ایتالیا از پس نیوزلند هم برنیامد

بازی ایتالیا نیوزلند
Image caption صاحب عنوان قهرمان جهان برای دومین بار در این تورنمنت به تساوی می رسید

از گروه F رقابت های جام جهانی فوتبال، تیم ملی فوتبال ایتالیا با تساوی 1-1 مقابل نیوزلند متوقف شد. ایتالیا و فرانسه فینالیست های دور قبلی جام جهانی، تاکنون 4 مسابقه در آفریقای جنوبی برگزار کرده اند که حاصل آن یک شکست و 3 تساوی بوده است.

نیوزلند که در دیدار قبلی اش در ثانیه های پایانی وقت اضافه موفق شده بود گل مساوی را به اسلواکی بزند، این بار آتزوری را هم متوقف کرد تا پاراگوئه در صدر جدول گروه بماند و دو بازی آخر این گروه، صعودکننده ها را معرفی کند.

اگر پاراگوئه در بازی آخر مقابل نیوزلند پیروز شود، ایتالیا حتی در صورت غلبه بر اسلواکی به عنوان تیم دوم گروه به مرحله یک هشتم نهایی راه می یابد تا حریف احتمالی هلند شود.

گفتنی است تیم ملی نیوزلند که با شعار "خرگوش ها به پیش" به آفریقای جنوبی آمده، در سال 2003 به عنوان قهرمان قاره اقیانوسیه، در جام بین قاره ای آسیا و اقیانوسیه 3-0 مغلوب تیم ملی فوتبال ایران شد.

راهنمای تیم ایتالیا

راهنمای تیم نیوزیلند

دیدار تیم های ملی ایتالیا و نیوزلند، با حضور کمتر از 39 هزار تماشاگر در ورزشگاه امبومبلا شهر نلسپروئیت و به قضاوت آقای کارلوس باترس از گواتمالا برگزار شد.

پیش بینی های کارشناسان حکایت از برتری پر گل ایتالیا داشت اما نه تنها چنین اتفاقی رخ نداد بلکه در همان آغاز بازی دروازه ایتالیا باز شد.

با مصدومیت جان لوئیجی بوفون در بازی قبلی، فدریکو مارکتی همانند نیمه دوم دیدار با پاراگوئه در این بازی از ابتدا در ترکیب تیمش قرار گرفت. مورگان دو سانتیس 33 ساله هم دروازبان ذخیره بود.

ارسال توپ به محوطه شش قدم ایتالیا و فرصت طلبی شان اسمیتز، نیوزلند را یک بر صفر پیش انداخت. شائبه آفساید در این گل وجود داشت و در جریان بازی، بارها از زاویه های مختلف ابهام موجود در گل نیوزلند و اشتباه خط نگه دار به تصویر کشیده شد.

زننده گل نیوزلند 29 ساله است و در تیم گلدکوئیست استرالیا توپ می زند.

در ادامه بازی، لاجوردی ها حملات گسترده ای از نقاط مختلف زمین روی دروازه نیوزلند تدارک دیدند. هجوم هایی که اغلب شتابزده و توام با عصبانیت بازیکنان ایتالیا بود. سیمونه په په، جورجیو کیه لینی و جانلوکا زامبروتا سه موقعیت مناسب را از دست دادند.

در دقیقه 25، مارک پاستون دروازبان نیوزلند با هوشیاری، ریکاردو مونتولیوو را از زدن گل مساوی محروم کرد.

چهار دقیقه بعد دانیله ده روسی که از موثرترین بازیکنان ایتالیا در این دیدار بود، در محوطه جریمه با خطای تامی اسمیت سرنگون شد تا آقای باترس بی درنگ نقطه پنالتی را نشان دهد. وینسنزو یاکوئینتا پشت توپ قرار گرفت و ضمن فریب دروازبان، گل تساوی را به ثمر رساند.

با شوت دانیله ده روسی و برتری 60 به 40 ایتالیا در مالکیت توپ، نیمه اول به پایان رسید.

در آغاز نیمه دوم، دیگر خبری از آلبرتو جیلاردینو در زمین نبود. او در نیمه اول هم گویی در زمین حضور نداشت. مارچلو لیپی از ابتدای نیمه دوم آنتونیو دی ناتاله را به جای او راهی زمین کرد. کامورانزی هم جای سیمونه په په را گرفت.

دی ناتاله نیز یکی دیگر از مردان آتزوری در این دیدار بود که دو بار فرصت برای گلزنی پیدا کرد اما ناکام ماند. لیپی در دقیقه 61 آخرین تعویضش را هم انجام داد و جامپائولو پاتزینی را به جای کلودیو مارکیسیو به زمین فرستاد.

در طرف مقابل آقای ریکی هربرت برای حفظ یک امتیاز ارزشمند تیمش، خرگوش ها را به تجمع در زمین خودی و برتری عددی در مقابل محوطه جریمه خودی فراخوانده بود.

خیمه زدن ایتالیا در زمین نیوزلند، فرصت ضد حمله های ناگهانی را نیز برای رقیب ایجاد می کرد. از جمله در شصت و سومین دقیقه که ایوان ویچلیچ 34 ساله در فروپاشی مجدد دروازه فدریکو مارکتی ناکام ماند.

20 دقیقه بعد، کریس وود تازه وارد هم می توانست تیمش را تبدیل به بزرگترین شگفتی ساز جام نوزدهم کند اما ضربه او نیز مثل ضربات پی در پی کامورانزی، یاکینتا، مونتولیوو و دی ناتاله راهی به چارچوب دروازه حریف نیافت.

در پایان بازی، دانیله ده روسی هافبک شماره شش تیم ملی ایتالیا که عضو تیم آث رم است، به عنوان مرد برتر زمین معرفی شد.

به این ترتیب با تساوی نیوزلند و ایتالیا، تیم پاراگوئه بدون توجه به بازی آخر ایتالیا، می تواند با برتری مقابل نیوزلند به عنوان تیم اول گروه به دور بعد صعود کند. رقیب احتمالی تیم اول این گروه ژاپن یا دانمارک خواهد بود که به مراتب بهتر از تیم هلند است. لاله ها در صورت سرگروهی، حریف تیم دوم این گروه خواهند شد.

مطالب مرتبط