به روز شده:  13:04 گرينويچ - جمعه 11 ژوئن 2010 - 21 خرداد 1389

برد در بازی اول؛ رویایی که میان مکزیک و آفریقای جنوبی تقسیم شد

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

نمودار تحلیلی بازی همراه با جزئیات آماری

در ورزشگاه ساکرسیتی شهر ژوهانسبورگ و با حضور حدود ۸۵ هزار تماشاگر نخستین بازی جام جهانی ۲۰۱۰ بین تیم های آفریقای جنوبی و مکزیک به قضاوت روشن ایرماتوف از ازبکستان، برگزار شد.

قبل از شروع دیدار افتتاحیه، سپ بلاتر رییس فدراسیون جهانی فوتبال و ژاکوب زوما رئیس جمهور آفریقای جنوبی با حضور در زمین، با بازیکنان دو تیم خوش و بش کردند.

قرار بود نلسون ماندلا هم در این مراسم حضور داشته باشد اما مرگ "نتیجه" آقای ماندلا باعث شد او از حضور در این مراسم انصراف دهد.

نوه دختری ۱۳ ساله ماندلا، فقط یک روز پس از جشن تولد ۱۳ سالگی ‌اش هنگامی که از جشن افتتاح غیر رسمی جام جهانی به خانه بازمی‌گشت، در حادثه اتومبیل جان باخت.

بازی با صدای سوت داور و بوق های پر سر و صدایی که در اختیار تماشاگران بود آغاز شد. در نیمه اول بازی، هر دو تیم موقعیت هایی روی دروازه هم ایجاد کردند که در این بین، مکزیکی ها موقعیت های بیشتری داشتند.

افرائین خوارز از مکزیک هم در دقیقه ۱۶ مسابقه، اولین کارت زرد جام جهانی ۲۰۱۰ را دریافت کرد. جیووانی دوس سانتوس بازیکن ۲۱ ساله تیم گالاتاسرای و تیم ملی مکزیک، از پر فروغ ترین بازیکنان این نیمه بود.

مکزیک یک بار هم توسط دوس سانتوس توپ را از وارد دروازه حریف کرد اما داور مسابقه، این گل را آفساید اعلام کرد. تیم مکزیک نسبت به تصمیم داور معترض بود. زیرا هنگام به ثمر رسیدن گل، یکی از مدافعان حریف روی خط دروازه ایستاده بود.

با آغاز نیمه دوم، آفریقای جنوبی میانه میدان را در اختیار گرفت و با شدت بخشیدن به حملاتش بر روی دروازه حریف، سرانجام در دقیقه ۵۵ توسط شابالالا موفق به گشودن دروازه اسکار پرز شد.

کلیک راهنمای تیم آفریقای جنوبی

پس از به ثمر رسیدن گل، تعدادی از بازیکنان تیم میزبان جام جهانی در حرکتی از پیش هماهنگ شده، روی خط طولی زمین ایستاده و رقصیدند.

در بیست دقیقه پایانی مسابقه، در شرایطی که مکزیک با دوس سانتوس چند بار خطر ساز شده بود، کواتموک بلانکو ستاره کهنه کار مکزیکی ها در سن ۳۷ سالگی برای هجومی تر شدن این تیم به زمین آمد.

در هفتاد و نهمین دقیقه، رافائل مارکز مدافع پیش تاخته مکزیکی ها موفق شد گل تساوی را وارد دروازه "ایتومه لِنگ کونه" کند.

آفریقای جنوبی در واپسین دقایق بازی موقعیت های ایده آلی را از دست داد. به ویژه فرصت طلایی "امفلا" در دقیقه ۸۸ که فقط دیرک عمودی دروازه مانع از به ثمر رسیدن گل دوم این تیم شد.

به این ترتیب، دیدار افتتاحیه جام جهانی ۲۰۱۰ با تساوی ۱-۱ آفریقای جنوبی و مکزیک به پایان رسید.

مکزیکی ها ۵۸ درصد از زمان این بازی را در اختیار داشتند.

در این گروه، تیم های اروگوئه و فرانسه هم حضور دارند و بازی دوم جام جهانی را برگزار خواهند کرد.

کلیک راهنمای تیم مکزیک

انگار این یک عادت همیشگی‌ برای مکزیک شده است.

مکزیکی‌ها به جام جهانی‌ می‌‌آیند، نمایشی خیره کننده و زیبا ارایه می‌‌دهند به مرحله دوم می رسند ولی‌ در آنجا ناکام می‌‌مانند.

دست کم در چهار دوره پیشین این اتفاق تکرار شده است. آیا حالا باید باور کرد که سرنوشت برای مکزیک طور دیگری رقم خواهد ‌‌خورد؟

مکزیکی‌ها تیم با تجربه ای دارند. مربی‌ بزرگی در اختیار دارند و اگر این سرنوشت دوباره تکرار شود و باز هم این تیم در مرحله دوم متوقف شود، حتما هواداران تیم را بر افروخته می‌‌کند.

آنها باور دارند مکزیک این قدر خوب است که این بار بهتر از پیش نتیجه بگیرد.

اما با این تساوی، حالا راهیابی به مرحله دوم برای مکزیک کمی سخت به نظر می رسد.


BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.