راهنمای تیم ملی اسپانیا

تیم ملی اسپانیا
Image caption اسپانیا با قهرمانی در جام ملت‌های اروپا نشان داد که علاوه بر ارائه بازی‌های زیبا در نتیجه‌گیری هم می‌تواند موفق باشد

گروه H

اسپانیا

برنامه بازی ها

سوئیس : ۱۶ ژوئن، ۱۵:۰۰ دوربان هندوراس : ۲۱ ژوئن، ۱۹:۳۰ ژوهانسبورگ شیلی : ۲۵ ژوئن، ۱۹:۳۰ پرتوریا

رده بندی در فیفا: دوم

بهترین رده‌ای که اسپانیایی ها به دست آورده اند رده اول (۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ ) و بدترین رده بیست و پنجم (۱۹۹۸)

اسپانیا تنها تیمی است که هرگز قهرمان جهان نشده اما رتبه اول جهان را در رده بندی فیفا به دست آورده است.

شناسنامه

پیش تر هر وقت نویسندگان ورزشی دست به کار می‌‌شدند تا برای معرفی حاضران در رقابت‌های بزرگ مقدمه‌ای بنویسند، هنگامی که به ‌اسپانیا می‌‌رسیدند از سر عادت یک مشت عبارت تکراری را ردیف می‌‌کردند تا هر دو سال یک بار چنین چیزی بخوانیم "در آستانه رقابت‌های بزرگ همیشه همگان اسپانیا را یکی‌ از بخت‌های قهرمانی به شمار می‌‌آورند اما در پایان رقابت‌ها آنها مجبورند بگویند که انگار این دور از بازیها دور اسپانیایی‌ها نبود. حالا چرا باید آنها را باز هم بخت قهرمانی به شمار ‌بیاوریم؟ آنها زمانی‌ شگفتی ساز بودند اما حالا نام آنها مترادف با بزرگان ناکام است."

اگرچه خیلی ها دیگر این مقدمه‌های تکراری را برای اسپانیا قدیمی‌ می دانند و می گویند حالا باید برای اسپانیا طور دیگری نوشت و آنها را مدعی معرفی کرد.

شاید خیلی‌ها بگویند ممکن است قهرمان اروپا برای بار اول قهرمان جهان شود اما عده ای پا فشارانه می گویند که: فقط شاید.

درست است چه امکان و چه احتمال، هر کدام را در نظر بگیریم اسپانیا بخت نخست برای قهرمانی است. یک مدعی. یک مدعی درست و حسابی ‌. درست است این بار بار اول نیست که امید دارند ،اما فرق می‌‌کند همه چیز خیلی واقعی‌ تر است .

این بار اسپانیایی ها دیگر محکوم به داشتن سرنوشتی نا‌فرجام نیستند.

وقتی‌ یورو ۲۰۰۸ را فتح کردند، گذشته را دفن کردند و آینده‌ای تازه را بیرون کشیدند ، دیگر دست سنگین گذشته‌ها آنها را پایین نمی‌‌کشد وحالا بر بال‌های سبک آینده می‌‌نشینند که به اوج برسند، آنها دیگر از تاریخ فرار نمی‌‌کنند که می خواهند تاریخ ساز شوند.

همه به "خشم سرخ" باور دارند، که در آن قدرتی‌ وحشتناک نهفته است.

نگاه کنید، اسپانیایی‌ها همه چیز دارند: روح و جسم‌های آماده ، توان و اندیشه ، اما از همه مهمتر هویتی تازه دارند، هویتی خدشه نا‌ پذیر: آنها دیگر "برندگان" اند.

بدبین‌ها شاید به باز گشت دوباره آنها به آفریقای جنوبی اشاره کنند، جایی‌ که سال گذشته در آن نا‌کام بودند، و در مرحله نیمه پایانی بازی‌های جام کنفدراسیون‌ها به ایالات متحده ۲-۰ باختند. اما آنها باید این را هم به خاطر داشته باشند که این اتفاق پس از شکست نا‌پذیری در ۳۴ بازی پشت سرهم رخ داده است، تنها برزیل بوده است که توانسته بود پیشتر این گونه با اقتدار باشد. اسپانیا در ۳۴ باری که شکستی را نپذیرفت ۳۲ بار برنده بود و این اقتداری بی‌ مانند است.

با این حال دل بوسکه، مربی‌ تیم ، از شکست در جام کنفدراسیون‌ها نا‌خوشنود نیست و آن را عاملی می داند که می تواند از بروز نخوت در بین بازیکنان جلوگیری کند.

راهیابی به جام جهانی‌

اسپانیا با اقتدار به جام آفریقای جنوبی پا گذاشته است: ده برد در ده بازی.

اسپانیا خیره کننده بود. ۲۸ گٔل در مجموع بازی‌های مقدماتی به ثمر رساند و تنها ۵ بار دروازه اش باز شد و در گروه خود بالاتر از بوسنی و هرزگووین، ترکیه، بلژیک، استونی و ارمنستان قرار گرفت.

Image caption گرچه تیم اسپانیا ستارگان زیادی دارد اما ژاوی با آن قدرت کم نظیرش در حفظ توپ و رساندن پاس‌های بی‌نقص از امیدهای اصلی این تیم در جام جهانی است

ستاره تیم

ژاوی با ۸۶ بازی ملی و ۸ گٔل ملی

او مرد برتر بازی‌های یورو ۲۰۰۸ و یکی‌ از بهترین‌های امروز فوتبال جهان است.

خیلی‌ها او را بهترین بازیکن میانی در روی زمین می دانند.

مردی که ضرب آهنگ تیم ملی‌ اسپانیا و بارسلونا را در دست دارد تا این دو تیم خوش‌ترین نغمه های دوران خود را بنوازند.

فقط کافی‌ است تا بشمرید که ژاوی در بازی چقدر پاس می دهد.

او یک بازی ساز خلاق است که در بد‌ترین شرایط بهترین و باور نکردنی‌ترین موقعیت‌ها را برای هم تیمی‌هایش می‌‌سازد.

بدون شک بزرگترین بازیکن میانی اسپانیا ژاوی است.

دیگر مردان کلیدی

شاید بتوان بازی جادویی ژاوی را تماشایی‌ترین بازی اسپانیا خواند اما نمی‌‌توان و بی انصافی است اگر از گروهان ۲۳ نفره "خشم سرخ" چند نفر را برگزید و آنها را کلیدی تر، مهم تر خواند.

آنها آنقدر همگن بازی می کنند و در هر نقطه از زمین قدرتمند ظاهر می شومند که از درون دروازه تا پیشانی خط حمله همگی بازیکنان بزرگی‌ اند و نقش کلیدی در بازی دارند.

مربی

ویسنته دل بوسکه. مردی خونسرد و مطمئن که بازیکنان بیشترین احترام را برای او و اندیشه‌هایش قائلند.

پس از قهرمانی اسپانیا در یورو ۲۰۰۸ به جای لوئیز آراگونز عهده دار مربیگری تیم شد اما همچنان به همان فلسفه بازی موفق وفادار ماند.

این مربی‌ با رئال مادرید بهترین افتخارات را به دست آورده است: دو قهرمانی در لیگ قهرمان اروپا ( ۲۰۰۰و ۲۰۰۲)، دو قهرمانی در لا لیگا (۲۰۰۱و ۲۰۰۳)، یک جام برتر اسپانیا (۲۰۰۱)، جام برتر اروپا (۲۰۰۲) و جام قهرمانی باشگاه‌های جهان (۲۰۰۲) اما شگفت آورتر این بود که دل بوسکه در رئال مادرید موفق بود اما مقامات باشگاه مادریدی با او قرار دادی دوباره امضا نکردند تا سال ۲۰۰۳ پایان کار او در این باشگاه بزرگ باشد.

در سال ۲۰۰۴ به بشیکتاش پیوست اما موفق نبود و یک سال بعد او را از مربیگری باشگاه استانبولی بر کنار کردند.

پس از جام جهانی‌ ۲۰۰۶ درست فردای شبی‌ که مکزیک در مرحله دوم به آرژانتین باخت و به خانه بازگشت، مقامات فوتبال این کشور به او زنگ زدند و پیشنهاد مربیگری تیم ملی‌ مکزیک را به او دادند.

دو یا سه هفته فکر کرد و بعدا جواب داد " نه متشکرم".

او می خواست در اروپا کار کند. چند سالی‌ بی‌کار بود تا امروز مربی‌ بخت اول قهرمانی در جام جهانی‌ باشد.

پیشینه

۱۹۳۴ (یک چهارم پایانی)، ۱۹۵۰ (چهارم)، ۱۹۶۲ (دور اول)، ۱۹۶۶ (دور اول) ۱۹۷۸ (دور اول)، ۱۹۸۲ (دور دوم)، ۱۹۸۶ (یک چهارم پایانی)، ۱۹۹۰ (دور دوم)، ۱۹۹۴ (یک چهارم پایانی)، سال ۱۹۹۸ (دور اول)، ۲۰۰۲ (یک چهارم پایانی) و ۲۰۰۶ (دور دوم).

اسپانیا از جام جهانی‌ ۱۹۷۸ تا به حال حضوری همیشگی‌ در جام جهانی داشته است. بهترین موفقیت آنها باز می گردد به جام جهانی‌ ۱۹۵۰ که اسپانیا در رتبه چهارم جهان ایستاد.

سؤال بی‌ پاسخ

Image caption ویسنته دل بوسکه پس از تجربه‌‌ایی موفق در سمت مربیگری تیم رئال مادرید و برکناری غیرمنتظره‌اش از آن تیم، امیدوار است رویای اسپانیایی‌ها را با بردن جام جهانی محقق کند

آیا کاسیاس می تواند بازهم از زوبی زارتا پیشی‌ بگیرد؟

اندونی زوبی زارتا بیشترین بازی ملی‌ را در تاریخ فوتبال اسپانیا انجام داده است.

او در بین سال‌های ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۸ برای این تیم در ۱۲۶ بازی به زمین رفت. کاپیتان پیشین اسپانیا در جام‌های ۱۹۸۶،۱۹۹۰،۱۹۹۴و ۱۹۹۸ حضور داشت، ولی‌ نتوانست با تیمش به افتخاری برسد.

آخرین بازی ملی‌ اش را در ۳۷ سالگی و در جام جهانی‌ ۱۹۹۸ برابر نیجریه انجام داد و با توپی‌ که وارد دروازه خودش کرد در شکست ۳-۲ تیمش شریک بود.

حالا ایکر کاسیاس، دروازبان تیم اسپانیا، به مانند زوبی زارتا بازو بند سرگروهی را بر دستانش می‌‌بندد.

او سال گذشته توانست سومین نفری باشد که در تاریخ فوتبال کشور بیش از ۱۰۰ بازی ملی‌ انجام داده است.

حالا تنها اندونی زوبی زارتا است که بیش از او بازی ملی‌ در کارنامه دارد .

کاسیاس که اولین بازی ملی‌ اش را در نوزده سالگی انجام داده اکنون ۲۹ ساله است و امیدوار است روزی بیشتر از دروازبان تاریخی فوتبال کشورش برای اسپانیا بازی کند.

او تا کنون توانسته است که دو رکورد دیگری را که زوبی زارتای افسانه‌ای به جدا گذاشته بود را بشکند.

در اکتبر ۲۰۰۸ کاسیاس و پپه رینا، جانشینش در درون دروازه تیم ملی‌، توانستند رکورد ملی‌ تازه ای به جا بگذارند.

این دو بیشترین زمانی‌ را که دروازه تیم ملی‌ را بسته نگاه داشته بودند را به ۷۱۰ دقیقه رساندند و این بهتر از عملکرد زوبی زارتا و جانشینش، پاکو بویو، بود.

همچنین او رکورد دیگری را که متعلق به زوبی زارتا بود جابجا کرد. زوبی زارتا پیش‌تر توانسته بود دروازه اسپانیا را در ۵۶ بازی بسته نگاه دارد اما کاسیاس در سال ۲۰۰۹ و پس از بازی برابر استونی برای پنجاه و هفتمین بار در بازی های ملی‌ توپی‌ وارد دروازه اش نشد.

آیا او می تواند همچنان ادامه بدهد و رکورد بازی های ملی زوبی زارتا را هم بشکند؟

بیم ها

امیلیو بوتراگنو، ستاره پیشین تیم ملی‌ اسپانیا، می‌‌گوید: "این بهترین تیم ملی‌ اسپانیا در طول تاریخ است. تنهاچیزی است که می‌‌تواند برای اسپانیا درد سر ساز باشد آسیب دیدگی هاست."

احتمالا خیلی ها با مهاجم افسانه‌ای اسپانیا موافقند و نگران بهبودی افرادی چون: تورز، اینی یستا، ژاوی و فابرگاس اند.

امید ها

چند ماه پیش و پس از این که در استاد دو فرانس، اسپانیا فرانسه را شکست داد، تیری آنری از سر شگفتی گفت: "خیلی دلنشین است که بازی‌های اسپانیا را پای تلویزیون ببینیم، ولی‌ وقتی‌ با آنها بازی می‌کنیم همه چیز سخت می‌‌شود، توپ را نمی‌‌شود از آنها گرفت."

مهاجم فرانسوی به سادگی روش بازی اسپانیایی‌ها را با این جمله‌ها توضیح داد.

قدرت آنها در این نهفته است : آنها همیشه مالک توپ و زمین هستند.

اما این که چگونه می‌‌توانند این گونه توپ را بین خودشان حفظ کنند، رازی‌ فاش شده است.

آنها از روشی‌ منحصر به خودشان استفاده می‌‌کنند.

اسپانیایی‌ها به این طور بازی کردن می‌‌گویند :" تیکی تاک" که معنی‌اش‌ می شود " تقه تقه".

آیا می دانستید؟

دیوید ویا، مهاجم بارسلونا، نه تنها در سال ۲۰۰۸ با زدن ۱۲ گل در ۱۵ بازی رکورد بیشترین گٔل‌های زده در یک سال برای تیم ملی‌ اسپانیا را شکسته بلکه اولین بازیکنی است که در شش بازی پشت سر هم برای این تیم گٔل زده است.

رکورد پیشین بیشترین گٔل زده برای تیم ملی‌ اسپانیا در یک سال متعلق به رائول بود، او در سال ۱۹۹۹ موفق به زدن ۱۰ گٔل برای این تیم شده بود.

آنها چه می‌‌گویند؟

ویسنته دل بوسکه ( مربی اسپانیا‌ )

" بازیکنان خوب و تیم آماده‌ای داریم اما در جام جهانی‌ تیم‌های خیلی قدرتمندی وجود دارند. هدف ما بردن جام جهانی‌ است و می‌‌دانیم که چقدر بدست آوردن جام سخت است. ما بخت اول قهرمانی نیستیم ولی جزو مدعیان اصلی فتح جام هستیم"

پیش بینی‌

اگر کسی‌ پیش بینی‌ کند که اسپانیا نمی‌‌تواند بهترین نتیجه تاریخ فوتبال خود را بدست بیاورد، حتما آدم شجاعی است.

بخت قهرمانی: چهار به یک