پیروزی شیلی در مقابل هندوراس

نمودار تحلیلی مسابقه و جزئیات آمار

گروه H

راهنمای تیم هندوراس

راهنمای تیم شیلی

از گروه H رقابت های جام جهانی 2010 فوتبال، تیم ملی شیلی با یک گل بر هندوراس غلبه کرد. این بازی در شهر نلسپروئیت و ورزشگاه امبومبلا، با حضور 33 هزار تماشاگر و به قضاوت ادی مایله از کشور سیشل برگزار شد.

هندوراس که طی پنج ماه اخیر مقابل هیچ تیمی به پیروزی نرسیده است، مقابل شیلی نیز نتیجه را واگذار کرد. هندوراس در دیدارهای تدارکاتی قبل از جام جهانی، حتی مقابل جمهوری آذربایجان نیز با تساوی بدون گل از دستیابی به پیروزی باز ماند.

عکس هایی از دیدار بین هندوراس و شیلی

هندوراس در مقابل تیمی قرار گرفت که در مرحله انتخابی باز ها پس از برزیل، بهترین تیم آمریکای جنوبی شد و با یک امتیاز کمتر از برزیل به جام جهانی صعود کرد.

Image caption این هشتمین بار است که شیلی در جام جهانی شرکت می کند

هندوراس همچنین اولین تیم جام جهانی است که سه برادر را در فهرست نهایی اش دارد. جری، ویلسون و جانی پالاسیوس، به صلاحدید آقای آلکسیس مندوزا سرمربی کلمبیایی هندوراس، به اتفاق در ترکیب تیم ملی کشورشان قرار گرفته اند.

تیم شیلی، با سه پیروزی پیاپی در دیدارهای تدارکاتی پا به جام نوزدهم گذاشت. این تیم مقابل زامبیا و اسراییل با 3 گل به برتری رسید. ایرلند شمالی را هم با یک گل از پیش رو برداشت.

برتری شیلی بر حریفش در طول این مسابقه کاملاً محسوس بود. اما فرصت های متعددی که شیلیایی ها به دست آوردند، با تکروی های بی رویه، تمایل به حرکات انفرادی و بی دقتی در ضربات نهایی، یکی پس از دیگری هدر رفت.

در طرف مقابل، کارلوس پاون مشهورترین بازیکن هندوراس که سابقه بازی در اودینزه و ناپولی را هم دارد، در 37 سالگی مهره کارامدی نشان نداد و همانند دکو در بازی پرتغال و ساحل عاج، او نیز در دقیقه 60 تعویض شد. پاون در دقیقه 18 فرصت ایده آلی که نصیبش شده بود را از دست داد.

موثرترین بازیکن 30 دقیقه نخست و از بهترین های مسابقه، آرتور ویدال بازیکن 23 ساله شیلی بود که در بایر لورکوزن توپ می زند. او در وقت اول ضمن زدن دو شوت خطرناک، بارها خط دفاعی نه چندان با تجربه رقیب را آزرد. ویدال در نیمه دوم نیز پر تلاش ظاهر شد.

گل تیم شیلی در دقیقه 34 به ثمر رسید و به نام جان بوسای ژور ثبت شد. گرچه در تصاویر آهسته تلویزیونی، به نظر می رسید توپ با پای مدافع حریف وارد دروازه شده است. موریسیو ایسلا از داخل محوطه جریمه پاس عرضی داد. باسگور به اتفاق مدافع یارگیرش یورش آوردند روی توپی که با برخورد به مهاجم و مدافع، وارد دروازه نوئل وایادارس شد تا تک بازی به ثبت برسد.

Image caption آمادئو گوارا، کاپیتان تیم هندوراس

سرخپوشان شیلی که در اغلب دقایق بازی در زمین حریف ارود زده بودند، در دقیقه 64 نیز فرصت عالی گلزنی توسط والدو پونچه به دست آوردند که شوت سرضرب و پر قدرت او، وایادارس را به هنرنمایی واداشت.

اصرار بر انجام حرکات انفرادی و عطش گل زنی در اغلب بازیکنان شیلی، نوعی بی نظمی در محوطه جریمه حریف پدید می آورد که منجر به هدر رفتن تمام موقعیت های این تیم در دقایق باقی مانده می شد.

مارچلو بیلسا سرمربی آرژانتینی شیلی اگرچه تیم پر مهره ای در اختیار دارد اما برای کسب 3 امتیاز بازی های بعدی، به همکاری تیمی متفاوتی نسبت به دیدار امروز مقابل هندوراس نیاز دارد.

دیگر بازی این گروه، بین تیم های اسپانیا و سوئیس برگزار می شود.

شیلی که هشتمین حضورش را در جام جهانی جشن می گیرد، حضور پر قدرتی در بازی ها انتخابی داشت و با 32 گل زده ثابت کرد یکی از بهترین خط حمله های قاره لاتین را در اختیار دارد.

شیلی در سال 1962 میزبان بازی ها بود و توانست در جای سوم جهان قرار گیرد.

در مقابل هندوراس که پیش از این فقط یک بار دیگر (1982) سابقه حضور در مرحله نهایی بازی ها را دارد، برای رسیدن به آفریقای جنوبی راه نه چندان آسانی را پشت سر گذاشته است.

راهیابی آنها در آخرین لحظات و البته نه فقط به کمک خودشان رقم خورد. صعودی که با یاری تساوی دو تیم آمریکا و کاستاریکا به یک صعود هیجان انگیز و کمی‌ هم ناباورانه تبدیل شد.

در روز آخر مسابقات مقدماتی، پیروزی ۱-۰ برابر ال سالوادور و تساوی ایالات متحده با یک گل دیر هنگام برابر کاستاریکا، هندوراس را به جام جهانی‌ رساند.