به روز شده:  13:35 گرينويچ - دوشنبه 21 ژوئن 2010 - 31 خرداد 1389

فوتبال

شیلی صدرنشین گروهش شد

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

نمودار تحلیلی مسابقه و جزئیات آمار

گروه H

کلیک راهنمای تیم سوئیس

کلیک راهنمای تیم شیلی

از گروه H جام جهانی فوتبال، تیم ملی شیلی با یک گل بر سوئیس غلبه کرد و با 6 امتیاز، در صدر جدول گروه قرار گرفت.

این بازی با حضور 35 هزار تماشاگر در ورزشگاه نلسون ماندلا بی شهر پورت الیزابت به قضاوت خلیل الغمدی از عربستان سعودی برگزار شد. کمک داور بازی حسن کامرانی فر از ایران بود. در این دیدار داور عربستانی با 9 کارت زرد و یک کارت قرمز از پرکارترین مردان حاضر در زمین بود.

در موقعیت هایی که طی 10 دقیقه اول روی دروازه دو تیم ایجاد شد، جدی ترین فرصت را شیلیایی ها در دهمین دقیقه رقم زدند. آرتورو ویدال و موریسیو ایسلا دو بار پیاپی مقابل دیگو بنالیو ناکام ماندند. عملکرد دروازه بان سوئیس یادآور 90 دقیقه مقاومت او در بازی با اسپانیا بود.

در نبرد تیم های پیروز دور اول، والون بهرامی در دقیقه 31 با کارت قرمز داور عربستانی از بازی اخراج شد. دلیل اخراج بازیکن شماره 11 سوئیس ضربه ای بود که با دست به صورت آرتورو ویدال کوبید. اوتمار هیتسفلد از کنار زمین به شدت نسبت به تصمیم آقای الغمدی معترض بود.

والون بهرامی

والون بهرامی در دقیقه 31 با کارت قرمز داور عربستانی از بازی اخراج شد

در دقیقه 40 باز هم دیگو بنالیو دروازه تیمش را نجات داد و شوت آلکسیس سانچز را مهار کرد. سنگربان ولفسبورگ، در این دیدار مانند بازی با اسپانیا بارها درخشید.

مارسلو بیلسا نیمه دوم را با دو تعویض آغاز کرد. او نمی خواست فرصت غلبه بر تیم 10 نفره سوئیس را از دست بدهد. از طرفی بازی بعدی شیلیایی ها با اسپانیاست و اگر 3 امتیاز بازی با سوئیس از کف می رفت، تضمینی برای جبران آن در بازی بعدی وجود نداشت.

بنالیوو و ساچز در دقیقه 50 نیز مشابه دقیقه 54 بازی تک به تک شدند و این بار نیز برتری نصیب دروازه بان سوئیس شد.

در دقیقه 75، سوئیسی ها باز هم تله آفساید را مقابل مهاجمان سوئیسی گذاشتند اما حسن کامرانی فر اعتقادی به آفساید نداشت و گونزالس تنها گل بازی را به ثمر رساند.

زننده گل شیلی که از ابتدای نیمه دوم به زمین آمده بود، در تیم زسکا مسکو توپ می زند. در دقایق پایانی، شیلیایی ها سه موقعیت مسلم را توسط استبان پاردس (2بار) و گونزالس خراب کردند.

هیتسفلد بعد از دریافت گل، آلبرت بونیاکو را به زمین فرستاد. این مهاجم سوئیسی در نیم فصل دوم بوندس لیگا و با رهایی از مصدومیت، گل های حساسی برای نورنبرگ به ثمر رساند.

سوئیس در دقیقه 90 می توانست گل مساوی را بزند. ارن دردی یوک که در بازی قبلی از بهترین های تیمش مقابل اسپانیا بود، در هدف گیری اشتباه کرد و ناباورانه در دهانه دروازه، فرصت طلایی اش را به خارج زد.

به این ترتیب، شیلی دومین بازی اش در جام جهانی 2010 را هم با نتیجه 1-0 به سود خود خاتمه داد.

این دو تیم در مجموع چهار بار با هم روبرو شدند که سهم سوئیس دو برد بود و سهم شیلی یک برد. دو تیم در جام جهانی فقط یک بار با هم بازی کردند که آن بازی را شیلی با نتیجه 3 بر یک به سود خود پایان برد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.