به روز شده:  11:19 گرينويچ - دوشنبه 21 ژوئن 2010 - 31 خرداد 1389

فوتبال

پرتغال و کره شمالی؛ پرگل ترین بازی جام نوزدهم

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

نمودار آمار و ارقام بازی

کلیک راهنمای تیم پرتغال

کلیک راهنمای تیم کره شمالی

از گروه G رقابت های جام جهانی فوتبال، تیم ملی پرتغال با نتیجه حیرت انگیز 7-0 کره شمالی را در هم کوبید تا این نماینده آسیا بعد از کامرون، دومین تیمی باشد که از صحنه رقابت های جام جهانی 2010 حذف می شود.

دست کم در این جدال یکطرفه حق با مورخان فوتبال بود که می گفتند از طوفان زرد 44 سال قبل فقط تصاویری مخدوش و سیاه و سفید به جا مانده است. چنین نتیجه ای پس از برتری 8-0 آلمان مقابل عربستان در جام جهانی 2002 بی سابقه بوده است.

بازی کره شمالی و پرتغال با حضور 64 هزار تماشاگر در ورزشگاه گرین پوینت شهر کیپ تاون و به قضاوت پابلو پوزو از شیلی برگزار شد.

تیمی که بنا بر اظهارات سرمربی اش برای شاد کردن روحیه رهبر این کشور به جام جهانی آمده بود و کیم جونگ ایل از آن ها خواسته بود با تمام قوا مبارزه کنند، حالا با 7 گلی که خورد و گل های متعددی که نخورد، با این واقعیت مواجه است که صحنه بین الملل با فضای داخل این کشور تفاوت دارد و نتایج معادلات آن با اراده رهبر این کشور رقم نمی خورد.

با این نتیجه ساحل عاج هم از این گروه فقط روی کاغذ حذف نشده است. چون حتی در صورت شکست پرتغال مقابل برزیل، یاران دروگبا برای صعود باید کره شمالی را گل باران کنند.

ئوگو آلمیدا یکی از گلزنان بازی مقابل کره شمالی بود

اولین اتفاق مهم بازی ضربه سر ریکاردو کاروالیو در ششمین دقیقه بود که به دیرک عمودی خورد و وارد دروازه نشد. پس از این موقعیت، هر دو تیم زیر بارش شدید باران موقعیت هایی را از دست دادند تا این که در بیست و نهمین دقیقه، رائول میرلس آغاز جشنواره گل پرتغالی ها را کلید زد.

زننده گل اول پرتغال عضو تیم پورتو است. میرلس هفت دقیقه بعد یکی از فرصت های فراوان تیمش در این مسابقه را از دست داد. به این ترتیب، نیمه نخست با همان یک گل به پایان رسید.

کره شمالی در نیمه دوم هم 10 دقیقه مقاومت کرد. انگار اما کاهش شدت باران به معنای کاهش انگیزه و قوای جسمانی حریف ایران در مرحله مقدماتی جام جهانی آفریقای جنوبی بود.

در دقیقه 54، میرلس این بار در نقش یک گل ساز، سیمائو سابروسا را در فتح دروازه یاری داد. سابروسا در آتلتیکو مادرید توپ می زند.

دو دقیقه بعد، فابیو کونترائو پاس زیبایی به شکاف عمیق دفاع کره شمالی انداخت و هوگو آلمیدا هم در پی خروج ضعیف ری میونگ گوک دروازبان حریف، گل دوم را به ثمر رساند. نکته عجیب این جا بود که سرمربی کره شمالی تا پایان بازی هیچ ترفندی برای مسدود کردن حفره بزرگ ایجاد شده در مقابل دروازه شان به کار نبست.

چهار دقیقه بعد، با جا ماندن کره ای ها که مشخص نبود با چه برنامه ای در زمین حریف تجمع کرده اند، تیاگو هم با پاس کریس، نام خود را به فهرست گل زنان پرتغال افزود.

این دومین دیدار پرتغال و کره شمالی در طول تاریخ فوتبال دو کشور بود

در دقیقه 81، لیدسون بازیکن تازه وارد پرتغالی هم گل دیگری در گلدان کره شمالی کاشت. لیدسون در اسپورتینگ لیسبون توپ می زند.

بی رمق شدن بازیکنان کره و بی برنامگی این تیم در نقاط مختلف زمین، کریستیانو رونالدو هم طلسم گل زنی در جام نوزدهم را شکست. او در بازی قبلی تیر دروازه را لرزاند و در دقیقه71 این بازی هم مشابه همان صحنه را تکرار کرد. اما در هشتاد و هشتمین دقیقه، این تور دروازه بود که از توپ رونالدو به لرزه افتاد.

سگرمه های رونالدو پس از هر گل تیمش در هم می رفت و نارضایتی اش از این که هنوز گلی نزده را آشکارا بروز می داد. اما این بار توپ رها شده از دست دروازه بان کره شمالی، لقمه ای آماده برای ستاره رئال بود.

بازیکنان کره شمالی برای شروع مجدد بازی، توپ را در میانه میدان کاشتند اما بلافاصله توپ را از دست دادند و تیاگو را دو گله شد. مرد دو گله پرتغالی ها همبازی سیمائو در آتلتیکو مادرید است.

بخت با کیم جونگ هون و بازیکنانش یار بود که وقت تمام شد و گل های شاگردان کارلوس کیروش 2 رقمی نشد. پرتغالی ها 22 موقعیت گل داشتند و یک بازی تمرینی روحیه بخش را برای نبرد سرگروهی با برزیل از سر گذراندند. برزیل در بازی با پرتغال، با یک تساوی هم می تواند سرگروه بماند.

این دومین دیدار پرتغال و کره شمالی در طول تاریخ فوتبال دو کشور بود. نخستین دیدار این دو تیم که در سال 1966 در انگلستان برگزار شد، به عنوان یکی از خاطره انگیزترین و پرهیجان ترین مسابقات در تاریخ جام جهانی ماندگار شد.

در سال 1996 کره شمالی که برای اولین بار در جام جهانی حضور می یافت، با شکست ایتالیا و تساوی با شیلی به یک چهارم نهایی راه یافت و شگفتی ساز بازی ها شد.

"طوفان زرد" در این مرحله مقابل پرتغال قرار گرفت و ناباورانه تا دقیقه 27 سه بر صفر از پرتغال جلو بود. اما از این پس موتور گلزنی اوزه بیو، ستاره افسانه ای پرتغال راه افتاد و با زدن چهار گل پیاپی و سپس گلی که در دقیقه 80 ژوزه آگوستو زد این بازی 5 بر 3 به سود پرتغال پایان یافت.

اکنون 44 سال پس از آن بازی تاریخی کره شمالی در دومین حضور خود در جام جهانی، بار دیگر مقابل پرتغال قرار گرفت، اما دیگر نشانه ای از "طوفان زرد" در این بازی دیده نمی شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.