به روز شده:  13:58 گرينويچ - 13 ژوئن 2010 - 23 خرداد 1389

غلبه غنا بر صربستان؛ اولین پیروزی برای آفریقا

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

نمودار تحلیلی بازی همراه با جزئیات آماری

تیم های صربستان و غنا که در گروه D قرار دارند، هفتمین بازی جام جهانی فوتبال را برگزار کردند. این بازی در ورزشگاه لوفتوس ورسفلد شهر پرتوریا و به قضاوت هکتور بالداچی از آرژانتین برگزار شد.

برتری ۱-۰ غنایی ها در این مسابقه، اولین پیروزی یک تیم از قاره آفریقا در جام جهانی ۲۰۱۰ بود. پیش از این، تیم میزبان در بازی افتتاحیه مساوی کرده بود. نیجریه و الجزایر هم مقابل رقبای خود شکست خورده بودند.

نکته جالبی که در ترکیب دو تیم به چشم می خورد، دروازبانانی بودند که به اتفاق، در تیم ویگان اتلتیک انگلستان عضویت دارند. ریچارد کینگسون برای غنا و ولادیمیر استویکوویچ برای صربستان. یک نکته حاشیه ای دیگر این که دژان استانکوویچ ستاره شماره ۱۰ صربستان، در جام جهانی ۱۹۹۸ که ۲۰ ساله بود در ترکیب تیم ملی یوگسلاوی از رقبای ایران قرار داشت.

کلیک راهنمای تیم غنا

صربستان و غنا که در جام جهانی قبلی کمتر از حد انتظار ظاهر شده بودند، دیداری به مراتب هجومی تر از بازی قبلی بین الجزایر و اسلوونی را به نمایش گذاشتند. آساموا جیان مهاجم آماده تیم رن فرانسه در دقایق نخست بازی، چند بار با ضربات سر و پا روی دروازه استویکوویچ خطر ساز شد.

در چهاردهمین دقیقه از این مسابقه، نیکولای زیگیچ که به گفته آقای رادومیر آنتیچ سرمربی صربستان از ستاره های جام حواهد شد، در نبرد با ریچارد کینگسون ناکام ماند. بلافاصله، کوین بواتنگ هم مقابل دروازه صرب ها به در بسته خورد.

ضربه ایستگاهی که در سی امین دقیقه نصیب صربستان شد را الکساندر کورالوف نواخت. این توپ از بهترین موقعیت های نیمه نخست صربستان بود.

زوج آساموا جیان و پرنس تاگو در آخرین ثانیه های نیمه نخست مجدداً تا آستانه فتح دروازه رقیب پیش رفت اما نتیجه نهایی این نیمه ۰-۰ بود.

کلیک راهنمای صربستان

در دقایق آغازین نیمه دوم، استانکوویچ باز هم پشت ضربه ایستگاهی ایستاد. او توپ را برای کولاروف مهیا کرد تا با تمام قدرت به آن ضربه بزند اما بدن مدافع غنا مانع از حرکت توپ به سمت دروازه شد.

مهم ترین موقعیت تیم غنا در یکساعت اول بازی را آندره آیو در دقیقه ۵۴ از دست داد. او از جا ماندن نمانیا ویدیچ مدافع سرشناس صرب ها هم طرفی نبست و توپ را با ضربه سر به بیرون زد. دقایقی بعد، آساموا جیان ستاره بی چون و چرای تیم غنا در این مسابقه توپ را با ضربه سر به شکل خطرناکی از کنار دیرک دروازه به بیرون زد.

در دقیقه ۷۴، الکساندر لوکوویچ دومین کارت زرد را گرفت تا در اوج حملات تیم حریف، صربستان را ۱۰ نفره کند. با این اتفاق، آهنگ هجومی سفیدپوشان غنا شدت بیشتری به خود گرفت و ۱۰ دقیقه بعد، با اشتباه عجیب و خطای هند ناشیانه زدراکو کوژمانوویچ، اولین پنالتی نوزدهمین دوره جام جهانی فوتبال به سود غنا رقم خورد.

آساموا جیان مهاجم خستگی ناپذیر غنایی ها شماره غیر متعارف ۳ را برگزیده، پشت توپ ایستاد و قفل دروازه استویکوویچ را شکست. این بازیکن در دقیقه ۹۱ نیز همه را مقهور کرد اما ضربه نهایی اش به تیر عمودی خورد تا از خط دروازه نگذرد.

با پایان مسابقه و برتری ۱-۰ غنا مقابل صربستان، حالا هر دو تیم منتظر دیدار بعدی این گروه بین استرالیا و آلمان هستند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.