آرژانتین و کره جنوبی صعود کردند

Image caption دیگو مارادونا تیمش را با دگرگونی کامل نسبت به دو دیدار قبلی به زمین فرستاد

رقابت های گروه B جام جهانی فوتبال با صعود تیم های ملی آرژانتین و کره جنوبی به مرحله یک هشتم نهایی به پایان رسید.

در دیدارهای امروز که مانند سایر بازی های این مرحله به صورت همزمان برگزار شد، آرژانتین 2-0 یونان را شکست داد و نیجریه با کره جنوبی به تساوی 2-2 رسیدند.

به این ترتیب، آرژانتین اولین تیم 9 امتیازی جام نوزدهم لقب گرفت. این تیم در مرحله بعد باید با مکزیک بازی کند. کره جنوبی هم با 4 امتیاز بهتر رقیب اروگوئه در یک هشتم نهایی شد. تیم های یونان و نیجریه به ترتیب با سه و یک امتیاز در رده های بعدی قرار گرفتند.

آرژانتین با نیمکت نشین هایش پیروز شد

دیدار تیم های ملی فوتبال آرژانتین و یونان با حضور 39 هزار تماشاگر در ورزگاه پیتر موکابا (شهر پولکوانه) و به قضاوت آقای روشن ایرماتوف از ازبکستان برگزار شد.

دیگو مارادونا تیمش را با دگرگونی کامل نسبت به دو دیدار قبلی به زمین فرستاد. سرجیو رومرو، نیکلاس بوردیسو، مارتین دمیچلیس، نیکولاس اوتامندی، کلمنته رودریگز، خوان سباستین ورون، ماریو بولاتی، ماکسی رودریگز، لیونل مسی، سرخیو آگوئرو و دیگو میلیتو 11 مرد آلبی سلسته در این دیدار بودند.

والتر ساموئل، ماسکرانو، گابریل هینتزه، گونسالو ئیگواین، کارلوس ته وز و یوناس گوتیه رز (دو اخطاره) و آنخل دی ماریا هفت بازیکنی بودند که در بازی قبلی در ترکیب اصلی به زمین آمدند اما در این بازی به خاطر مصدومیت یا صلاحدید مارادونا جایی در ترکیب راه راه پوشان نداشتند. او همچنین بازوبند کاپیتانی را به مسی سپرده بود.

در این بین، نمایش کلمنته رودریگز در سمت چپ زمین؛ در هر دو حالت حمله و دفاع چنان رضایتبخش بود که شاید در بازی بعدی هم در فهرست اصلی قرار بگیرد. رودریگز در استودیانتس آرژانتین توپ می زند.

سرمربی آرژانتین در جریان بازی نیز برای نخستین بار در این بازی ها به خاویر پاستوره و مارتین پالرمو میدان داد. به این ترتیب در فهرست 23 نفره آرژانتین، غیر از دو دروازه بان ذخیره فقط آریل گارسه مدافع شماره 12 تاکنون بازی نکرده.

اوتو ره هاگل سرمربی یونان تیمش را با تدابیر دفاعی در زمین ارنج کرده بود. حرکت رو به جلو از بازیکنان آرژانتین، اتراق در زمین یونان و خنثی شدن حملات این تیم در کمند مدافعان پر تعداد یونانی، سیمای کلی نیمه نخست این بازی بود.

در این نیمه، الکساندروس زورواس دروازه بان یونان چهره برتر زمین بود که بارها بازیکنان حریف را در فتح دروازه اش ناکام گذاشت. خصوصاً دو موقعیت عالی ماکسی رودریگز و لیونل مسی در ثانیه های آخر این نیمه که با واکنش های عالی زورواس راهی به چارچوب نیافتند.

در یک موقعیت هم خوان سباستین ورون با شلیک استثنایی اش که یادآور دوران اوج یک دهه پیش او در لاتزیو بود، از فاصله ای حدوداً 30 متری دیرک افقی دروازه یونان را به لرزه درآورد.

یونانی ها در این نیمه در مالکیت توپ، فقط 31 درصد از زمان بازی را در اختیار داشتند اما اولین فرصت طلایی نیمه دوم نصیب قهرمان جام ملت های اروپا در سال 2004 شد و گئورگیوس ساماراس در دهانه دروازه توپ را از دست داد.

در دقیقه 63، ماکسی جای خود را به آنخل دی ماریا سپرد. پیش از این، آقای ره هاگل هر سه تعویضش را انجام داده بود. در دقیقه 77 هم خاویر پاستوره بازیکن 21 ساله پالرموی ایتالیا جایگزین سرجیو آگوئرو شد.

گل اول آرژانتین در هفتاد و هفتمین دقیقه به ثمر رسید. جایی که مارتین دمیچلیس مدافع پیش تاخته، ضربه سری که به توپ زد به بدن میلیتو خورد و مقابل پایش افتاد تا توپ را به تاق دروازه زورواس بکوبد.

سه دقیقه بعد، مارتین پالرمو 37 ساله به میدان آمد. مهاجمی که 9 سال قبل با کارنامه ای ضعیف از تیم ملی کنار گذاشته شده بود و فراخوانی او توسط مارادونا به جام جهانی، در دو ماه اخیر سوژه ای برای انتقادات شدید رسانه های این کشور شده بود.

Image caption کره جنوبی به عنوان تیم دوم این گروه در مرحله یک هشتم نهایی رقیب اروگوئه خواهد بود

در دقیقه 85، حرکت پا به توپ مسی در محوطه جریمه با ضربه زیبای او همراه شد که این بار اگرچه کاری از دست زورواس برنمی آمد اما دیرک عمودی دروازه، بهترین بازیکن جهان را در گلزنی ناکام گذاشت.

یک دقیقه به پایان بازی، باز هم مسی با یک سلسله دریبل موفق برای خودش موقعیت گلزنی ایجاد کرد اما ضربه نهایی اش را زورواس به صورت ناقص دفع کرد. توپ در بهترین موقعیت نصیب مارتین پالرمو شد تا با سری بالا و پیدا کردن نقطه مناسب، گل دوم را وارد دروازه یونان کند. گلی که ضمن تثبیت برتری آرژانتین مقابل یونان، پرونده حجیم انتقادات از مارادونا به خاطر دعوت پالرمو را مختومه خواهد کرد.

کره جنوبی حریف اروگوئه شد

جام نوزدهم اگرچه در آفریقا برگزار می شود اما بر خلاف پیش بینی ها، نتایج درخشانی برای تیم های آفریقایی دربر نداشته است.

تاکنون سه تیم کامرون، آفریقای جنوبی و نیجریه از گردونه بازی ها حذف شده اند. ساحل عاج هم بخت ناچیزی برای صعود به مرحله بعد دارد.

دیدار تیم های کره جنوبی و نیجریه، با حضور 62 هزار تماشاگر در ورزشگاه موسس مابهیدای شهر دوربان و به قضاوت آقای اولگاریو بنکورنکا از پرتغال برگزار شد.

نیجریه که امیدوار بود با کسب پیروزی در این مسابقه و برتری احتمالی آرژانتین مقابل یونان با 3 امتیاز راهی مرحله بعد شود، در دقیقه 12 به گل رسید. کالو اوچه بازیکن تیم آلمریا نیجریه را با یک گل پیش انداخت.

کالو اوچه در دقیقه 36 یک فرصت طلایی را از دست داد و شوت سنگینش تبدیل به گل نشد. کمتر از دو دقیقه بعد، کره ای ها از سمت چپ صاحب یک ضربه شروع مجدد شدند که توپ ارسالی را لی جونگ سو تبدیل به گل مساوی کرد. این بازیکن 30 ساله در کاشیما انتلرز ژاپن توپ می زند.

در چهارمین دقیقه از نیمه دوم، کره ای پشت محوطه جریمه نیجریه و از روی ضربه ایستگاهی به گل دوم دست یافتند. پارک چو یونگ بازیکن 25 ساله کره که در موناکو توپ می زند، با ضربه ای تماشایی توپ را درون دروازه "وینسنت انیه ما" قرار داد.

در دقیقه 68 به خاطر تکل خشن کیم نام ایل، داور ضمن جریمه شخصی با کارت زرد، نقطه پنالتی را نشان داد. مدافع کره ای فقط 4 دقیقه بود که به جای یئوم کی هون به میدان آمده بود.

یاکوبو آیگبنی مهاجم نام آشنای اورتون پشت توپ دورخیز کرد و تساوی 2-2 را برای نمایندگان فوتبال آسیا و آفریقا رقم زد.

پارک جی سونگ ستاره کره جنوبی که از سوی فیفا به عنوان مرد برتر این میدان هم معرفی شد در دقیقه 75 با شوتی که به زیبایی نواخت می توانست کره را مجدداً تیم برتر بازی کند اما این فرصت مثل موقعیت دقیقه 90 ویکتور اوبینا، تغییری در تساوی 2-2 پدید نیاورد.

به این ترتیب، کره جنوبی به عنوان تیم دوم این گروه در مرحله یک هشتم نهایی رقیب اروگوئه خواهد بود. آرژانتین تیم اول گروه هم با مکزیک بازی خواهد کرد.

مطالب مرتبط