راهنمای تیم ملی اسلوونی

گروه C

برنامه بازی ها

الجزایر : ۱۳ ژوئن ، 11:30 ، پلکوان ایالات متحده آمریکا : ۱۸ ژوئن ، 14:00 ، ژوهانسبورگ انگلستان : ۲۳ ژوئن ، 14:00 ، پورت الیزابت

* ساعت آغاز بازی ها به وقت گرینویچ است

رده بندی در فیفا: بیست و پنجم

Image caption اسلوونی

شناسنامهآنها شایسته احترام اند. ملتی‌با دو میلیون نفر جمعیت، مین که به جام جهانی‌رسیده اند کاری بزرگ کرده اند.

آنها در راه رسیدن به آفریقای جنوبی، لهستان، جمهوری چک و دست آخر روسیه را از پیش رو بر داشتند.

همه این‌ها شبیه معجزه می‌‌ماند. البته انگار این عادت اسلوونی شده است که همه معادلات را به هم بریزد و بر خلاف پیش بینی‌‌ها نتیجه بگیرد.

در راه صعود به یورو ۲۰۰۰ در بازی حذفی انتخابی اوکراین را شکست داد و نیز در چنین مرحله ای در انتخابی جام جهانی‌۲۰۰۲ رومانی را مغلوب کرد.

این که چندین روز مانده به آغاز جام جهانی‌۲۰۱۰ ماتیاز کیک، مربی‌تیم، نا امیدوارانه گفته بود: "اگر بخواهیم فوتبالی جذاب و سر گرم کننده بازی کنیم تا مردم را به وجد بیاوریم تا آنجا که من برداشت می‌‌کنم هر سه بازی خود را خواهیم باخت".

اما مردم کم شمار اسلوونی جاه طلبی اشان حتما فراتر از آنچه است که مربی‌تیم به تصویر کشیده است.

آنها پرنده‌هایی اند که تازه پرواز را آموخته اند، از آنها نباید توقع داشت که بتوانند در بین بزرگان که در اوج پرواز می‌‌کنند قدرت نمایی‌کنند، با این حال سازمان یافتگی شان را سخت بتوان در هم ریخت و آنها را شکست داد.

آنها از این که در جام جهانی‌با نقشه ساده خود به نبرد بپردازند شرمنده نخواهند بود: سخت دفاع می‌‌کنند و از پشت با ضد حمله ها به حریف ضربه می زنند.

راهیابی به جام جهانی‌

وقتی‌قرعه کشی‌رقابت‌های انتخابی جام جهانی‌در قاره اروپا انجام شد، بیشتر صاحب نظران باور داشتند در گروه سوم این جمهوری چک و لهستان خواهند بود که بیشترین بخت را برای راهیابی به ۲۰۱۰ افریقای جنوبی دارا اند، چون این دو با موفقیت به ۲۰۰۶ آلمان و یورو ۲۰۰۸ راه پیدا کرده بودند.

اما در واقعیت چیز دیگری رخ داد، هرچه بیشتر از رقابت‌ها می‌‌گذشت نبرد برای صعود به یک جدال دو جانبه بین اسلوونی و اسلواکی تبدیل می‌‌شد.

موفقیت اسلوونی مرهون خط دفاعی اش بود که به جرأت یکی‌از نا‌مهربان‌ترین‌ها با مهاجمان در اروپا است.

با این حال اسلوونی در روز آخر جنگ برای صدر نشینی را به اسلواکی واگذار کرد و برای صعود به جام جهانی‌در بازی‌های حذفی به رویارویی با روسیه رفت.

برای خیلی‌ها روشن بود که روسیه بخت بیشتری برای پیروزی دارد، الکساندر کرژاکف در بین این عده بود که بازی با اسلوونی را "دلخواه‌ترین قرعه " برای تیم ملی کشورش، روسیه، خواند.

چقدر آنها مثل این بازیکن در اشتباه بودند، در حالی‌که شاگردان گوس هیدینک در خانه ۲-۰ پیش افتاده بودند و همه چیز طبق پیش بینی‌‌ها پیش می‌‌رفت، میهمانان که غیر قابل پیش بینی‌بودند پا پس نکشیدند و اختلاف را به دستکم رساندند تا زمینه را برای بازی برگشت فراهم کنند.

در بازی برگشت زلاتکو ددیچ دروازه روسیه را باز کرد و اسلوونی در خانه به آنچه می خواست رسید یک پیروزی ۱-۰ و بعد هم صعود به جام جهانی‌.

Image caption میلی وویه نوواکوویچ

ستاره میلی وویه نوواکوویچ

در همه بازی‌های انتخابی اسلوونی را همراهی کرد، با ۵ گل زده برترین گلزن تیم ملی‌کشورش بود. مهاجم ۳۰ ساله باشگاه کلن اکنون در بهترین دوران بازی‌اش قرار دارد.

دیگر مردان کلیدی

با این که اسلوونی‌بیشتر بر بازی گروهی متکی‌است، اما این گونه نیست. سمیر هاندانوویچ، دروازبان غول پیکر اما تند و تیزی است، او می‌‌تواند در باشگاه‌های بهتری از اودینزه نیز بازی کند. روبرت کورن، کاپیتان تیم که در وست بروم بازی می‌‌کند، دیگر بازیکن بزرگ تیم است، او یک بازیکن میانی با تمایلات هجومی است.

مربی: ماتیاز کیک

هنگامی که یک بازیکن بود بیشتر از هر استعداد دیگری توانایی رهبری در میدان را داشت، در سال ۱۹۹۲ بیش از ۳۰ سال داشت که تنها بازی ملی‌اش را برای اسلوونی انجام داد.

با این حال هشت سال بعد اولین تجربه مربیگری را بدست آورد. او در باشگاه ماریبور، جایی‌که‌ در اوج دوران بازیگری‌اش ۳ بار پشت سر هم قهرمان لیگ شده بود به عنوان مربی‌آغاز به کار کرد.

در سال ۲۰۰۶ همکاری‌اش را با اتحادیه فوتبال اسلوونی شروع کرد و هدایت تیم‌های زیر ۱۵ و ۱۶ سال کشور را عهده دار شد و یک سال بعد مربی‌تیم ملی‌بزرگسالان شد.

پیشینه

۲۰۰۲ : دور اول

تاریخ فوتبال اسلوونی خیلی کوتاه است، در سال ۱۹۹۱ از یوگسلاوی جدا شد و باید مفتخر باشد در دومین تلاش خود برای راهیابی به جام جهانی‌موفق بود و اولین حضور خود را رقم زد.

اما سرنوشت در جام جهانی‌آنجور که میخواست رقم نخورد و همه چیز دست به دست هم داد تا در همان دور اول از رقابت‌ها بیرون رانده شود.

به یاد ماندنی ترین صحنه تاریخ کوتاه فوتبال اسلوونی مطمئناً وقتی‌است که میلنکو آسیموویچ از نیمه زمین دروازه اوکراین را باز کرد و تیم ملی‌کشورش را به جام جهانی‌۲۰۰۲ رساند.

سئوال بی‌پاسخ

آیا باز هم حاشیه‌ها به مانند جام جهانی‌۲۰۰۲ گریبان اسلوونی را می‌‌گیرد؟

در جام جهانی‌۲۰۰۲ وقتی‌زلاتکو زاهوویچ را به خاطر درگیری در رختکن با سرکو کاتانچ، مربی‌وقت تیم، خانه فرستادند تیم از داخل پاشیده شد.

این بار با نبود چنین شخصیت‌های خود محوری مثل زاهوویچ و کاتانچ در تیم، همه مطمئن بودند که دستکم تیم از داخل فرو نخواهد ریخت.

بیم ها

Image caption ماتیاز کیک

شاید برابر انگلستان به فکر انتقام است،اما انتقام جوئی اسلوونی را از هدف خود که ارایه یک فوتبال زیبا است دور خواهد کرد.

۱۴ ماه پیش در ومبلی و در بازی دوستانه انگلستان- اسلوونی ، وین رونی بر زمین شیرجه زد تا داور یک ضربه پنالتی به اشتباه به سود میزبان بگیرد.

به لطف این ضربه انگلستان بازی را ۲-۱ برد، هنوز اسلوونی از آن ضربه و آن باخت آزرده است و شاید بازی سوم مرحله گروهی این جام جهانی‌را فرصتی برای انتقام جوئی ببیند.

در این صورت بیشتر احساس خواهد بود تا منطقی‌و البته سازمان خوب بازی خود را از دست خواهد داد.

امید ها

در دفاع قوی است و در انتخابی جام جهانی‌ در ده بازی فقط ۴ گل دریافت کرده بود. به این می توان چیزهای دیگری اضافه کرد: انگیزه درونی‌و هماهنگی تیمی بالا.

آیا می دانستید؟ آن جور که زلاتکو ددیچ، بازیکن تیم ملی‌اسلوونی، می‌‌گوید، در سال ۲۰۰۷ ماتیاز کیک ،مربی‌تیم، به او زنگ زده و توضیح داده بود که این بازیکن جایی‌در نقشه‌هایش ندارد.

اما سه سال پس از آن یک باورنکردنی رخ داد: ددیچ در زمین قرار گرفت و با توپی‌که وارد دروازه روسیه کرد، تیم ملی‌کشورش را به جام جهانی‌رساند، دقیقا به این می‌‌گویند یک باز گشت رویایی.

آنها چه می‌‌گویند؟

وواکوویچ (بازیکن): "برای کشوری کوچک چون کشور ما، راهیابی به جام جهانی‌دستاوردی باور نکردنی است. پیش از شروع بازی‌های انتخابی هیچکس امیدی به این تیم جوان نداشت، بازیکنان و سراسر کشور به موفقیت ما افتخار می‌‌کنند، درست است که کشوری کوچک هستیم اما می‌‌خواهیم نشان دهیم که می‌‌توانیم با بهترین‌ها رقابت کنیم"

پیش بینی

بازیکنان اسلوونی اگر در مرحله نخست آفریقای جنوبی را ترک نکنند یک شگفتی را رقم زده اند، البته آنها عادت دارند که همه را شگفت زده کنند.

بخت قهرمانی : یک به چهارصد