جام جهانی فرصتی برای احیای اعتبار یونان

تیم ملی یونان در جام جهانی 2010
Image caption مردم یونان امیدوارند تا جام جهانی فرصتی برای این کشور فراهم کند تا مشکلات اقتصادی و اجتماعی ماه های اخیر فراموش شود

حضور تیم فوتبال یونان در جام جهانی نه تنها فرصتی برای ورزش این کشور به شمار می رود بلکه بسیاری از مردم یونان جام جهانی را فرصتی می دانند تا این کشور بتواند مشکلات اقتصادی و اجتماعی اش را از ذهن مردم جهان پاک کند.

در شش ماه گذشته، بعد از بروز مشکلات اقتصادی و بعد از آن ناملایمات اجتماعی در این کشور، شهرت یونانی ها در جهان آسیب دیده است. بسیاری از مردم جهان از یونانی ها به عنوان کسانی یاد می کنند که از پرداخت مالیات شانه خالی می کنند، غیرقابل اعتمادند و مسئولیت پذیر نیستند.

اما برای یونانی هایی سخت کوش، و کسانی که مالیاتشان را به موقع پرداخت می کنند و به قانون احترام می گذارند، چنین تصویری در عرصه بین المللی خوش آیند نیست.

اکنون مردم یونان امیدوارند تا جام جهانی فرصتی برای این کشور فراهم کند تا مشکلات اقتصادی و اجتماعی ماه های اخیر فراموش شود و غرور ملی مردم این کشور دوباره احیا شود.

یونان نمونه عینی رابطه رونق اقتصادی و موفقیت در عرصه ورزش است. این کشور در سال ۲۰۰۴ میلادی میزبان مسابقات المپیک و برنده جام فوتبال ملت های اروپا بود. این موفقیت ها سبب شد تا موجی از رونق اقتصادی و درآمد از تجارت و گردشگری به این کشور سرازیر شد.

با این حال بسیاری از تحلیلگران معتقدند که دولت پیشین یونان از افتخارات ورزشی این کشور که در سال ۲۰۰۴ به دست آمد، درست استفاده نکرد.

اوتو ریهاگل، سرمربی آلمانی تیم فوتبال یونان که این تیم را برنده جام ملت های اروپا کرد، همچنان سرمربی تیم یونان است. بخشی از هواداران دوآتشه تیم فوتبال یونان بر این باورند که پیروزی در برترین میدان ورزش فوتبال یعنی جام جهانی دست یافتنی است.

به نظر می رسد آرژانتین که هم گروه یونان است شانس بیشتری برای صعود داشته باشد. این کشور هم طعم بحران اقتصادی را چشیده است.

آرسن ونگر که در حال حاضر هدایت باشگاه فوتبال آرسنال در بریتانیا را بر عهده دارد معتقد است که نگرانی های اقتصادی یونان می تواند به محرک قدرتمندی برای این تیم تبدیل شود. با این وجود به گفته او چگونگی بازی تیم یونان، به روحیه و توان ذهنی بازیکنانش بستگی دارد.

مطالب مرتبط