به روز شده:  13:22 گرينويچ - شنبه 12 ژوئن 2010 - 22 خرداد 1389

آرژانتین و نیجریه؛ مارادونا با کت و شلوار هم فوتبال بازی می کند

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

نمودار تحلیلی بازی همراه با جزئیات آماری

در دومین بازی از گروه B رقابت های جام جهانی 2010، تیم ملی فوتبال آرژانتین موفق شد نیجریه را با یک گل از پیش رو بردارد.

کلیک راهنمای تیم آرژانتین

این بازی در ورزشگاه الیس پارک و به قضاوت آقای ولفگانگ اشتارک از آلمان برگزار شد.

دیگو مارادونا سرمربی آرژانتین این بار با سیمایی متفاوت و پوششی آراسته که گفته می شود به درخواست دخترانش بوده، روی نیمکت راه راه پوشان آرژانتین نشست.

این بازی از همان ثانیه های نخست، با هجوم های بی امان آرژانتینی ها همراه بود. هنوز ۴۰ ثانیه از زمان بازی نگذشته بود که لیونل مسی روی دروازه حریف خطرساز شد.

مسی با وجود محافظت دائمی از جانب مدافعین نیجریه، در نیمه نخست بارها با حرکات پابه توب و تکنیک خیره کننده اش خط دفاعی تیم قدرتمند آقای لارس لاگربک را به هم ریخت.

آرژانتینی ها برای رسیدن به گل فقط به شش دقیقه زمان نیاز داشتند. جایی که ارسال کرنر توسط خوان سباستین ورون کهنه کار و تجمع مدافعین نیجریه در محوطه شش قدم باعث شد گابریل هاینزه در موقعیتی نزدیک به نقطه پنالتی، بی آن که با مزاحمت مدافعین حریف مواجه باشد، با ضربه سر شیرجه ای دروازه "وینسنت انیه ما" را باز کند.

این گل زودهنگام هم از آهنگ هجومی آلبی سلسته کم نکرد. اما ازدحام بازیکنان آرژانتین در زمین حریف، فرصت ضد حمله را برای نیجریه مهیا می کرد. در این بین حرکت ها و سانترهای یاکوبو آئگبنی از سمت راست نتوانست نتیجه بازی را به تساوی برگرداند.

گونسالو هیگواین مهاجم آرژانتین در بیستمین دقیقه پاس عمقی کارلوس ته وز را به سینه سنگربان حریف کوبید. در ادامه بازی مدافعین نیجریه که از خلاقیت های فردی لیونل مسی به ستوه آمده بودند، او را پشت محوطه جریمه به خطا متوقف کردند. این اتفاق باعث به وجود آمدن درگیری لفظی بین بازیکنان دو تیم شد که گابریل هاینزه هم در متن آن قرار داشت.

به این ترتیب ۴۵ دقیقه اول مسابقه پرهیجان آرژانتین و نیجریه با برتری ۱-۰ قهرمان جام های جهانی ۱۹۷۸ و ۱۹۸۶ به پایان رسید.

کلیک راهنمای تیم نیجریه

در همان دقایق نخست نیمه دوم، آقای لاگربک تصمیم گرفت اوبافمی مارتینز مهاجم سرشناس خود را به میدان بفرستد. با این حال باز هم آرژانتین موقعیت ساز بود و نبض بازی را در اختیار داشت. شوت هیگواین مهاجم گلزن رئال مادرید، با عکس العمل سریع "انیه ما" منجر به کرنر شد.

در دقیقه ۶۴ هم فرار "ته وز" به سمت دروازه حریف و جا ماندن مدافعین نیجریه، می توانست گل دوم را برای آرژانتین به ارمغان بیاورد اما ضربه نهایی مسی در چارچوب نبود.

آرژانتین که تیم آفریقایی را آماج حملاتش قرار داده بود، در پنج دقیقه بعدی باز هم با دی ماریا و ورون صاحب موقعیت شد که نتیجه ای در بر نداشت.

در هفتادمین دقیقه، تایه تایوو مدافع تیم المپیک مارسی، می توانست ناباورانه این بازی زیبا را به تساوی بکشاند اما شلیک او درون دروازه سرجیو رومرو قرار نگرفت.

لحظاتی بعد، ورون که خسته شده بود، جای خود را به ماکسی رودریگز داد. بلافاصله با خطا روی مسی، ضربه ایستگاهی دیگری نصیب آرژانتین شد که توسط مسی از بالای دروازه به بیرون رفت.

در دقیقه ۷۷، مارتینز با یک شوت سهمگین، رومرو که سنگربان تیم آلکمار هلند هم هست را به واکنش واداشت. مارادونا بلافصله دومین تعویضش را نیز انجام داد و دیگو میلیتو را به جای هیگواین به زمین فرستاد.

سه دقیقه بعد، مسی و میلیتو با "من تو من" تماشایی، شیرازه دفاعی حریف را به هم ریختند اما مسی که تک به تک شده بود، باز هم توپ را به سینه وینسنت انیه ما کوبید. بلافاصله در برگشت، "کالو اوچه" که در آلمریا بازی می کند نتوانست از موقعیت

خوبی که برای زدن گل مساوی داشت سود ببرد.

در شرایطی که نیجریه هر سه تعویضش را انجام داده بود نیکولاس بوردیسو در دقیقه ۸۵ سومین یار تعویضی مارادونا شد. مدافع بلند قامت آ.ث رم به جای آنخل دی ماریا به زمین آمد تا حفره ای که در عمق خط دفاعی آرژانتین ایجاد شده بود را پر کند.

این بازی با همان تک گل دقایق نخست هاینزه به سود آرژانتین خاتمه یافت تا در پایان دور اول بازی های این گروه، کره جنوبی با ۳ امتیاز و تفاضل گل بهتر در صدر قرار بگیرد.

آرژانتین با همین تعداد امتیاز اما تفاضل گل مثبت یک در رده دوم قرار دارد. نیجریه و یونان هم بدون امتیاز در رده های بعدی هستند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.