آلمان در یک هشتم نهایی حریف انگلستان شد

Image caption غنا با وجود شکست از آلمان به مرحله بعد راه یافت

رقابت های گروه D جام جهانی فوتبال، با صعود تیم های آلمان و غنا به مرحله یک هشتم نهایی به پایان رسید.

در دیدارهای امروز، آلمان با یک گل بر غنا غلبه کرد. استرالیا هم 2-1 صربستان را از پیش رو برداشت. به این ترتیب آلمان 6 امتیازی شد تا به عنوان تیم اول گروه معرفی شود. غنا و استرالیا هم اگرچه هر دو 4 امتیازی بودند اما تیم آفریقایی با تفاضل گل صفر، بالاتر از استرالیا قرار گرفت که به خاطر شکست سنگین مقابل آلمان، تفاضل گلش منهای 3 بود.

در این گروه صربستان به رغم غلبه بر تیم اول گروه، مقابل دو تیم دیگر نصیبی جز شکست نبرد و با 3 امتیاز در قعر جدول قرار گرفت.

نبرد آلمان و انگلستان در یک هشتم نهایی

دیدار تیم های غنا و آلمان با حضور جالب توجه 85 هزار تماشاگر در ورزشگاه ساکرسیتی شهر ژوهانسبورگ و به قضاوت آقای کارلوس سیمون از برزیل برگزار شد.

در پایان دور دوم، غنا به لطف غلبه بر صرب ها با 4 امتیاز به صدر جدول تکیه زده بود. آلمان با 3 امتیاز دوم بود، صربستان که آلمان 10 نفره را تسلیم کرد با همین امتیاز و تفاضل گل کمتر در رتبه سوم قرار داشت و استرالیا نیز با یک امتیازی که از بازی با غنا کسب کرد در رده چهارم ایستاده بود.

نکته تاریخی این مسابقه، رویارویی دو برادر در ترکیب دو تیم بود! اتفاقی که برای نخستین بار در تاریخ جام جهانی رخ می داد. کوین بواتنگ با شماره 23 برای غنا و جروم بواتنگ با شماره 20 برای آلمان. بواتنگ ژرمن ها در هامبورگ توپ می زند و برادر غنایی اش هم در پورتسموث.

بواتنگ غنایی ها همانی است که در نبرد چلسی و پورتسموث، میشائیل بالاک را به جرگه ستاره های مصدومی که ناگزیر از جام جهانی باز می مانند اضافه کرد.

آقای یواخیم لو غیر از میدان دادن به بواتنگ، در این بازی کاکائو را نیز از ابتدا به زمین فرستاد تا در غیاب کلوزه که در بازی با صربستان اخراج شده بود، زوچ پودولسکی در خط حمله باشد.

در دقایق آغازین مسابقه، پودولسکی و آساموا جیان دو موقعیت را برای تیم های شان از دست دادند. در دقیقه 24، کاکائو توپ را از بالای دروازه غنا به بیرون زد.

ثانیه هایی بعد، آساموا جیان مرد دو گله غنا توپ را با پرسینگ خوب مدافعان آلمان ناگزیر توپ را به مانوئل نوئر سپرد. یک دقیقه بعد، مسعود اوزیل ناباورانه فرصتی طلایی را از دست داد.

بازی بسیار گرم و پر هیجان دنبال می شد. هنوز یک دقیقه نگذشته بود که کاپیتان لام با بازگرداندن توپ از روی خط دروازه، آسامو جیان را از سه گله شدن در جام جهانی بازداشت.

بلافاصله جیان توپ را به نوئر سپرد و متقابلاً کینگستون هم توپ کاکائو را کنترل کرد. در دقیقه 32، ضربه سر بواتنگ غنایی ها از خط دروازه آلمان عبور نکرد.

در نیمه دوم و پنجاهمین دقیقه، آساموا جیان باز هم توپ را به مانوئل نوئر اهدا کرد و نظاره گر مهار هنرمندانه ضربه اش توسط سنگربان آلمان بود.

در دقیقه 60، ژرمن ها موفق به گشودن دروازه غنا شدند. مسعود اوزیل که از پدیده های پر فروغ جام نوزدهم است، از روی محوطه جریمه با شوتی بی نقص، قفل دروازه غنا را شکست. شماره 8 ترک تبار آلمان، 22 ساله است و در وردربرمن توپ می زند.

یک دقیقه بعد از گل غنا، پرنس تاگوئه در ثبت گل مساوی بازماند. او دو دقیقه بعد جای خود را به سالی مونتاری داد. یواخیم لو هم دقایقی بعد پیوتر تروخوفسکی را جایگزین توماس مولر کرد. مارسل یانسن هم دیگر بازیکن آلمان بود که برای نخستین بار در این جام به زمین آمد. یانسن جایگزین بواتنگ شد. همچنین تونی کروز در دقیقه 81 جای شوان اشتایگر را گرفت تا یواخیم لو هر سه تعویضش را انجام داده باشد.

در شرایطی که شوان اشتایگر بیرون زمین احساس ناراحتی می کرد و پزشک تیم آلمان با چسب و اسپری بالای سرش بود، مسعود اوزیل هم ثانیه های آخر را با احساس ناراحتی بازی کرد و لنگان لنگان حرکت می کرد.

با پایان بازی و برتری 1-0 آلمان مقابل غنا، این تیم در مرحله یک هشتم نهایی باید با انگلستان روبرو شود. به این ترتیب فینال جنجالی جام جهانی 1966 پس از 44 سال در آفریقای جنوبی تکرار خواهد شد.

در پایان بازی از سوی فیفا، مسعود اوزیل به عنوان مرد برتر میدان معرفی شد.

استرالیا آبرومندانه خداحافظی کرد

دیدار تیم های استرالیا و غنا با حضور 38 هزار تماشاگر در ورزشگاه امبومبلای شهر نلسپروئیت و به قضاوت آقای خورخه لاریوندا از اروگوئه برگزار شد.

استرالیا در دیدار قبلی مقابل غنا به تساوی رسید تا تنها تیم جام نوزدهم باشد که به رغم 10 نفره شدن نتیجه را واگذار نکرد. صربستان هم مقابل تیم 10 نفره آلمان به برتری 1-0 رسید.

در ششمین دقیقه میلوش کراسیچ که در بازی قبلی از برترین های تیمش بود توپ را به مارک شوارتزر سپرد. تا قبل از دقیقه 30 بازی و گیر کردن نیکلا زیگیچ در آفساید، توپ و میدان در اختیار صربستان بود.

در دقیقه 33 ضربه سر کاهیل از بالای دروازه استویکوویچ به بیرون رفت. کاهیل که در بازی نخست اخراج شده بود انگیزه های زیادی برای خودنمایی در این مسابقه داشت و در پایان نیز به عنوان برترین بازیکن میدان معرفی شد.

آقای لاریوندا در سی و هشتمین دقیقه گل کراسیچ را به دلیل آفساید مردود اعلام کرد. سانتر فوروارد شماره 17 صربستان که در زسکا مسکو توپ می زند از برترین های دور مقدماتی جام نوزدهم بود.

با ضربه سر بی ثمر جوشوآ کندی شماره 9 استرالیا در دقیقه 46 نیمه اول این بازی بدون رد و بدل شدن گل به پایان رسید. کندی در ناگویا گرامپوس ایت ژاپن توپ می زند.

قبل از شروع جام، آقای رادومیر انتیچ سرمربی صربستان اعلام کرده بود نیکلا زیگیچ از ستاره های جام خواهد شد. او در دقیقه 53 فرصتی مناسب را از بالای دروازه به بیرون زد. بازیکنی که قرار بود ستاره جام شود، در دقیقه 67 جای خود را به مارکو پانتلیچ داد.

دو دقیقه قبل از بیرون رفتن زیگیچ نیز به صلاحدید برت فان مارویک، برت هولمن زننده گل استرالیا مقابل غنا در بازی قبلی به زمین آمد.

در دقیقه 69، استرالیا موفق به گشودن دروازه صربستان شد. ضربه سر کاهیل از پشت محوطه شش قدم به زیبایی درون دروازه ولادیمیر استویکوویچ قرار گرفت تا سهمیه آسیا در جام نوزدهم موفق به متوقف کردن یکی از نمایندگان قاره اروپا شود.

چهار دقیقه بعد، برت هولمن تازه نفس و پر انرژی از وسط زمین پا به توپ شد و با حرکت به سمت دروازه حریف، موفق شد گل زیبای دیگری را به تور دروازه صربستان بچسباند. به این ترتیب هولمن 26 ساله که در آلکمار هلند توپ می زند به فهرست دو گله های جام 2010 پیوست.

10 دقیقه بعد، صربستان یکی از گل های خورده را جبران کرد. شوت سنگین زوران توسیچ با واکنش شوارتزر مواجه شد اما توپی که او نتوانسته بود به طور کامل دفع کند نصیب پانتلیچ شد تا اختلاف دو تیم را به حداقل برساند. زننده گل صربستان در آژاکس آمستردام بازی می کند.

یک دقیقه بعد، کندی باز هم فرصت گلزنی دیگری را از کف داد. بعد از دقیقه 90 نیز هر دو تیم صاحب موقعیت شدند. پانتلیچ از صربستان و جیسون کولینا از استرالیا در تغییر برتری 2-1 استرالیا ناکام ماندند.

این نتیجه اگرچه اعاده حیثیتی برای استرالیایی ها در جام نوزدهم بود اما برای صعود به مرحله یک هشتم نهایی کفایت نمی کرد. هر دو تیم برنده و بازنده این مسابقه از گردونه بازی ها حذف شدند.

مطالب مرتبط