به روز شده:  11:56 گرينويچ - 20 ژوئن 2010 - 30 خرداد 1389

سه امتیاز برای سرخ و سفیدهای پاراگوئه

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

کلیک راهنمای تیم پاراگوئه

کلیک راهنمای تیم اسلواکی


از گروه F رقابت های جام جهانی فوتبال، تیم ملی پاراگوئه موفق شد با ۲ گل از سد اسلواکی بگذرد و قبل از برگزاری بازی ایتالیا و نیوزیلند، با ۴ امتیاز و تفاضل ۲+ در صدر جدول این گروه قرار بگیرد.

در جام جهانی ۲۰۱۰ هنوز هیچ تیمی از منطقه آمریکای لاتین با شکست مواجه نشده است. این در حالی است که این خطه از فوتبال جهان، در جام جهانی فقط یک سهمیه بیشتر از فوتبال آسیا دارد.

این بازی با حضور ۲۷ هزار تماشاگر در ورزشگاه فری استیت شهر مانگوآنگ و به قضاوت ادی مایله از کشور سیشل برگزار شد.

اسلواکی در بازی قبلی مقابل نیوزیلند در حالی که تا دقیقه ۹۳ با یک گل پیش بود، در واپسین ثانیه ها گل مساوی را خورد. پاراگوئه اما در دیداری که از آغاز تا پایانش بارانی بود، ایتالیا مدافع عنوان قهرمانی را با نتیجه ۱-۱ متوقف کرد.

تیم قدرتمند سرخ و سفیدپوش آمریکای جنوبی، در دور رفت رقابت های مقدماتی مقابل برزیل پیروز شد و در دور برگشت هم آرژانتین را شکست داد. اسلواکی نیز با حذف همسایه اش جمهوری چک به جام جهانی راه یافت.

این نخستین بار بود که این دو تیم مقابل هم بازی می کردند

در بازی پاراگوئه و اسلواکی، خراردو مارتینز سرمربی پاراگوئه که اهل آرژانتین است، روکه سانتاکروز را از ابتدا به میدان فرستاد. مهاجم سرشناس پاراگوئه در دیدار با ایتالیا فقط ۲۲ دقیقه بازی کرد.

در بازی امروز، دروازه اسلواکی در چهارمین دقیقه به شدت تهدید شد تا از همان آغاز مشخص شود که یان موچا سنگربان اسلواک، روز سختی را پیش رو خواهد داشت. او شوت سنگین نلسون والدز را روانه کرنر کرد.

این دروازه بان که عضو تیم لژیا ورشو است در هفدهمین دقیقه نیز تیمش را ازخطر گلزنی کریستین ریوروس حفظ کرد. اما خط دفاعی متزلزل پاراگوئه خصوصاً کورنل سالاتا مرد پر اشتباه این بازی، در بیست و هفتمین دقیقه رای به برتری پاراگوئه ای ها داد.

سالاتا مقابل محوطه جریمه خودی، به سهولت می توانست پاس لوکاس باریوس را قطع کند اما تعلل او برای انریکه ورا کافی بود تا گل نخست پاراگوئه را به ثمر برساند. زننده گل اول این مسابقه ۳۱ ساله است و در فوتبال باشگاه های اکوادور بازی می کند.

روکه سانتاکروز هم در چهلمین دقیقه موقعیت گل داشت اما یان موچا بهتر از او عمل کرد تا نیمه نخست با همان یک گل به پایان برسد.

اولین حرکت جدی نیمه دوم شوت سنگین ولادیمیر وایس ۲۱ ساله فرزند سرمربی اسلواک ها بود که از قضا نام او هم ولادیمیر وایس است. جالب اینجاست که نام پدربزرگ او هم ولادیمیر وایس است که عضو تیم ملی چکسلواکی بود. ولادیمیر اینک عضو منچستر سیتی است.

پاراگوئه که از جانب تیم بازنده چندان هم تحت فشار قرار نگرفته بود در دقیقه ۷۱ با انریکه ورا می توانست به گل دوم برسد اما ضربه سر او به شکلی خطرناک راهی اوت شد.

انریکه ورا زننده نخستین گل این بازی بود

در دقیقه ۸۶، تجمع بی برنامه اسلواک ها در زمین حریف منجر به ثبت گل دوم پاراگوئه شد. کریستین ریوروس دقیقاً روبروی دروازه و از داخل محوطه جریمه با زاویه مناسبی که به توپ داد، خیال پاراگوئه را از کسب ۳ امتیاز این مسابقه آسوده کرد. زننده گل دوم پاراگوئه در لیگ مکزیک توپ می زند.

در پیروزی ۲-۰ پاراگوئه سهم لوکاس باریوس نیز چشمگیر بود. او که در دورتموند توپ می زند در طول بازی با دوندگی مداوم و تکنیک ستودنی اش نقش عمده ای در به هم ریختن تمرکز مدافعان وهافبک های اسواکی داشت.

با این نتیجه اگر چه حذف اسلواکی قطعی نیست اما این تیم برای راهیابی به مرحله یک هشتم نهایی، مصاف سختی با ایتالیا را پیش رو خواهد داشت. فیفا در پایان مسابقه، انریکه ورا را به عنوان مرد برتر میدان معرفی کرد.

این نخستین بار بود که این دو تیم مقابل هم بازی می کردند.

آخرین باری که پاراگوئه در مقابل یک تیم اروپایی در رقابت های جام جهانی پیروز شده بود به سال 2002 باز می گردد که در بازی مقابل اسلوونی 3 بر یک پیروز شد. این تیم با آنکه هفت دوره پیش از این در جام جهانی حضور داشته اما هیچگاه نتوانسته از محله یک هشتم نهایی بالاتر برود.

اسلواکی نخستین بازی ملی اش را پس از جدا شدن از جمهوری چک در سال 1994 انجام داد و برای ورود به سه دوره جام جهانی پس از آن ناموفق بود. اما این بار برای رسیدن به آفریقای جنوبی پرقدرت ظاهر شد و با اول شدن در گروه خود برای نخستین بار به جام جهانی راه پیدا کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.