به روز شده:  13:31 گرينويچ - سه شنبه 22 ژوئن 2010 - 01 تیر 1389

فوتبال

آفریقای جنوبی و فرانسه حذف شدند

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

نمودار تحلیلی مسابقه و جزئیات آمار

گروه A

کلیک راهنمای تیم فرانسه

کلیک راهنمای تیم آفریقای جنوبی

دور سوم از مرحله گروهی جام جهانی فوتبال امروز با برگزاری مسابقات گروه A آغاز شد. با پایان یافتن رقابت های این گروه، تیم های اروگوئه و مکزیک راهی مرحله یک هشتم نهایی شدند.

در ورزشگاه فری استیت شهر بلومفانتن، فرانسه وداعی تلخ با جام نوزدهم داشت. این تیم پس از تساوی با اوروگوئه و شکست مقابل مکزیک، در سومین بازی نیز 2-1 مغلوب آفریقای جنوبی شد.

این بازی را آقای اسکار روئیز از کلمبیا در حضور کمتر از 40 هزار تماشاگر قضاوت کرد.

رمون دومنک که روزهایی جنجالی را در اردوی فرانسه سپری کرده است در این بازی جبرئیل سیسه و آندره ژیناک را از ابتدا به میدان فرستاد. سیدنی گوو مثل کاپیتان پاتریس اِورا نیمکت نشین شده و نیکلاس آنلکا به خاطر اخراج از اردو، خاک آفریقای جنوبی را ترک کرده بود. بازوبند کاپیتانی هم به دیارا رسید.

این نخستین بار بود در تاریخ جام جهانی بود که میزبان بازی ها نتوانست از گروه خودش صعود کند

میزبان جام جهانی که می خواست وداعی آبرومندانه با جام داشته باشد، در بیستمین دقیقه با بونگانی خومالو به گل رسید. کرنر ارسالی از شابالالا با ضربه سر خومالو درون دروازه لوریس قرار گرفت. زننده گل نخست افریقای جنوبی در تیم سوپراسپورت کشورش توپ می زند.

در این مسابقه ژان ژورکف پس از دو بازی، سرانجام فرصت حضور در ترکیب اصلی را پیدا کرد. اما در دقیقه 26 با تصمیم داور که تا حدودی سختگیرانه به نظر می رسید، از زمین اخراج شد تا تیمش 10 نفره شود.

در دقیقه 37، کاتلگو ام فلا روی نفوذ تیمش از سمت چپ زمین موفق شد آفریقای جنوبی را 2-0 پیش بیاندازد. این بازیکن هم در لیگ آفریقای جنوبی بازی می کند.

فلوران مالودا که در بازی اول هم نیمکت نشین بود، این بار نیز به عنوان بازیکن جایگزین از دقیقه 46 به میدان آمد و در نیمه دوم بهترین بازیکن تیمش بود.

ام فلا در پنجاه و یکمین دقیقه تیر دروازه فرانسه را لرزاند. پنج دقیقه بعد آقای دومنک فرصت بازی در جام 2010 را به تیه ری آنری هم داد. آنری که در دقایق باقی مانده از بازی کاپیتان تیمش بود چندان موثر بازی نکرد و چند بار هم در آستانه خلق موقعیت به راحتی توپ را از دست داد.

سه دقیقه بعد از ورود آنری به زمین، ام فلا باز هم موقعیت ساز شد اما این بار در نبرد با لوریس بازنده بود.

فرانسه در دقیقه 70 پس از 250 دقیقه موفق شد طلسم گلزنی در این رقابت ها را بشکند و فاصله را به حداقل برساند. این گل در در یکی از معدود مواردی از این بازی به ثمر رسید که فرانک ریبری از ادامه حرکات انفرادی پرهیز کرد و بازیکنی که در موقعیتی بهتر بود را صاحب توپ کرد. مالودا بود و دروازه خالی: فرانسه 1 آفریقای جنوبی 2

با این نتیجه، میزبان جام نوزدهم و نایب قهرمان دور قبل بازی ها از گردونه رقابت ها حذف شدند.

این نخستین بار بود در تاریخ جام جهانی بود که میزبان بازی ها نتوانست از گروه خودش صعود کند.

امروز دهمین دیداری بود که دومنک هدایت تیم فرانسه را جام جهانی بر عهده داشت. او پس از این بازی جای خود را به لوران بلان می دهد.

بر روی نیمکت آفریقای جنوبی، کارلوس آلبرتو پریرا که با تیمهای مختلفی در دوره های پیشین جام جهانی حضور داشته، برای اولین بار توانست با تیمی به جز برزیل به پیروزی دست یابد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.