فدرر آبروی سوئیس را حفظ کرد

راجرر فدرر
Image caption راجرر فدرر که شش دوره برنده این مسابقات بوده است، در صورت پیروزی در این دوره، می‌تواند با رکورد هفت بار قهرمانی پیت سمپراس در ویمبلدون برابری کند

در اولین روز مسابقات امسال تنیس ویمبلدون، طرفداران راجر فدرر مدافع عنوان قهرمانی یک سکته ناقص کردند و بطور قطع یکی دو روزی طول خواهد کشید تا بهبود کامل پیدا کنند.

فکرش را بکنید بازیکنی که در هفت سال گذشته شش بار قهرمان ویمبلدون شده و در این ورزشگاه تنها یک شکست داشته که آنهم در فینال ۲۰۰۸ در برابر رقیب دیرینه اش رافائل نادال بوده، حالا در اولین روز دفاع از ششمین عنوان قهرمانی و تلاش برای دستیابی به هفتمین جام دو بار تا چند میلیمتری شکست برود.

فدرر که تا کنون تقریبا تمام رکوردهای تنیس جهان را شکسته، مطابق رسم دیرینه ویمبلدون در اولین روز مسابقات در اولین مسابقه زمین مرکزی با الهاندرو فایا نفر هشتاد و یکم جهان از کلمبیا روبرو شد. همه فکر می کردند که او به سرعت حریف ۲۷ ساله اش را شکست خواهد داد همانطوری که دو هفته پیش در هاله آلمان و چهار هفته قبل در رولان گاروس پاریس شکست داده بود.

اما در میان شگفتی همه فایا دو ست اول را تقریبا به راحتی از فدرر برد و در ست سوم هم اگر می توانست اعصاب خود را کنترل کند و در آخرین لحظه کوتاه نیاید بازی را برده بود. این جریان در ست چهارم هم تکرار شد و باز فایا که تا کنون در چنین موقعیت هائی قرار نداشته از یک قدمی پیروزی عقب نشست تا در ست پنجم نفر دوم جهان او را به هیچ بگذارد و برنده بازی شود.

پیروزی فدرر پیروزی تجربه بر بی تجربگی بود و یا شاید بهتر است بگوئیم شکست فایا شکست بی تجربگی در برابر تجربه بود چون او بود که بازی برده را باخت. اما در هرحال حتی کسانی هم که نمی خواهند فدرر امسال هم قهرمان شود، راضی نبودند که او در همین مرحله اول اوت شود چون غیبت یکی از دو مدعی اصلی قهرمانی، از جذابیت بازیها کم می کند همانطور که پارسال که رافائل نادال به علت آسیب دیدگی غایب بود نتیجه کاملا قابل پیش بینی بود.

Image caption چند هفته پیش و پس از شکست در رولان گاروس، فدرر برای دومین بار در چند سال اخیر رتبه نخست جهانی را به رقیب دیرینه خود نادال واگذار کرد

فکر کنم که برد امروز فدرر برای سوئیسی ها هم اهمیت خاصی داشت چون در همان روزی که تیم ملی فوتبالشان در برابر شیلی شکست خورد، اگر قهرمان ملی شان هم در مرحله اول حذف می شد، روز و شبشان خراب می شد.

اما حالا که صحبت فوتبال شد این را هم بگویم که بطور کلی به نظر می آید که مسابقات امسال تحت الشعاع فوتبال جام جهانی قرار گرفته است. امروز وقتی وارد ویمبلدون شدم بوضوح معلوم بود که ورزشگاه خلوت است. پارسال در اولین روز تورنمنت ۴۲ هزار نفر برای ورود به ورزشگاه بلیت خریده بودند که یک رکورد محسوب می شد. فردا که آمار امروز منتشر شود، قطعا تعداد خیلی کمتر خواهد بود و این در حالی است که امسال هوا خیلی بهتر است.

همین امروز زمانی که فدرر و فایا در زمین عرق می ریختند، در قسمت خبرنگاران همه تلویزیون های خود را روی سوراخ سوراخ شدن تیم کره شمالی در زیر آتشبار پرتغال تنظیم کرده بودند. اما امسال برخلاف چهار سال قبل که بازیهای تیم انگلیس در محوطه ویمبلدون از تلویزیون پخش می شد، امسال از این خبرها نیست و احتمالا چهارشنبه که تیم انگلیس در بازی سرنوشت ساز خود رأس ساعت سه بعد از ظهر در برابر اسلوونی ظاهر می شود، ویمبلدون نسبت به سالهای قبل خلوت تر خواهد بود.

مطالب مرتبط