به روز شده:  22:32 گرينويچ - چهارشنبه 16 ژوئن 2010 - 26 خرداد 1389

میزبان و شیپورهای وو ووزلا خاموش شدند

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

نمودار تحلیلی مسابقه و جزئیات آمار

در اولین دیدار از دور دوم رقابت های مقدماتی جام جهانی 2010 ، تیم ملی فوتبال اروگوئه با 3 گل بر آفریقای جنوبی غلبه کرد. این بازی در ورزشگاه لوفتوس ورسفلد شهر پرتوریا به قضاوت ماسیمو بوساکا از سوئیس برگزار شد.

آفریقای جنوبی در بازی قبلی مقابل مکزیک به تساوی 1-1 رسیده بود. اروگوئه هم موفق شده بود فرانسه نایب قهرمان دوره قبلی بازی ها را با تساوی بدون گل متوقف کند. شکست تحقیرآمیز میزبان جام جهانی در شرایطی رقم خورد که در تاریخ جام جهانی، چنین شکستی برای میزبان ها کم سابقه بوده است.

دیگو فورلان مهاجم نام آشنای آتلتیکو مادرید، در بیست و چهارمین دقیقه گل اول این دیدار و اولین گل اروگوئه در جام جهانی 2010 را به ثمر رساند.

هفت دقیقه بعد، لوییس سوارز می توانست گل دوم را بزند اما شوت او در چارچوب نبود. به این تریتب بر خلاف پیش بینی ها، اروگوئه در نیمه اول مقابل میزبان بازی ها و تماشاگرانی که بی وقفه در شیپورهای گوشخراش وو ووزلا می دمیدند، صاحب توپ و زمین بود.

سوارز 23 ساله که در آژاکس امستردام بازی می کند، در دقایق آغازین نیمه دوم هم از هر دو سمت زمین پایه گذار نفوذ به خط دفاعی متزلزل آفریقای جنوبی بود.

در دقیقه 66، استیو پیه نار که در اورتون بازی می کند، پاس زیبایی به ام فلا داد اما آفریقای جنوبی به گل مساوی نرسید. 10 دقیقه بعد، لوئیس سوارز با دروازبان بافانا تک به تک می شود و با سرنگون شدن مهاجم خستگی ناپذیر اروگوئه، داور نقطه پنالتی را نشان داد و کارت قرمز را مقابل "ایتومه لنگ خونه" گرفت.

کارلوس آلبرتو پریرا، استیو پیه نار را از زمین بیرون کشید. سرنوشت به گونه ای ناگهانی، فرصت بازی در جام جهانی را به مونیب ژوزفس دروازبان دوم آفریقای جنوبی داد. اما او در همان ثانیه نخست باید با دیگو فورلان رخ به رخ شود.

از لحظه اعلام ضربه پنالتی، سه دقیقه طول کشید تا ژوفس وارد زمین باشد و گل دوم اروگوئه به ثبت برسد. دیگو فورلان به روی تازه وارد لبخند زد. دورخیز کرد تا اولین مرد 2 گله جام لقب بگیرد.

از گل دوم به بعد انسجام بافانای 10 نفره از هم پاشیده به نظر می رسید. در دقیقه 94، ارسال زیبای سوارز که از برترین های مسابقه بود، با ضربه سر چکشی آلوارو پریرا به چمن لوفتوس ورسفلد خورد و غلتید توی دروازه. زننده گل سوم اروگوئه، عضو تیم پورتو است.

شکست 3-0 آفریقای جنوبی، این تیم را اگرچه روی کاغذ همچنان امیدوار به صعود نگه داشته اما به فرض برتری بافانا در بازی آخر مقابل فرانسه، اگر صعود این تیم به گل شماری بستگی داشته باشد بخت اندکی برای صعود خواهد داشت.

اندوه غیر قابل وصف بازیکنان افریقای جنوبی در پایان بازی و خاموش شدن صدای شیپورهای مشهور وو ووزلا، از حاشیه های ماندگار هفدهمین دیدار جام جهانی 2010 بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.