تجربه اروپایی در خدمت فوتبال آمریکای جنوبی

Image caption آرژانتین نخستین تیمی است که در جام نوزدهم 9 امتیازی شده است

این جام جهانی کمی عجیب به نظر می رسد. معمولا در رقابت های مهمی از این دست تا همین مراحل از پیشرفت مسابقات قاعدتا باید شاهد بازی های خیره کننده فردی و تیمی می بودیم.

خیلی از تیم ها در جام جهانی امسال خوب بازی کرده اند ولی هیچکدام درخششی ممتاز یا افسانه ای نداشتند. تیم پرتغال، کره شمالی را هفت بر صفر در هم شکست. اما فراموش نکنیم که پرتغال با یک تیم ضعیف روبرو بود.

شاید تنها نکته برجسته ای که در دو هفته گذشته از مسابقات مسلم شده این است که فوتبال آمریکای جنوبی مثل همیشه بسیار نیرومند است.

تقریبا تمامی بازیکنان خوب و ملی پوشان تیم های آمریکای جنوبی فوتبال حرفه ای خود را در باشگاههای اروپایی بازی می کنند.

باشگاههای بزرگ مثل منچستر یونایتد، بارسلونا و رئال مادرید در فصل فوتبال حرفه ای و باشگاهی معمولا توجه همگان را به خود جلب می کنند ولی در جریان رقابت های جام جهانی این فوتبال آمریکای جنوبی است که می درخشد.

تیم آرژانتین با وجود رفتار نه چندان منطقی مربی اش، دیگو مارادونا در مجموع در وضعیت بسیار خوبی است و به راحتی توانست هر سه تیم گروهش را شکست دهد.

Image caption اوروگوئه آخرین بار سالب 1990 به یک هشتم نهایی راه یافته بود

آنها بهترین بازیکنان خط حمله را در جهان دارند، هر چند به سختی می توان همه آنها را یعنی لیونل مسی، گونزالو ئیگواین، کارلوس ته وز، سرخیو آگوئرو، آنخل دی ماریا و دیگو میلیتو را همزمان در یک تیم قرار داد. در مرحله بعدی رقابت های جام جهانی تیم آرژانتین با مکزیک روبرو خواهد شد.

تیم اوروگوئه در گروه A پرچمدار پیشرفت تیم های آمریکای جنوبی بوده و در مقابل آفریقای جنوبی و فرانسه بازیهای خوبی ارائه داد. تیم مکزیک نیز روز پنجشنبه در پیروزی دو بر صفر خود بر فرانسه بسیار جذاب و امیدوارکننده بازی کرد.

دو تیم دیگر از آمریکای جنوبی نیز در صدر گروه خود قرار دارند. برزیل با دو پیروزی در برابر کره شمالی و ساحل عاج حداکثر امتیاز را به دست آورد و تیم شیلی نیز پس از دو برد در برابر هندوراس و سوئیس مسلما از گروه H به مرحله بعدی رقابت ها صعود خواهد کرد.

البته موفقیت تا این مرحله برزیل و یا آرژانتین چندان جای تعجب ندارد ولی کمتر کسی تصور می کرد که تیمهای دیگر مثل اورگوئه، پاراگوئه و یا شیلی یک چنین پیشرفتی داشته باشند.

پاراگوئه در مسابقه اول خود با نتیجه یک بر یک با ایتالیا مساوی کرد و در مسابقه دوم اسلوواکی را دو بر صفر شکست داد. تقریبا نیمی از اعضای این تیم در باشگاههای خود آن کشور بازی می کنند و در جریان مسابقات مقدماتی جام جهانی در منطقه آمریکای جنوبی پاراگوئه هر دو تیم نامی برزیل و آرژانتین را شکست داد.

Image caption برزیل تنها تیم جهان است که در هر سه قاره اروپا، آمریکای جنوبی و آسیا قهرمان شده است

اگر پاراگوئه در مسابقه بعدی خود تیم نیوزیلند را شکست دهد احتمالا در مرحله بعدی رقابت ها با دانمارک و یا ژاپن روبرو خواهد شد. پاراگوئه می تواند هر دو این تیم ها را شکست داده و با ادامه فوتبال زیبای خود به مرحله یک چهارم نهایی برسد.

برای رسیدن پاراگوئه به آن مرحله و پیشرفت بیشتر در جام جهانی، اسکار کاردوزو باید بتواند همان بازی خوبی را که در فوتبال باشگاهی انجام می دهد برای تیم ملی کشورش ارائه دهد. کاردوزو مهاجم باشگاه بنفیکا، قهرمان پرتغال در فصل گذشته 38 گل زده اما در 29 مسابقه ملی فقط 4 گل برای پاراگوئه ثبت کرده است.

در گذشته گاهی تیم های آمریکای جنوبی در مقابل حریفان اروپایی خود از نظر قدرت بدنی و یا سرعت کم می آوردند. اما این وضعیت کاملا تغییر کرده و یکی از دلائل آن این است که بسیاری از فوتبالیست های آمریکای جنوبی اکنون در باشگاههای اروپایی بازی می کنند.

به عنوان مثال 19 نفر از اعضای تیم 23 نفره برزیل در باشگاههای اروپا توپ می زنند و همینطور 17 نفر از ملی پوشان آرژانتین ، 15 نفر از تیم ملی اورگوئه، 14 نفر از تیم ملی شیلی و 10 نفر از تیم ملی پاراگوئه همه در باشگاههای اروپایی هستند.

کسب تجربه در اروپا نقش بسیار مهمی دارد بنابراین اصلا جای تعجب نخواهد داشت اگر روز یازدهم ژوئیه در مسابقه فینال جام جهانی آفریقای جنوبی دو تیم آمریکای جنوبی در برابر یکدیگر قرار بگیرند و بار دیگر طلسم قهرمانی یک تیم اروپایی در خارج از این قاره شکسته نشود.