راهنمای تیم سوئیس

سوئیس
Image caption سوئیس هم اکنون در رده بیست و چهارم جدول فیفا ایستاده است

گروه : H

سوئیس

برنامه بازی ها

اسپانیا : ۱۶ ژوئن ، 14:00 ، دوربان شیلی : ۲۱ ژوئن ، 14:00 پورت الیزابت هندوراس : ۲۵ ژوئن 18:30 ، بلومفونتن

*زمان آغاز بازی ها به وقت گرینویچ است

رده بندی در فیفا

سوئیس هم اکنون در رده بیست و چهارم جدول فیفا ایستاده است. سوئیسی ها بهترین رده‌ای که به دست آورده اند : سوم (۱۹۹۳ ) و بدترین رده : هشتاد و سوم (۱۹۹۸) است.

شناسنامه

خیلی‌ها باور دارند در سوئیس جایی‌ که فوتبال برای جلب توجه با هاکی روی یخ و اسکی آلپاین رقابت می‌کند، مردم فقط از این که در جام جهانی‌ حاضرند خوش حالند. اما حتی فکرش را نکنید که چنین چیزی را می شود به اوتمار هیتسفیلد، مربی‌ تیم، توضیح داد.

سوئیس در دوره پیش که به مانند امروز چندان قدرتمند به نظر نمی‌‌آمد، خوش درخشید و بدون گل خورده از رقابت‌های جام جهانی‌ ۲۰۰۶ آلمان کنار رفت.

سوئیس بد اقبال بود که در مرحله دوم در ضربات پنالتی به اوکراین باخت.

شاید با داشتن یک مربی‌ بزرگ و ترکیبی‌ از جوانان و با تجربه‌ها دست کم سوئیس بتواند به تکرار حضور در مرحله دوم بیندیشد.

راهیابی به جام جهانی‌

سوییس خوش اقبال بود که در ساده‌ترین گروه در انتخابی جام جهانی‌ از اروپا قرار داشت. با این حال خیلی بد شروع کرد.

سوئیس با لیتوانی ۲-۳ مساوی کرد و بعد با شکست ۲-۱ در خانه برابر لوکزامبورگ شگفتی ساخت اما با نتایج خوبی که در ادامه به دست آورد به رقابت ها بازگشت و یک امتیازی که در بازی آخر برابر اسرائیل گرفت، کافی‌ بود که آنها را در صدر گروه خود بالاتر از یونان قرار دهد و به این ترتیب به جام جهانی‌ راه پیدا کنند.

ستاره

ترنکیلو بارنتا با۵۰ بازی و ۶ گٔل ملی.

بازیکن میانی بایر لورکوزن در ۲۰۰۶ آلمان به عنوان نامزد بدست آوردن جایزه بهترین جوان جام جهانی‌ شناخته شد.

وقتی‌ در بازی‌های دوستانه به خاطر آسیب دیدگی حضور داشت همگان فهمیدند که چه نقش مهمی‌ را در این تیم ایفا می‌‌کند.

دیگر مردان کلیدی

سوئیس بازیکنی را ندارد که بتوان ستاره واقعی‌ نامید اما می‌‌توان از چند بازیکن نام برد که روزنه هایی از امید‌ در میان طرفداران به وجود می‌‌آورند.

در خط میانی گوکهان اینلر از اودینزه و والون بهرامی از وستهام از این جمله اند و در خط حمله الکساندر فری ، کاپیتان تیم و و ان کوفو ، مرد متولد کینشازا در جمهوری دموکراتیک کنگو قرار دارند که این دو مهاجم کهنه کار در بازی‌های انتخابی جام جهانی‌ هر کدام ۵ گل به ثمر رساندند.

مربی

اوتمار هیتسفلد. مردی باریک بین و دقیق که روح رقابت طلبی دارد. خیلی‌ها راهیابی سویئس به جام جهانی‌ را مرهون او و اندیشه‌های پر از حساب و کتابش می دانند.

همیشه آرزو داشت که روزی مربی‌ تیم ملی‌ سوئیس شود ،چرا که نه تنها سالهای درازی در باشگاه‌های این کشور بازی کرده و حتی چند سالی‌ هدایت گراس هاپرز زوریخ را بر عهده داشته که در نزدیکی‌ مرز آلمان با سوئیس به دنیا آمده است.

حالا که به آرزویش رسیده است، می‌‌دانند که حتی مربی‌ بزرگی‌ چون او با تیمی کوچک چون سوئیس کار زیادی نمی‌‌تواند از پیش ببرد.

مرد آلمانی با موفقیت در باشگاه‌های بوروسیا دورتموند و بایرن مونیخ خود را به عنوان یک مربی‌ صاحب اندیشه به جهان فوتبال معرفی کرد.

او در کنار ارنست هاپل و ژوزه مورینیو تنها مردانی اند که دو باشگاه مختلف را در لیگ قهرمانان اروپا به قهرمانی رساندند.

پیشینه

۱۹۳۴ (یک چهارم پایانی)، ۱۹۳۸ (یک چهارم پایانی)، ۱۹۵۰ (دور اول) ، ۱۹۵۴ (یک چهارم پایانی)، ۱۹۶۲ (دور اول)، ۱۹۶۶ (دور اول)، ۱۹۹۴( دور دوم)، ۲۰۰۶ (دور دوم).

در هشت حضور پیشین، سوئیس سه بار به مرحله یک چهارم پایانی رسیده است اما در آن دوره ها فوتبال با امروز خیلی فرق می‌‌کرد.

سؤال بی‌ پاسخ

آیا فوتبال سوئیس آینده‌ای درخشان را انتظار می‌‌کشد؟

نوجوانان فوتبال این کشور جام جهانی‌ زیر ۱۷ سال‌های ۲۰۰۹ را فتح کرده اند، ممکن است که امروز اتمار هیتسفلد به آن امید‌های آینده چندان توجهی‌ نکرده باشد چرا که باور دارد باید آنها بیشتر میدان ببینند.

او برای همین بیشتر بر روی با تجربه ها حساب می کند.

تنها با خود ژردان شکیری ۱۸ ساله را از آن تیم قهرمان به آفریقای جنوبی برده است و استعداد‌های دیگر چون نسیم بن خلیفه را نادیده گرفته است.

به هر حال شاید روزی فرا برسد که این امیدهای فوتبال سوئیس شکوفا شوند تا فوتبال این کشور در رقابت‌های جهانی‌ بزرگسالان نیز موفق باشد.

باید دید این بازیکنان که خیلی از آنها را مهاجران نسل دوم و سوم به سوئیس تشکیل می‌‌دهند، به سرنوشت جوانانی چون قهرمانان زیر ۱۷ ساله های عربستان سعودی در سال ۱۹۸۹ دچار می شوند که بعدها کسی‌ از آنها چیزی نشنید یا مانند قهرمانانی از غنا، نیجریه، فرانسه و برزیل خواهند بود که بعدتر در رقابت‌های جهانی‌ بزرگسالان هم درخشیدند؟

بیم ها

باشگاه‌های سوئیسی منابع مالی‌ محدودی دارند و برای همین بیشتر بازیکنان ترجیح می‌‌دهند که در خارج از کشور بازی کنند.

بازیکنان تیم ملی‌ سوئیس در سراسر قاره پراکنده اند اما این که آنها گروهی پخش و پلا هستند مشکل عمده‌ای نیست. نگرانی‌ اینجاست که بیشتر آنها به سختی راهی‌ به ترکیب باشگاه های خود پیدا می‌‌کنند تا بازی به آنها برسد.

فلیپ دگن از وقتی‌ به لیورپول آمده در زمین چمن دیده نشده است. فیلیپ سندروس وقتی‌‌ در آرسنال از چشم‌ها افتاد به میلان و بعدا به اورتون قرض داده شد.

امید ها

الن سوتر، بازیکن پیشین تیم ملی‌ سوئیس، پس از این که از نبود خلاقیت در تیم کنونی انتقاد می‌‌کند و به بازیکنان گوشزد می‌‌کند که در گرداندن توپ در زمین کمی‌ فکور تر و دقیق تر باشند، دست روی نقطه قوّت تیم می گذارد و می‌‌گوید: " این مربی‌ اندیشه یک جانبه نگری و روح پیروزی را در تیم تزریق کرده است. به لطف او، برای بازیکنان شک و تردیدی وجود ندارد که می‌‌توانند به مرحله دوم و فراتر از آن برسند، هیتسفلد تیم را به گردش و بازدید به آفریقای جنوبی نمی‌‌برد."

درست است همانطور که سوتر می‌‌گوید باید باور کنیم که بزگترین امیدواری های سوئیس این مربی‌ است.

آیا می دانستید؟

سوئیس تنها تیمی در تاریخ فوتبال جهان است که در رقابت‌های انتخابی به لوکزامبورگ باخته، اما به جام جهانی‌ راه یافته است.

آنها چه می‌‌گویند؟

اتمار هیتسفلد می گوید: "اگر پدرم می دانست که به عنوان مربی‌ سوئیس و نه مربی‌ بایرن مونیخ یا دورتموند موفق می‌شوم، بیش از حد خوش حال می‌‌شد، می دانید اینجا جایی‌ است که ما آن را خانه می خوانیم."

پیش بینی‌

اگر پیش بینی‌ کنیم اسپانیا در این گروه اول می شود، بخت سوئیس را در رقابت با شیلی برای به دست آوردن مقام دوم و راهیابی به مرحله بعدی کمتر می دانیم.

بخت قهرمانی : ۲۵۰-۱