معمر قذافی به فیفا حمله کرد

معمر قذافی، رهبر لیبی، به شدت به فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) حمله کرد و این نهاد ورزشی را یک "مافیا" خواند که تمام جهان را به فساد کشیده است و مبارزه با آن ضرورت دارد.

سرهنگ قذافی که در مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد خروج نیروهای آمریکایی از لیبی سخن می‌گفت، اظهار داشت: "ما از فیفا بیزاریم و با آن مبارزه می‌کنیم."

او افزود که مقامات فیفا به "مافیای جهانی" تعلق دارند و همه آنها باید محاکمه شوند.

رهبر لیبی سؤال کرد: "چگونه است که ۲۰۰ کشور محروم جهان از برگزار کردن مسابقات جهانی فوتبال محروم می‌شوند، فقط به خاطر اینکه فقیرند؟ فیفا باید از میلیاردها پولی که به دست آورده به کشورهای محروم کمک کند، و گرنه فقط به کشورهای ثروتمند تعلق خواهد داشت، و دیگر "مسابقات جام جهانی" بی معنی خواهد بود."

تیم ملی فوتبال لیبی در مسابقات جام جهانی که اکنون در آفریقای جنوبی برگزار می‌شود، شرکت ندارد و در دوره‌های قبل نیز هرگز به مراحل نهایی این رقابت‌ها نرسیده است.

اوبامای عرب و مسلمان

رهبر لیبی در بخش دیگری از سخنان خود به شدت از حضور نیروهای خارجی در کشورهای عربی انتقاد کرد.

آقای قذافی گفت که اعراب باید تمام نیروهای خارجی را از خاک خود بیرون بیندازند، "همان طور که ملت لیبی چهل سال پیش نیروهای آمریکایی را بیرون انداختند."

آقای قذافی بلافاصله افزود که در حال حاضر رابطه لیبی با ایالات متحده "عالی" است.

رهبر لیبی در برابر رسانه‌های جمعی گفت: "ما افتخار می‌کنیم که آفریقا موفق شد به آمریکا رهبری سیاه و مسلمان تقدیم کند."

رهبر لیبی اظهار داشت که باراک اوباما از خاندانی عرب و مسلمان برخاسته و نام اصلی او "برکه حسین ابوعمامه" است.

او افزود: "بر ما واجب است که از اوباما حمایت کنیم و به پیروزی سیاست او یاری برسانیم."

او از باراک اوباما خواست که راه بازگشت چهار میلیون فلسطینی را به میهنشان هموار کند و تأکید کرد: "راه حل مشکل فلسطین تشکیل دولتی یگانه است که در آن فلسطینی‌ها و یهودیان در کنار هم زندگی کنند."

رهبر لیبی افزود: "اما اسرائیلی‌ها با رد این راه حل، در واقع با دست خود، گور خودشان را می کنند."