ویمبلدون: فوتبال و بودجه مهمتر از تنیس

رافال نادال
Image caption امروز رافائل نادال نفر اول رده بندی جهانی خیلی راحت حریف ژاپنی خود را شکست داد و راهی دور بعد شد.

فوتبال کم بود، امروز بودجه دولت هم به دغدغه های ما در ویمبلدون اضافه شد. نگرانی از وضعیت تیم ملی فوتبال فرانسه کافی نبود که نگرانی اضافه شدن مالیاتها و سایر تدابیر اضطراری برای کاستن از بدهی های دولت که معمولا از جیب ملت تأمین می شوند هم قوز بالا قوز شد.

صحبت های وزیر دارائی بریتانیا در مجلس عوام و تصمیم هایش در بودجه اضطراری از یک نظر برای من دردآور بود. یکی از راه های دولت های مختلف بریتانیا برای بالا بردن درآمدشان افزایش عوارض سیگار و مشروب و بنزین است. بخصوص سیگار که هرسال بر قیمتش اضافه می شد و اشک ما سیگاری ها را در می آورد.

اما امسال که من سیگار را ترک کرده ام و یکی از علل ترکش هم همین افزایش مداوم قیمت آن بود، وزیر محترم دارائی اعلام کرد که مالیات سیگار ثابت می ماند و اضافه نمی شود. این هم بخت خوب من.

جالب تر از این حرکت ناامیدکننده وزیر دارائی بریتانیا، سخنان گهربار وزیر ورزش فرانسه بود که به نمایندگی از سوی رئیس جمهوری فرانسه برای دلگرم کردن بازیکنان تیم ملی فوتبال آن کشور و پایان دادن به اختلافات آنها عازم آفریقای جنوبی شده بود.

خانم وزیر که خانم بسیار محترمی هم به نظر می آید، بازیکنان تیم ملی فرانسه را در یک اطاق جمع کرد و به آنان گفت که مایه شرمساری کشور و ملت فرانسه هستند. سخنان دلگرم کننده و انگیزه ساز از این بهتر نمی شد. بازیکنان هم که به شدت تهییج و دلگرم شده بودند با انگیزه فراوان در مقابل آفریقای جنوبی شکست خوردند و تیم ملی فوتبال فرانسه قهرمان 1998 و نایب قهرمان 2006 با سربلندی حذف شد.

حالا همه خودشان را آماده می کنند برای فردا که بازی سرنوشت ساز انگلیس در برابر اسلوونی انجام می شود. خدا به داد فابیو کاپلو مربی تیم و همه ما برسد اگر انگلیس از گروه خودش صعود نکند. البته اگر صعود بکند هم گرفتاری دیگری است که فردا پس از معلوم شدن نتیجه بازی خدمتتان عرض خواهم کرد.

مثل اینکه قرار بود راجع به تنیس صحبت کنیم. بر خلاف دیروز که راجر فدرر و نوواک جوکوویچ، نفرات دوم و سوم جهان، برای بردن واقعا جان کندند و بارها شکست در برابر حریفان گمنام و پائین تر از خود را در چند میلیمتری دیدند، امروز رافائل نادال نفر اول رده بندی جهانی خیلی راحت حریف ژاپنی خود را شکست داد و راهی دور بعد شد.

همینطور اندی ماری امید همیشگی و ناکام بریتانیائی ها که مسابقه اش را خیلی راحت برد اما گوئی تمام کشتی هایش در اقیانوس اطلس غرق شده اند. ماری اگر یاد بگیرد که حداقل بعد از پیروزی لبخند بزند، شاید بازی اش هم بهتر شود و بیشتر ببرد.

البته بازی دیشب جوکوویچ تجربه جدیدی در ویمبلدون بود. این مسابقه که به ست پنجم کشیده شد بقدری طولانی بود که تاریک شد. تا دو سال پیش اگر چنین می شد بقیه بازی به روز بعد می افتاد اما دیشب سقف زمین مرکزی را بستند و زیر نور چراغ تا 11 شب بازی کردند تا مسابقه بالاخره به نفع جوکوویچ تمام شد.

مدیرعامل باشگاه تنیس ویمبلدون دیروز صبح در گفتگو با تلویزیون به شوخی گفته بود از وقتی که برای زمین مرکزی سقف گذاشته اند حتی یک قطره باران هم نیامده است. اما دیشب معلوم شد که این سقف پر خرج تنها برای خشک نگاه داشتن زمین نیست و استفاده های دیگری هم دارد.

مطالب مرتبط