مکزیک با دو گل از سد فرانسه گذشت

Image caption در دقایق باقی مانده نیز حملات فاقد برنامه تیم فرانسه راه به جایی نبرد

در بیستمین بازی از رقابت های جام جهانی فوتبال، تیم ملی مکزیک موفق شد با 2 گل فرانسه نایب قهرمان دور قبلی را از پیش رو بردارد.

این بازی از گروهA مسابقات، با حضور 36 هزار تماشاگر در ورزشگاه پیتر موکابا و به قضاوت خلیل الغمدی از عربستان برگزار شد. حسن کامرانی فر از ایران هم کمک اول او بود.

فرانسه که در بازی نخست خود مقابل اروگوئه بدون گل متوقف شده بود، در دومین دیدار هم متحمل شکست شد تا قهرمان جام 98 در آستانه حذف از بازی ها قرار بگیرد. اگر در دور سوم بازی ها، اروگوئه و مکزیک به تساوی برسند، فرانسه در صورت کسب هر نتیجه ای مقابل آفریقای جنوبی از دور رقابت ها حذف خواهد شد.

اوضاع کنونی تیم ملی فرانسه یادآور جام جهانی 2002 است که در نخستین بازی به سنگال باخت. دیدار بعدی اش با اروگوئه بدون گل شد و با قبول شکست 2-0 مقابل دانمارک، بدون امتیاز و حتی بدون گل زده به خانه بازگشت.

اما نارضایتی امروز فرانسوی ها از ریمون دومنک، به مراتب بیشتر از روژه لمه در جام 2002 است. مردی که اریک کانتونا او را بدترین مربی فرانسه از زمان لویی شانزدهم تاکنون دانسته است.

شدت انتقادات از دومنک را می توان به "انزجار" هم تعبیر کرد. صعود به جام جهانی با گل تقلبی مقابل ایرلند در مرحله پلی آف، رفتارهای عجیب خارج از میدان فوتبال، نتایج وحشتناک بازی های تدارکاتی و اعلام فهرست نهایی برای جام جهانی، ریمون دومنک را مدت ها قبل از شکست امشب مقابل مکزیک، روی اعصاب ملت فرانسه قرار داده.

خط زدن سمیر نصری، پاتریک ویه را، کریم بنزما و شکست یک بر صفر مقابل چین در بازی تدارکاتی، از جمله شاهکارهای دومنک در دو ماه اخیر بوده.

البته منتقدان بی شمار آقای دومنک، دلایل دیگری هم برای نارضایتی گسترده شان از او دارند. شب حذف فرانسه از جام ملت های اروپا، او از دوست دخترش که مجری تلویزیون بود در برنامه زنده مقابل میلیون ها بیننده عصبانی از ناکامی تیم ملی خواستگاری کرد. این خواستگاری پس از شگست 4-1 مقابل هلند، تساوی بدون گل مقابل رومانی و ساعاتی پس از قبول شکست 2-0 در برابر ایتالیا صورت گرفت.

تعویض های آقای دومنک نیز در بازی با مکریک سرشار از ابهام بود. او به جای آنلکا، آندره پیر ژیناک عضو گمنام باشگاه تولوز را به زمین فرستاد و در شرایطی که تیمش عقب افتاده بود، ماتیو والبوئنا با 2 بازی ملی را جایگزین سیدنی گوو کرد. اما تیری آنری و جبرییل سیسه فقط کنار خط طولی زمین نرمش کردند.

فرانک ریبری ستاره خط میانی خروس ها، جز لحظاتی کوتاه در نیمه اول، در طول 90 دقیقه محو دوندگی بی امان اوسوریو، تورادو، مارکز، سالسیدو و فرانکو بود.

در دقیقه 64، خاویر هرناندز که فقط 9 دقیقه از حضورش در زمین می گذشت، با دقت عالی کمک داور ایرانی، از تله آفساید گریخت و ضمن دریبل زدن لوریس، نتیجه را یک بر صفر کرد. صحنه آهسته نشان می داد که هرناندز هنگام استارت زدن به سمت دروازه، چند سانتیمتر بیرون از آفساید بود.

زننده گل اول مکزیک، 22 ساله است و در کشورش برای باشگاه چیواس توپ می زند. او در 13 بازی ملی 7 بار موفق به گل زنی شده. او با 35 دقیقه حضور در زمین، از سوی کارشناسان فیفا به عنوان برترین بازیکن میدان معرفی شد.

هر چقدر تعویض های دومنک انتقاد برانگیز بود، خاویر آگیره همتای او در نیمکت مقابل، دو تعویض طلایی انجام داد و سه بازیکنی که به زمین فرستاد دو گل زدند و یک پنالتی گرفتند.

در دقیقه 79، اریک آبیدال با خطای پنالتی "پابلو باره را" را سرنگون کرد. کواتموک بلانکو پدربزرگ بازیکنان حاضر در این جام، در سن 37 سالگی پشت توپ ایستاد. زاویه سمت چپ خودش را هدف گرفت و استادانه موفق به گشودن دروازه حریف شد. بلانکو از جام جهانی 1998 با دریبل های مخصوصش که توپ را میان پاهای خودش نگه می داشت، در دنیای فوتبال چهره شد.

در دقایق باقی مانده نیز حملات فاقد برنامه تیم فرانسه راه به جایی نبرد و پس از سوئیس، مکزیک نیز با برتری 2-0 مقابل خروس ها، شگفتی بزرگ دیگری در جام نوزدهم خلق کرد.

مطالب مرتبط