برتری اسپانیا با گل های ویا

Image caption نیمه نخست، با برتری یک گل و تفوق 60 درصدی یاران ایکر کاسیاس در مالکیت توپ به پایان رسید

در آخرین بازی از دور دوم مرحله مقدماتی رقابت های جام جهانی فوتبال و از گروه H مسابقات، تیم ملی اسپانیا 2-0 بر هندوراس غلبه کرد.

این بازی با حضور بیش از 61 هزار تماشاگر در ورزشگاه الیس پارک ژوهانسبورگ و به قضاوت آقای نیشی مورا از ژاپن برگزار شد.

در این گروه شیلی با 6 امتیاز در صدر قرار دارد. اسپانیا و سوئیس 3 امتیازی هستند اما به خاطر تفاضل گل به ترتیب در رده های دوم و سوم قرار دارند. در دور سوم مرحله مقدماتی، شیلی با یک تساوی هم صدرنشین خواهد ماند اما با توجه به پیروزی احتمالی سوئیس بر هندوراس، اسپانیایی ها چاره ای جز برتری در بازی آخر ندارند.

تیم دوم این گروه، به احتمال فراوان با برزیل روبرو خواهد شد و طبیعتاً جدال های روز آخر این گروه، برای صدرنشینی و گریز از کمند برزیل خواهد بود.

ویسنته دل بوسکه که تیمش در دیدار قبلی به سوئیس باخته بود، اناری پوشان را با این ترکیب به میدان فرستاد: کاسیاس، کاپده ویلا، پیکه، پویول، راموس، ژاوی ، بوسکتس ناواس، آلونسو، ویا و تورس.

این ترکیب نسبت به بازی قبلی دو تغییر داشت. اینیستا به دلیل مصدومیت جای خود را به ناواس داده بود. تورس هم از ابتدا در ترکیب قرار گرفته بود تا سیلوا نیمکت نشین شود.

اسپانیایی ها مثل بازی قبلی بازی را سراپا هجومی آغاز کردند. در هفتمین دقیقه داوید ویا که روزی پر ماجرا را در پیش داشت، دیرک دروازه را به لرزه درآورد.

ویا 10 دقیقه بعد، اولین گل اسپانیا در جام نوزدهم را زد. او در سمت چپ زمین صاحب توپ شد و با حرکت عرضی توام با بهره گیری از تکنیک خیره کننده، دو مدافع سفید پوش را دریبل زد. ویا هنگامی که تعادلش را از دست داده و در حال سقوط بود، ضربه نهایی را زد تا یکی از زیباترین گل های جام 2010 در بازی هایی که تاکنون برگزار شده را رقم بزند.

اسپانیا در دقایق بعدی هم با نفوذهای سرجیو راموس و خسوس ناواس از کناره ها دائماً موقعیت هایی را روی دروازه نوئل وایادارس ایجاد می کرد. در نیمه اول، فرناندو تورس دو موقعیت را خراب کرد؛ داوید ویا هم یک موقعیت. ویا یک دقیقه بعد از موقعیتی که در دقیقه 40 از دست داد، با دست به صورت مدافع هندوراس کوبید اما این صحنه را نه داور ژاپنی دید و نه کمک داور.

نیمه نخست، با برتری یک گل و تفوق 60 درصدی یاران ایکر کاسیاس در مالکیت توپ به پایان رسید.

در نیمه دوم، داوید ویا در دقیقه 51 موفق شد برای دومین بار دروازه حریف را باز کند. شوت این بازیکن بارسا پس از برخورد به ساق پای مدافع هندوراس و تغییر ارتفاع، به تور چسبید.

10 دقیقه بعد، تکل امیلیو ایزاگیره باعث سرنگونی خسوس ناواس شد و داور ژاپنی هم نقطه پنالتی را نشان داد. داوید ویا پشت توپ ایستاد تا هت تریک کند و در جدول گلزنان به گونسالو هیگواین بپیوندد. اما شلیک زمینی او به سمت راست، به رغم این که دروازبان را فریب داد اما راهی به چارچوب نیافت.

ویا در جام هجدهم، سه بار گلزنی کرده بود. آخرین گل او در مرحله یک هشتم نهایی و از روی نقطه پنالتی به فابین بارتز زده شد.

دقایقی بعد از هدر رفتن پنالتی ویا، دیوید سوازو مهاجم زهردار هندوراس که در این بازی بسیار پرتلاش ظاهر شد نیز موقعیت فتح دروازه کاسیاس را از دست داد. سوازو در سری A و تیم جنووا بازی می کند.

در دقیقه 65، ژاوی هرناندز از زمین بیرون رفت تا سسک فابرگاس هم به میدان بیاید. فابرگاس در همان 30 ثانیه نخست ورودش به زمین می توانست گل زنی کند اما فرار او از دام آفساید و شوت محکم او در آستانه ورود به دروازه با برخورد به پای مدافع هندوراس تغییر مسیر داد.

پنج دقیقه بعد، ماتا به جای تورس به زمین آمد. در دقیقه 77 هم آروارو آلبلوئا به جای راموس دونده و تاثیر گذار به میدان آمد تا دل بوسکه هر سه تعویضش را انجام داده باشد. در طرف مقابل هم آقای رینالدو روئه دا هر سه تعویضش را انجام داد. اما در دقایق باقی مانده نیز دو تیم در تغییر نتیجه ناکام ماندند تا اسپانیا با برتری 2-0 مقابل هندوراس، سه امتیاز این دیدار را نصیب خود کند.

مطالب مرتبط