‌های کفش هایش را بر ساق او باقی‌گذشت.

پیشینه جونگ مو هوه

۱۹۵۴ (دور اول)، ۱۹۸۶ (دور اول)، ۱۹۹۰ (دور اول)، ۱۹۹۴ (دور اول)، ۱۹۹۸ (دور اول)، ۲۰۰۲ (چهارم)، ۲۰۰۶ (دور اول)

با این که کره جنوبی با شرکت در جام جهانی‌۱۹۵۴ اولین نماینده آسیا در جام جهانی‌بود، اما بیش از سه دهه به درازا کشید تا دومین حضورش را در جام جهانی‌۱۹۸۶ مکزیک تجربه کند.

از آن هنگام کره ای‌ها همیشه در جام‌های جهانی‌شرکت کرده اند اما هرگز تا جام جهانی‌۲۰۰۲ که خود یکی‌از میزبانانش بودند به پیروزی دست نیافته بودند، آنها در این هنگام بهترین نمایش خود را ارایه کردند.

کره جنوبی با پیروزی برابر لهستان آغاز کرد با ایالات متحده به برابری رسید و در بازی آخر گروه خود پرتغال را شکست داد تا به عنوان تیم برتر گروه به مرحله دوم راه پیدا کند.

در مرحله دوم از پس ایتالیا و اسپانیا بر آمد و به بازی نیمه پایانی راه پیدا کرد اما در این بازی با نتیجه ۱-۰ مغلوب آلمان شد.

بر خلاف نمایش موفقش در آن دوره در حضور بعدی خود در جام جهانی‌آلمان زود هنگام و در همان مرحله اول از رقابت‌ها کنار رفت.

سئوال بی‌پاسخ

آیا کره جنوبی می‌‌تواند همان جور که در آسیا یک قدرت همیشگی‌است در جهان مقتدری با دوام باشد؟

همیشه درد سر بزرگ "جنگجویان تک"‌این بوده است که چگونه آن زبان اقتداری را که با آن در آسیا سخن می‌‌گویند در بیرون از آن ترجمه کنند.

آنها در قاره خود بر همه چیره اند و یک قدرت مطلق به شمار می‌‌آیند،اما وقتی‌پا را فراتراز آن می‌‌گذارند و به نبرد در میدان‌های جهانی‌می روند در بیشتر وقت‌ها آن اقتدار را نمی‌‌توانند به رخ حریفان بکشند.

بیم ها

خیلی‌ها باور دارند که اندیشه‌های هوه، مربی‌تیم، دست و پای تیم را می بندد. آن‌ها باور دارند که او خیلی "منفی‌" به بازی نگاه می‌‌کند و تیم‌هایش همیشه این دغدغه را دارند که در هر بازی فقط از دروازه خود نگاه داری کنند. آنها نگران اند که کره با این مربی‌جاه طلبانه بازی نمی‌‌کند.

امید ها

روح جنگجویی. هرگز تسلیم نمی‌‌شوند و تا آخرین توان می‌‌جنگند.

آیا می دانستید؟

در کره یک بازی سنتی‌به نام چوک گوک برگزار می شود که بسیار شبیه به فوتبال است، قدمت این بازی به بیش از دو هزار سال می‌رسد.

آنها چه می‌‌گویند؟

هوه جونگ مو (مربی‌): "این آخرین بخش در زندگی‌فوتبالی‌ام است، همه توان خود را به کار می‌‌برم تا نتایج خوبی در جام جهانی‌بگیریم"

پیش بینی‌

به احتمال زیاد سرنوشت جام جهانی‌پیشین در انتظارش است.

بخت قهرمانی: ۱به۲۵۰