برزیل به سختی بر کره شمالی غلبه کرد

برزیل و کره جنوبی
Image caption برزیل با اختلاف تنها یک گل بر حریف کره ای غلبه کرد

در دومین بازی از گروه G جام جهانی فوتبال، تیم ملی برزیل در ورزشگاه الیس پارک شهر ژوهانسبورگ موفق شد با نتیجه 2-1 کره شمالی را از پیش رو بردارد. قضاوت این بازی را ویکتور کاسای از مجارستان برعهده داشت. رقابت این دو تیم، چهاردهمین مسابقه از جام جهانی 2010 بود که منجر به صدرنشینی برزیل در این گروه شد.

کیم جونگ هون سرمربی کره شمالی از پیش گفته بود که ما به عشق رهبر کشورمان و برای شاد کردن او بازی خواهیم کرد. این اظهارات و اشک های یکی از بازیکنان این تیم هنگام پخش سرود ملی، خبر از 90 دقیقه جنگندگی می داد.

در نیمه اول، به نظر می رسید برزیلی ها برنامه تاکتیکی مشخصی برای عبور از خط دفاعی چند لایه رقیب آسیایی خود ندارند. میشل باستوس از هر نقطه ای می خواست شوت بزند. کاکا از درگیری خود داری می کرد و متقابلاً کره ای ها فداکارانه خودشان را مقابل توپ می انداختند. در این نیمه مثلث مایکون، الانو و روبینیو بارها شکل گرفت اما در محاصره سرخپوشان، عملاً کاری از پیش نبرد.

راهنمای تیم برزیل

در 45 دقیقه نخست، برزیلی ها از حرکت های انفرادی و خلاقیت های فردی ستاره هایشان مقابل تیمی که حتی یک بازیکن هم در لیگ های معتبر اروپایی ندارد نتیجه ای نگرفتند.

از طرفی مهاجم شماره 9 کره شمالی با نام "جونگ تائه سه" که در لیگ ژاپن بازی می کند، مانع از اضافه شدن مدافعین کره ای به خط میانی این تیم می شد. نیمه اول چیز دیگری نداشت؛ حتی وقت اضافه! به همین خاطر داور مجار، پس از 9 ثانیه سوت پایان نیمه را زد.

نیمه دوم در شیوه بازی برزیل تغییر آهنگی به چشم نمی خورد. در پنجاه و پنجمین دقیقه اگر مایکون هنگام ورود به محوطه جریمه همان کاری که مهاجمین تیمش انتظار داشتند - سانتر- را انجام می داد، باز هم دروازه نماینده سختکوش آسیا بسته می ماند.

مایکون از نقطه ای بسیار نزدیک به خط طولی، درون دروازه را هدف گرفت و توپ او ناباورانه به قسمت عرضی تور سفید رنگ چسبید. جاگیری اشتباه دروازبان کره شمالی سهم عمده ای در ثبت این گل داشت. به هر حال برای دروازه بانی که در لیگ آماتور کره شمالی بازی می کند، 55 دقیقه گل نخوردن مقابل پر افتخارترین تیم فوتبال جهان هم افتخار بزرگی است.

برزیل به قدری تحت فشارهای مختلف اعم از فشار مسابقه و رسانه ها یا حاشیه های قبل از بازی قرار داشت که مایکون پس از زدن گل به کره شمالی می گریست.

گل دوم برزیل در دقیقه 73 به ثمر رسید. پاس "تو دَر" روبینیو به الانو و ضربه تمام کننده او تا حدودی خیال کارلوس دونگای مضطرب را آسوده کرد. دونگا 90 دقیقه را ایستاده به تماشای بازی پرداخت. بلافاصله پس از گل دوم، دنی آلوس به ترکیب برزیل اضافه شد.

دونگا در دقیقه 78 کاکا را از زمین خارج کرد. اتفاقی که حتی در پایان نیمه نخست هم می توانست رخ بدهد. جانشین او نیلمار عضو تیم ویارئال بود که در مدت زمان کمی که بازی کرد، دو شوت خطرناک داخل چارچوب داشت.

در دقیقه 90، کره شمالی اختلاف را به حداقل ر ساند. جی یون نام کاپیتان کره شمالی که عضو تیم 25 آوریل کره شمالی است، جسورانه از میان ستاره های میلیون دلاری عبور کرد و ژولیو سزار را به زانو درآورد. از آخرین باری که آن ها در جام جهانی گل زدند 44 سال می گذشت.

ثانیه ها به تندی سپری شدند و فرصتی برای کره شمالی باقی نماند تا به فکر زدن گل مساوی و تحقیر تیمی باشد که تاکنون پنج بار فاتح جام جهانی فوتبال شده است.

با این نتیجه، برزیل صدرنشین شد. ساحل عاج و پرتغال با یک امتیاز، رده دوم را به اشتراک گذاشته اند. کره شمالی هم بدون امتیاز چهارم است.