انگلستان و فرانسه؛ بزرگان کم فروغ

Image caption بازیکنان فرانسوی از نظر توانایی و تکنیک جزو بهترین بازیکنان جهان هستند

یکی از تاسف بار ترین رویداد جام جهانی امسال حداقل تا این لحظه، وضعیت و بازی تیم ملی فرانسه بوده است.

بازیکنان فرانسوی از نظر توانایی و تکنیک جزو بهترین بازیکنان جهان هستند، ولی شاید مربی آنها نتوانسته تیمی در این سطح را به خوبی هدایت و مدیریت کند و این تیم اکنون در آستانه حذف از بازی ها قرار گرفته است.

با شکست فرانسه مقابل مکزیک تقریبا مشخص شد که این کشور در همین مرحله مقدماتی از رقابت های جام جهانی حذف خواهد شد و این برای فرانسوی ها و همه فوتبال دوستان تاسف بار است. البته جدا از ایرلندی ها، چون تیم ملی فرانسه درمرحله تدارکاتی با شکست دادن تیم ملی جمهوری ایرلند، آن هم با خطای هند تیری آنری که نادیده گرفته شد، توانست به مرحله نهایی جام جهانی راه یابد.

بسیاری از فرانسوی ها از این که تیم کشورشان این گونه به جام جهانی راه یافته، سرافکنده بودند.

وقتی که از بیرون به وضعیت تیم فرانسه نگاه می کنیم و با توجه به اعتصاب بازیکنان فرانسه در اعتراض به اخراج نیکلا آنلکا، این طور به نظر می رسد که در آن کشور اکثر مردم و بازیکنان ها از مربی گری رمون دومنک ناراضی اند و تنها کسی که از او راضی است رئیس فدارسیون فوتبال فرانسه است.

بازی تیم فرانسه در برابر اوروگوئه و بعد مکزیک ثابت کرد که بازیکنان این تیم هیچ اعتماد و ایمانی به مربی خود ندارند. بازیکنان تیم ملی فرانسه جزو بهترین فوتبالیست های جهان هستند ولی به خوبی نشان دادند که تحت رهبری دومنک هیچ شور و علاقه ای برای بازی ندارند.

Image caption تیم انگلستان نیز در هر دو بازی خود بی هدف و یک بعدی به نظر می رسید

فقط از فردی مثل رمون دومنک برمی آید که مهاجم خوبی مثل کریم بنزما که باشگاه رئال مادرید حدود 40 میلیون یورو بابت وی پرداخت کرده است را به تیم دعوت نکند. فقط مربی غیرقابل پیش بینی مثل رمون دومنک می تواند در پایان آخرین بازی که تنها شانس باقی ماندن فرانسه در جام جهانی است تیری آنری را به زمین نیاورد.

البته فرانسه تنها تیمی نیست که در جام جهانی امسال بازی خوبی ارائه نداده است. پس از آن همه سرو صدا و جنجال اسپانیا قهرمان اروپا در مقابل سوئیس شکست خورد، آلمان به صربستان باخت، بازی برزیل در برابر کره شمالی چندان درخشان نبود و تیم انگلستان نیز در هر دو بازی خود بی هدف و یک بعدی به نظر می رسید.

بازیکنان تیم انگلستان و طرفداران تیم با وجود بازی ضعیف در این جام جهانی هنوز هم فکر می کنند که یکی از بهترین تیم های ملی فوتبال جهان هستند.

بسیاری از طرفداران تیم انگلستان انتظار داشتند که تیم این کشور به سادگی الجزایر را شکست دهد، ولی با مساوی صفر بر صفر در پایان این مسابقه اکنون انگلستان برای باقی ماندن درجام جهانی حتما باید مسابقه بعدی خود را که در برابر اسلوانی است، ببرد.

در مسابقه در برابر الجزایر باری دیگر می شد جنبه های دیگری از بازی ضعیف تیم ملی انگلستان را به خوبی دید. بازیکنان تیم انگلستان در این بازی توانایی و خلاقیتی کمی برای کنترل بازی و حفظ توپ و موقعیت دارند. اظهار نظر استیون جرارد، کاپیتان تیم انگلستان که بعد از مسابقه با الجزایر گفت: "مسابقه با تیم انگلستان برای آن کشور مثل بازی در فینال جام جهانی بود" یک اظهار نظر مغرورانه است.

یک چنین اظهار نظرهایی گویای طرز فکر واقعی جرارد در مورد ورزشکاران حرفه ای دیگر است که شاید در تیم ناشناخته تری مثل الجرایز بازی می کنند. در جام باشگاهی انگلستان همواره از استیون جرارد، به عنوان یکی از بهترین بازیکنان جهان ياد می شود.

اما شاید در جریان رقابت های جام جهانی امسال او به خوبی دریافت که به هیچ وجه یک بازیکن استثنایی نیست.

مطالب مرتبط