به روز شده:  22:02 گرينويچ - 20 ژوئن 2010 - 30 خرداد 1389

صعود برزیل در بازی زشت و زیبا

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

نمودار آمار و ارقام بازی

کلیک راهنمای تیم برزیل

کلیک راهنمای تیم ساحل عاج

از گروه G رقابت های جام جهانی فوتبال، تیم ملی برزیل موفق شد با نتیجه 3-1 بر ساحل عاج غلبه کند. با این نتیجه، صعود برزیل به مرحله یک هشتم نهایی رقابت ها قطعی شد. این هفتمین پیروزی پیاپی برزیل در بازی های ملی بود.

این بازی پر برخورد و جنجالی در ورزشگاه ساکرسیتی ژوهانسبورگ به قضاوت آقای استفانی لانو از فرانسه برگزار شد. در جدال این دو تیم، اصول بازی جوانمردانه بارها نقض شد و تماشاگران، در کنار زیبایی های یک مسابقه مهیج، تصاویر ناخوشایندی از خطاها و فریب ها را نیز نظاره گر بودند.

در این دیدار، ستاره های سلسائو تکروی ها و تمایل به حرکات انفرادی بی مورد که پس از دیدار با کره شمالی مورد انتقاد قرار گرفته بود را کنار گذاشته و همکاری تیمی شان تفاوت های محسوسی با مسابقه قبلی و برتری 2-1 مقابل رقیب آسیایی داشت.

مایکون و الانو با هجوم های مستمر از سمت راست، گای دمل، کولو توره، دیدیه زاکورا و هافبک هایی که ناگزیر به کمربند دفاعی ساحل عاج می پیوستند را تحت فشار قرار دادند.

گل اول برزیل نیز از همان سمت زمین پایه گذاری شد. کاکا توپی که از روبینیو گرفته بود را بلافاصله پس از ارزیابی سریع محل استقرار هم تیمی ها، به لوئیس فابیانو سپرد. مهاجم 30 ساله باشگاه سویا هم از زاویه بسته با شلیک مهار نشدنی اش، زیر طاق دروازه را فرو ریخت.

گل دوم فابیانو اما در عین زیبایی به شدت بحث برانگیز بود. او در دقیقه 50 با تکنیک خاص برزیلی محافظان ساحل عاجی اش را سردرگم کرد. کنترل توپ را با سینه اش حفظ کرد و با دو دریبل هوایی، زاکورا و دروگبا را گذاشت. توپ روی پایش انداخت تا با زمین خوردن بی دلیل سیاکا تینه شماره 17 ساحل عاج، بدون مزاحمت گل دوم سلسائو را وارد دروازه "بوبکر" کند.

صحنه های آهسته نشان می داد که او در کنترل توپ با سینه و یک نوبت هم هنگام دریبل هوایی اش از دست استفاده کرده. صحنه عجیب تر آن جا بود که داور بازی از فابیانو پرسید آیا از دست استفاده کردی؟ شماره 9 سلسائو هم گفت خیر!

گل سوم در دقیقه 62 رقم خورد. کاکا که در این دیدار بر خلاف بازی قبلی نمایش مقبولی ارائه کرد، توپ را از سمت چپ برای الانو فرستاد و مهاجم تند و تیز گالاتاسرای خیال دونگا را از 3 امتیاز این بازی آسوده کرد.

چهار دقیقه بعد، اسماعیل تیوته با تکل روی پای زننده گل سوم برزیل، ساق پای او را به شدت مضروب کرد. الانو را با برانکارد از زمین خارج کردند و دنی آلوس جایگزین او شد.

در دقیقه 75 نیز قادر کیتا تکل مشابهی را روی پای میشل باستوس زد که جریمه اش کارت زرد بود. در ادامه نیز بعضی از بازیکنان ساحل عاج گویی روش جبران 3 گل خورده را در ساق های برزیلی ها جستجو می کردند.

در دقیقه 80، دیدیه دروگبا که با هوشیاری از دام آفساید گریخته بود، با ضربه سر دروازه ژولیو سزار را باز کرد. این دومین گل فیل سیاه در جام های جهانی اوست. او در جام قبلی هم یک گل به آرژانتین زده بود.

شش دقیقه بعد که کاسه صبر برزیلی ها از خطاهای پر شمار بازیکنان حریف لبریز شده بود، با اسماعیل تیوته به خاطر خطایی که مرتکب شد درگیر شدند. داور یک کارت زرد به تیوته داد.

هنوز یک دقیقه نگذشته بود که درگیری دیگری رخ داد. قادر کیتا به سمت کاکا دوید. کاکا در جای خود ایستاده بود و اندکی آرنجش را سپر کرد که برای تمارض کیتا کافی بود. غلت خوردن او روی زمین منجر به وقوع درگیری دیگری در میانه میدان شد. داور هم کارت زرد دوم را به کاکا داد و کاپیتان سلسائو را روانه رختکن کرد.

بازی با نتیجه 3-1 به پایان رسید. دیداری که جذابیت های فنی فراوانش تحت الشعاع اتفاقات زشت و غیر ورزشی نیمه دوم قرار گرفت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.