به روز شده:  15:08 گرينويچ - جمعه 18 ژوئن 2010 - 28 خرداد 1389

صربستان با شکست آلمان شگفتی ساز هشتمین روز جام جهانی شد

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

نمودار تحلیلی و جزئیات آماری مسابقه

شاید به نفع تیم های مدعی جام جهانی باشد اگر کشوری به نام یوگسلاوی دوباره احیاء شود، چرا که تیم های کشورهای یوگسلاوی سابق تا این لحظه از موفق ترین های جام نوزدهم بوده اند.

از دور دوم رقابت های گروه D جام جهانی فوتبال، تیم ملی صربستان موفق شد آلمان را با یک گل از پیش رو بردارد.

این بازی در ورزشگاه نلسون ماندلای پورت الیزابت با حضور حدود ۳۹ هزار تماشاگر و به قضاوت آقای آلبرتو اوندیانو از اسپانیا برگزار شد تا صرب ها پس از سوئیس و مکزیک، سومین شگفتی بزرگ جام را رقم بزنند.

آلمان که جام را طوفانی آغاز کرده بود، پس از دریافت گل هر چه حمله کرد ثمری نداشت و نتوانست سنت شکست خوردن تیم های ۱۰ نفره در جام نوزدهم را قطع کند.

در این بازی همچنین اولین پنالتی ناموفق جام نیز به نام آلمان ثبت شد.

کارت زردی که کلوزه در دقیقه ۱۱ گرفت، ۲۶ دقیقه بعد با تکل خطای بی مورد او تکرار شد تا آلمان باقی اوقات بازی را با یک بازیکن کمتر دنبال کند.

هنوز پای کلوزه به رختکن تیمش نرسده بود که آلمان گل خورد.میلوش کراسیچ سانتر فوروارد صربستان که روز بسیار موفقی را پیش رو داشت، توپ را ارسال کرد و نیکولای زیگیچ ۲۰۲ سانتیمتری با پیشانی اش توپ را به محوطه شش قدم انداخت تا فرصت

شناسی میلان جووانوویچ در دهانه دروازه منجر به ثبت تک گل بازی شود.

آلمان در ثانیه های آخر نیمه نخست می توانست بازی را مساوی کند اما شلیک سنگین سامی خدیرا به تیر افقی اصابت کرد تا تیم آقای رادومیر آنتیج نیمه نخست را با حساب ۱-۰ به پایان ببرد.

در این بازی یواخیم لو سرمربی آلمان که به آرامش روی نیمکت شهره است، به شدت نسبت به کارت ها و سوت های آقای معترض بود. آقای اوندیانو در این بازی ۱۰ بار دست به جیب شد و در برخوردها نیز رغبت چندانی به دادن آوانتاژ نداشت.

در نیمه دوم مسعود اوزیل پدیده آلمان در این رقابت ها با تکنیک قابل توجهش از تجمع صرب ها در میانه میدان می گذشت اما برای صدور پاس در خط حمله گزینه ای جز پودولسکی را پیش رو نداشت.

در دقیقه ۶۱، توپ مرتفع و نه چندان خطرناکی روی دروازه صربستان ارسال شد. نمانیا ویدیچ مدافع منچستر یونایتد خیز بلندی برداشت. او مانند یک پاسور در والیبال که به جای پاس، توپ را غافلگیرانه در جای خالی زمین حریف می اندازد، جابولانی را با

سرانگشتانش لمس کرد و اوندیانو هم بی معطلی نقطه پنالتی را نشان داد.

پودولسکی پشت توپ ایستاد و سمت راست خودش را نشانه گرفت.

اما سنگربان ویگان اتلتیک هوشیارانه موفق شد مهم ترین تهدید ژرمن ها را نیز خنثی کند.

بلافاصله همبازیانش گویی که او گلی به ثمر رسانده، به سویش هجوم آوردند.

انتخاب ولادیکیر استویکوویچ دروازبان صربستان به عنوان مرد برتر میدان نشان می دهد که آلمان ها در این دیدار، با یک یار کمتر نیز موقعیت های فراوانی روی دروازه حریف ایجاد کردند.

در روز ناکامی آلمان، لوکاس پودولسکی ۷ شوت به سمت چارچوب داشت که عمدتاً از دو سمت دروازه یا از بالای دروازه به اوت رفتند. ضربه پنالتی اش هم اگرچه در چارچوب بود اما در آغوش استویکوویچ آرام گرفت.

چهار دقیقه بعد از هدر رفتن پنالتی آلمان، میلان جووانویچ می توانست دو گله شود اما شوت او تیر دروازه آلمان را به لرزش انداخت.

یواخیم لو برای جبران گل خورده، مسعود اوزیل و توماس مولر را بیرون کشید و مارکو مارین ملقب به جوکر تیم ملی آلمان را همراه با کاکائو به زمین فرستاد.

هفت دقیقه بعد با بیرون رفتن هولگر باداشتوبر و ورود ماریو گومز سومین تعویض آلمان نیز انجام شد. متقابلاً آقای آنتیچ هم برای حفظ نتیجه هر سه تعویضش را انجام داد.

آلمان اگرچه دقایق پایانی را هم روی دروازه صربستان اتراق کرده بود اما تغییری در نتیجه رخ نداد تا همزمان با سوت پایان، یواخیم لو بتری آبی که هر چه از آن می نوشید تشنگی اش رفع نمی شد را به زمین بکوبد و با غرو لند راهی رختکن شود.

حالا در گروه D، سه تیم ۳ امتیازی هستند. غنا فردا در صورت برتری بر استرالیا، با ۶ امتیاز در صدر جدول دور دوم این گروه قرار خواهد گرفت. اما اگر استرالیا پیروز شود، کلاف در هم پیچیده این گروه، چهار تیم ۳ امتیازی خواهد داشت.


BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.