آیا مشکل تیم انگلستان فقط دروازه‌بان است

گوردون بنکس
Image caption گوردون بنکس در جام جهانی ۱۹۶۶ عضو تیم ملی انگلستان بود که در آن سال قهرمان شد

دو روز قبل از شروع جام جهانی با گوردون بنکس، بزرگترین دروازه بان تاریخ فوتبال انگلستان صحبت کردم. او در جام جهانی ۱۹۶۶ عضو تیم ملی انگلستان بود که در آن سال قهرمان شد. او چهار سال بعد هم با دفاعی جانانه از دروازه انگلستان نام خود را در تاریخ ثبت کرد.

تیم انگلستان در جام جهانی ۱۹۷۰ در مرحله گروهی برابر برزیل قرار گرفت. پله ستاره برزیلی با یک ضربه سر دروازه انگلستان را به خطر انداخت که در این لحظه گوردن بنکس خود را به سمت راست دروازه پرتاب کرد و با کشیدن تمام عضلات خود ضربه پله را با نوک انگشتان دست راست از روی تیر افقی مهار کرد.

گوردون بنکس حالا ۷۲ سال دارد و عاشق این است که خاطراتش از آن روز تاریخی را تعریف کند. البته در ملاقات با او صحبت های مهم دیگری هم مطرح شد.

تیم ملی انگلستان در دوران اوج خود بهترین دروازه بانهای جهان را داشت، اما اکنون بر سر دروازه انگلستان چه آمده است؟ در این گفت و گو گوردون بنکس نتوانست به این سئوال جواب روشنی بدهد، اما از لابه لای پاسخ او می شد فهمید که به عقیده او هیچکدام از دروازه بانهای فعلی تیم انگلستان یعنی دیوید جیمز، رابرت گرین و جو هارت مناسب نیستند.

به اعتقاد او دیوید جیمز باید دروازه بان اول این تیم باشد. اما فابیو کاپلو مربی ایتالیایی تیم انگلستان در اولین بازی روز شنبه در مقابل آمریکا رابرت گرین را انتخاب کرد. در بیشتر لحظات بازی همه چیز برای رابرت گرین به خوبی پیش می رفت تا آنکه با اشتباهی فاحش نتوانست ضربه ضعیف و از راه دور کلینت دمپسی، بازیکن خط میانی آمریکا را کنترل کند.

توپ با این اشتباه رابرت گرین وارد دروازه شد و انگلستان مسابقه ای را که می توانست به راحتی ببرد با تساوی تمام کرد. رسانه های انگلستان با بی رحمی تمام رابرت گرین را زیر حملات خود گرفته اند.

Image caption رابرت گرین دروازه بان انگلستان در حال دفع ناموفق توپ در بازی با آمریکا

اگر منصف باشیم با این شیوه که فوتبال انگلستان اداره می شود، انگلستان هیچگاه نمی تواند دروازه بانانی خوب و استثنایی تربیت کند.

تمام باشگاههای اصلی انگلستان دروازه بان خارجی می خرند و هیچیک از دروازه بان های فعلی تیم ملی این کشور در لیگ برتر بازی نمی کنند.

منچستر یونایتد ، اکنون ادوین فان درسار را دارد و پیش از او هم تیم هوارد، فابین بارتز و پیتر اشمایکل همگی غیر انگلیسی بوده اند.

دروازه بان اصلی چلسی اهل جمهوری چک است ، دروازه بانان اصلی باشگاههای آرسنال و لیورپول اسپانیایی هستند و باشگاه تاتنهام هم یک دروازه بان خیلی خوب برزیلی دارد.

جای تعجبی ندارد که دروازه بانهای انگلیسی بدون تجربه بازی در لیگ برتر در رقابت های مهمی مثل جام جهانی همیشه خراب می کنند.

البته رابرت گرین تنها نقطه ضعف تیم ملی انگلستان در مسابقه برابر آمریکا نبود. اکثر تیمهای دیگری که تاکنون بازی آنها را در جام جهانی دیده ایم از نظر تکنیکی و کنترل توپ بسیار خوب هستند اما تماشای بازی انگلستان از این جنبه واقعا دردناک بود.

Image caption رسانه های انگلیسی هر روز تکرار می کنند که فرانک لمپارد (عکس) و استیون جرارد جزو بهترین بازیکنان خط میانی جهان هستند

بسیاری انتظار داشتند که فابیو کاپلو ذهنیت تیم انگلستان را تغییر دهد اما نمی توان از وی انتظار معجزه داشت. بازیکنان انگلیسی در کنترل توپ توانایی چندانی ندارند و به زحمت می توانند از یک موقعیت دفاع کنند یا خلق موقعیت کنند.

رسانه های انگلیسی هر روز تکرار می کنند که فرانک لمپارد و استیون جرارد جزو بهترین بازیکنان خط میانی جهان هستند، اما آنها حتی در مقابل تیم ضعیفی مثل آمریکا نتوانستند بازی را در خط میانی اداره کنند.

فوتبال ملی فرانسه هم در حال حاضر ممکن است وضع مناسبی نداشته باشد ولی با نگاهی به بازیکنان خط میانی این تیم می بینیم که به خوبی دفاع می کنند، حمله می کنند، با هجوم به محوطه هجده قدم حریف گل می زنند و حتی ریتم و سرعت بازی را تعیین می کنند.

درمقایسه فرانک لمپارد و استیون جرارد سخت کوش و پر کارند اما ظرفیت و ذکاوت لازم بازیکنی استثنایی را ندارند.

خط میانی حداقل شش تیم حاضر در این جام جهانی ، یعنی برزیل، اسپانیا، آلمان، هلند، فرانسه و آرژانتین بهتر از انگلستان است. اگر تیم ملی انگلستان با هر یک از این تیمها روبه رو شود بدون شک شکست می خورد. تیم انگلستان با تمام وجود زحمت می کشد و با دوندگی در سراسر زمین عرق فراوانی می ریزد اما بر ای بردن جامی در این سطح داشتن تک ستاره هایی مانند وین رونی کافی نیست.