جام جهانی نوزدهم؛ به نام آفریقا، به کام آمریکا

تصویری از یک تماشاگر جام جهانی
Image caption جام جهانی که برای نخستین بار به قاره سیاه گام نهاده است، از تیم های رنگین کمانی این قاره انتظار بیشتری داشت

دور دوم مسابقات گروهی نوزدهمین دوره جام جهانی با بازی تیم های اسپانیا و هندوراس پایان یافت و از امروز (سه شنبه ۲۲ ژوئن – اول تیر) بازیهای پایانی هر گروه به طور همزمان برگزار می شود تا سرنوشت تیم های صعود کننده و آنهایی که باید با جام خداحافظی کنند، مشخص شود.

اگرچه در بسیاری از گروه های هشتگانه مسابقات هنوز تیم های قعر جدول کورسویی از امید برای بقا دارند اما آنچه تا امروز نمایان شده است این است که جام نوزدهم سرشار از موفقیت برای تیم های قاره آمریکا و مملو از ناکامی برای تیم های آفریقایی بوده است.

در گروه A بازی ها هم اکنون اوروگوئه و مکزیک با شایستگی تمام در صدر قرار دارند در حالی که آفریقای جنوبی میزبان حتی نتوانست به اندازه یک بوق ووووزلا سر و صدا به راه بیندازد.

آخرین شانس این تیم دیدار امروز برابر فرانسه بحران زده است که این روزها حواشی درون اردوی این تیم بیشتر از افتخاراتش در اروپا و جام جهانی ۹۸ به گوش می رسد.

شاید اگر چنین نتایجی برای تیم های آسیایی در مرحله مقدماتی جام ۲۰۰۲ به دست می آمد، هیچ کارشناسی متعجب نمی شد و کره جنوبی و ژاپن (میزبانان جام هفدهم) آن قدر که تیم های آفریقایی سرافکنده شده اند، شرمسار هم قاره ای های خود نمی شدند.

اما جام جهانی که در سفر نوزدهم خود برای نخستین بار به قاره سیاه گام نهاده است، از تیم های رنگ به رنگ این قاره انتظار بیشتری داشت.

Image caption شش تیم قاره آفریقا تا پایان دور دوم مسابقات روی هم رفته هفت امتیاز کسب کرده اند که چهار امتیاز سهم غنا و سه امتیاز سهم پنج تیم دیگر آفریقایی است

در گروه B تیمی دیگر از قاره آمریکا به نام آرژانتین سرگروه است و نیجریه مقامی بهتر از قعر نشینی بدون امتیاز کسب نکرده است.

در این گروه کره جنوبی با وجود شکست برابر آرژانتین بالاتر از یونان اروپایی ایستاده تا آسیا کمی سرش را بلندتر از آفریقا نگهدارد. حداقل تا پایان این هفته که کره جنوبی با نیجریه و ژاپن با دانمارک دیدارمی کند.

اما در گروه C تیم الجزایر که محبوبیتی در آفریقا ندارد، شاید به همراه غنا تنها امیدهای قاره میزبان برای صعود به مرحله حذفی مسابقات باشند.

اگر چه نمایش جسورانه الجزایر برابر انگلستان مدعی تحسین تمامی مفسران فوتبال را برانگیخت اما حالا آفریقا از روی اجبار هم که شده باید برای موفقیت الجزایر در ووووزلا بدمد.

الجزایر در روز پایانی مسابقات گروه سوم با ایالات متحده آمریکا دیدار می کند و اگر بتواند آمریکا را از پیش رو بردارد، این بخت را دارد که به همراه برنده بازی انگلستان و اسلوونی به دور بعد صعود کند، به شرطی آن که مجبور به شمارش تفاضل گل با انگلستان یا محاسبه نتیجه مقابل با تیم اسلوونی نشود.

در گروه D تا به امروز این تیم یکدست و جنگنده غنا بوده است که به تنهایی آبروی یک قاره را خریده است و اگر آلمان های همیشه حاضر در مراحل پایانی را در روز آخر شکست دهد، علاوه بر صعود به عنوان تیم سرگروه برای نخستین بار مانع حضور آلمان ها در مرحله حذفی جام جهانی خواهد شد.

صربستان و استرالیا دیگر دیدار پایانی گروه چهارم را در حالی برگزار خواهند کرد که صربها سرمست از پیروزی برابر آلمان و استرالیایی ها هنوز به دنبال مرهم نهادن بر زخم شکست ۴ بر صفر برابر آلمان ها هستند.

اما وضعیت آفریقا در گروه E مسابقات از هم اکنون مشخص شده است و شیرهای رام نشدنی کامرون در این جام بدون آنکه حتی کسی غرش آنها را بشنود خیلی آرام و با دو شکست متوالی حذف شدند.

در این گروه هم ژاپن پیشرفت فوتبال در آسیای شرقی را از همان روز نخست با شکست دادن کامرون به رخ فیفا کشید.

ژاپن اگر چه مغلوب هلند شد اما هنوز بالاتر از دانمارک و امیدوار به صعود از گروه خود است.

وضعیت گروه های F، G و H مسابقات مصداق بارزی از این مدعی است که جام نوزدهم به نام قاره آفریقا و به کام قاره آمریکا شده است.

Image caption هشت تیم قاره آمریکا از دو مسابقه نخست خود مجموعا ۳۲ امتیاز کسب کرده اند و به طور میانگین هر تیم چهار امتیاز کسب کرده است

حضور تیم های پاراگوئه، برزیل و شیلی در صدر این گروه ها در حالی است که در گروه F قهرمان جهان (ایتالیا) و در گروه H قهرمان اروپا (اسپانیا) حضور دارند و در گروه G هم این پرتغال نایب قهرمان اروپاست که با وجود شکست هفت بر صفر کره شمالی هنوز پشت سر برزیل قرار دارد.

ساحل عاج در گروه G با ستارگان تیم خود امیدوار بود تا طلایه دار فوتبال آفریقا در جام نوزدهم شود اما با شکست سنگین برابر برزیل حالا تمامی رویاهایش را باید در بازی با کره شمالی تحقیر شده جستجو کند و به انتظار بنشیند تا برزیل تیم شاداب پرتغال را هم شکست دهد تا بلکه ساحل عاج با به راه انداختن جشنواره گل برابر کره شمالی، رستگار شود.

بدین ترتیب شش تیم قاره آفریقا در این جام جهانی و تا پایان دور دوم مسابقات در مجموع هفت امتیاز کسب کرده اند که در این میان چهار امتیاز سهم غنا و سه امتیاز سهم پنج تیم دیگر آفریقایی است.

اما H تیم قاره آمریکا از دو مسابقه نخست خود مجموعا ۳۲ امتیاز کسب کرده اند و به طور میانگین هر تیم چهار امتیاز کسب کرده است. به عبارت دیگر، تیم های قاره آمریکا اعم از آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی به طور متوسط موفقیتی برابر بهترین تیم آفریقا (غنا) داشته اند.

کافی است درآمد ناشی از فروش محصولات نایکی، مک دونالد، کی اف سی، استارباکس، هالیدی این و دیگر برند های آمریکایی را هم به سود جانبی ناشی از بازی های جام جهانی و حضور تماشاگران در این ابر میهمانی یک ماهه اضافه کنیم تا نمایان شود که جام طلایی نوزدهم در سفر یکماهه خود به قاره سیاه چه ارمغانی برای این سرزمین فقیر، چه مرهم موقتی برای نابسامانی های سرزمین های بی بضاعت در آمریکای جنوبی یا چه افتخاری برای کشورهای در حال توسعه آمریکای مرکزی به ارمغان آورده و بالاخره چه سود سرشاری را روانه حساب های سرمایه داران آمریکای شمالی کرده است.

مطالب مرتبط