به روز شده:  21:13 گرينويچ - شنبه 19 ژوئن 2010 - 29 خرداد 1389

فوتبال

کامرون اولین تیم حذف شده از جام جهانی

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

نمودار تحلیلی و جزئیات آماری مسابقه

از رقابت های گروه E جام جهانی فوتبال، تیم ملی دانمارک 2-1 بر کامرون غلبه کرد تا شیرهای رام نشدنی، اولین تیم حذف شده از جام نوزدهم لقب بگیرند.

اگرچه فرانسه و آفریقای جنوبی هم بخت ناچیزی برای صعود به مرحله بعدی دارند، اما بین 32 تیم حاضر در جام جهانی، کامرون اولین تیمی است که دیگر هیچ بختی برای راهیابی به دور بعد ندارد.

به این ترتیب، صعود هلند قطعی شد و بازی آخر این تیم با کامرون تشریفاتی است. دومین تیم صعود کننده از این گروه در بازی ژاپن و دانمارک مشخص خواهد شد. اگر آن بازی مساوی شود، ژاپن به خاطر تفاضل گل بهتر صعود می کند. دانمارک برای راهیابی به مرحله یک شانزدهم نهایی، راهی جز غلبه بر تیم های شرق آسیا ندارد.

کلیک کلیک راهنمای تیم کامرون

دیدار تیم های دانمارک و کامرون، در ورزشگاه لوفتوس ورسفلد شهر پرتوریا، با حضور 38 هزار تماشاگر و به قضاوت آقای خورخه لاریوندا از اروگوئه برگزار شد.

هر دو تیم دیدار نخست خود را مقابل هلند و ژاپن واگذار کرده بودند. درخشش "جرمی" در دقایق کوتاهی که در بازی با ژاپن به میدان رفت، باعث شد آقای پل لگوئن او را از ابتدا در ترکیب سبزها قرار دهد. در آن سو، با بر طرف شدن مصدومیت یان دال توماسون، آقای مورتن اولسن این بازیکن 34 ساله را با بازوبند کاپیتانی راهی هماورد دو تیم متکی به قدرت بدنی از اروپا و آفریقا کرد.

در دهمین دقیقه بازی، اشتباهی که مارتین دمیچلیس مقابل کره جنوبی کرد را کریستین پولسن مدافع دانمارک هم تکرار کرد و ساموئل اتوئو هم مثل یک پکارچی در صحنه حاضر شد و توپ را به تور دروازه دانمارک رساند.

کلیک راهنمای تیم دانمارک

دانمارک در ادامه بازی، 2 بار دیگر نیز مشابه همین اشتباه را تکرار کرد اما کندی کامرونی ها که تاکنون کمترین میزان دوندگی در بازی ها را داشته اند و گویی کفش های آهنی پوشیده بودند، مانع از تداوم گلزنی این تیم شد.

اجتناب از دویدن و کندی کامرونی ها، سمت چپ زمین این تیم را جولانگاه دنیس رومدال کرده بود. او در این بازی هر چه خواست انجام داد و موثرترین مهره در پیروزی تیمش بود. در دقیقه 32، نفوذ او به محوطه جریمه و پاس تماشایی اش روی پای نیکلاس بنتنر نشست تا مهاجم آرسنال، بازی را به تساوی بکشاند.

رومدال در دقیقه 41 مشابه همین فرصت طلایی را برای یان دال توماسون هم مهیا کرد اما منجر به گل نشد. دو دقیقه بعد، آشیل امانا مهاجم بی دقت کامرون نیز ناباورانه از گشودن دروازه توماس سورنسون باز ماند.

در نیمه دوم و شصت و یکمین دقیقه دنیس رومدال که سمت راست زمین را قلمروی اختصاصی اش کرده بود باز هم نفوذ کرد و این بار وقتی کسی را مزاحم خود ندید، تصمیم گرفت ضربه نهایی را هم خودش بزند. هدف گیری دقیق او دانمارک را 2-1 پیش انداخت.

دو دقیقه بعد سیمون کیائر مدافع دانمارک با هوشیاری مانع از تساوی مجدد بازی شد. هنوز دقیقه نگذشته بود که ژان ماکون هم در راه گلزنی به دانمارک ناکام ماند.

جدی ترین خطری که کامرون روی دروازه حریف ایجاد کرد در هفتاد وششمین دقیقه رخ داد. جایی که آشیل امانا در نبرد تک به تک با سورنسون مغلوب شد. دو ضربه سر پی در پی ادریسیو یار تازه وارد کامرون هم نتوانست مانع از رام شدن شیرها و خداحافظی زودهنگام کامرون از جام نوزدهم شود.

گرچه به اعتقاد کارشناسان فوتبال، اغلب انتخاب های فیفا برای "مرد برتر زمین" سوال برانگیز است، اما انتخاب دانیل اگر حتی از آن هم فراتر بود و کاملاً غیر منطقی به نظر می رسد. خط دفاعی دانمارک به قدری متزلزل بود که پس از پیروزی دانمارک، تلویزیون این کشور با حضور کارشناسان فوتبال به نقد عملکرد مدافعین دانمارک پرداخت.


BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.