به روز شده:  17:52 گرينويچ - پنج شنبه 24 ژوئن 2010 - 03 تیر 1389

فوتبال

صعود هلند و ژاپن به یک هشتم نهایی

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

نمودار تحلیلی و جزئیات آماری مسابقه

گروه E

کلیک راهنمای تیم دانمارک

کلیک راهنمای تیم ژاپن

رقابت های مقدماتی در گروه E جام جهانی فوتبال با برگزاری مسابقه های دور سوم این گروه به پایان رسید و هلند پس از آرژانتین دومین تیم 9 امتیازی در جام نوزدهم لقب گرفت. در این گروه ژاپن هم با شش امتیاز در رده دوم ایستاد.

از جام جهانی 1990 به بعد، این نخستین باری است که نماینده ای از اسکاندیناوی در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی حضور ندارد.

در دیدارهای همزمان امروز، ژاپن 3-1 دانمارک را از پیش رو برداشت. هلند هم 2-1 بر کامرون غلبه کرد. به این ترتیب در مرحله یک هشتم نهایی، هلند مقابل اسلواکی قرار می گیرد و ژاپن هم با پاراگوئه بازی می کند.

کلیک راهنمای تیم کامرون

کلیک راهنمای تیم هلند

سومین شکست کامرون

جام نوزدهم مسلخ تیم های آفریقایی بود. تاکنون تیم های آفریقای جنوبی، الجزایر، کامرون و نیجریه حذف شده اند. ساحل عاج هم بخت ناچیزی برای راهیابی به مرحله بعدی دارد.

در این بین، سه شکست پیاپی در کارنامه شیرهای رام نشدنی ثبت شد که چنین نتایجی با تمام پیش بینی های قبلی در تضاد بود. ساموئل اتوئو مرد 2 گله کامرونی ها در جام نوزدهم، قبل از آغاز بازی ها وعده فتح جام را داده بود!

دیدار تیم های هلند و کامرون با حضور 63 هزار تماشاگر در ورزشگاه گرین پوئینت شهر کیپ تاون و به قضاوت پابلو پوزو از شیلی برگزار شد.

هلندی ها که صعودشان با دو پیروزی قبلی مسجل شده بود، با یک تساوی مقابل کامرون و صرف نظر از هر نتیجه ای که در بازی همزمان رقم می خورد، صدرنشینی اش را قطعی می کرد.

کامرون اما به عنوان اولین تیم حذف شده از جام نوزدهم، بی آن که استرس صعود داشته باشد برای اعاده حیثیت به زمین آمد. پل لگوئن با برتری در این مسابقه می توانست مقداری از تلخی ناکامی تیمش را برای هواداران این تیم بکاهد.

در نهمین دقیقه، وسلی اسنایدر دروازه کامرون را تهدید کرد اما حمیدو سلیمانو قصد نداشت در همان دقایق ابتدایی بازی تسلیم شود.

10 دقیقه بعد، فان درفارت با پاس بی نقصی که داد فان پرسی را صاحب موقعیت کرد اما باز هم سنگربان کامرون موقعیت طلایی لاله های نارنجی را مهار کرد.

در سی و ششمین دقیقه از بازی بالاخره همکاری ستاره های هلند در گشودن دروازه کامرون به نتیجه رسید. فان درفارت پاس داد و فان پرسی کار را تمام کرد.

گلزن هلند در دقیقه 58 جایش را به "کلاس یان هونتلار" داد. لحظاتی بعد، اتوئو یکی از معدود موقعیت های کامرون را خلق کرد. ستاره شیرهای رام نشدنی با انتقادات اخیر روژه میلا برترین بازیکن تاریخ فوتبال این کشور در جام های جهانی، انگیزه ای مضاعف پیدا کرده بود تا به نحوی پاسخ او را بدهد.

آقای پوزو در شصت و پنجمین دقیقه نقطه پنالتی را نشان داد، اتوئو پشت توپ ایستاد و نخستین بازیکنی شد که در جام نوردهم به هلند گل زده است. مارتین استکلنبورگ تا قبل از این ضربه، 245 دقیقه مقابل مهاجمان دانمارک، ژاپن و کامرون مقاومت کرده بود.

آقای فان مارویک که برای این بازی هم ترکیب اصلی را ارنج کرده بود، آرین روبن را هم در دقیقه 73 به زمین فرستاد تا ستاره ای که از بند مصدومت رسته است را مهیای دیدار با اسلواکی کند.

گل برتری هلند در دقیقه 84 به هدف نشست. هونتلار که خود جای زننده گل اول را در زمین گرفته بود، گل دوم را وارد دروازه حمیدو سلیمانو کرد. یان هونتلار با به ثمر رساندن این گل، تیمش را مثل آرژانتین 9 امتیازی کرد.

روبین فان پرسی ستاره 27 ساله آرسنال و تیم ملی هلند اگرچه فقط 59 دقیقه در میدان حضور داشت اما از سوی فیفا به عنوان مرد برتر میدان برگزیده شد.

ژاپن حریف پاراگوئه شد

در دور سوم رقابت های گروه E جام جهانی فوتبال، بازی دانمارک و ژاپن حساسیت بیشتری نسبت به بازی هلند و دانمارک داشت. هر دو تیم بخت صعود داشتند، با این تفاوت که ژاپنی ها به یک مساوی نیاز داشتند اما دانمارک فقط در صورت پیروزی می توانست راهی دور بعد شود.

دیدار تیم های ژاپن و دانمارک، با حضور 28 هزار تماشاگر در ورزشگاه رویال بافوکنگ شهر روستنبورگ و به قضاوت جروم دامون از آفریقای جنوبی برگزار شد.

آرسن ونگر سرمربی آرسنال پیش از شروع جام به اوکادا سرمربی ژاپن گفته بود آن ها اگر بتواند از چنین گروهی صعود کنند، ژاپنی ها باید مجسمه اوکادا را در بزرگترین میدان توکیو نصب کنند. حالا بر خلاف اغلب پیش بینی ها، دانمارک و کامرون حذف شده اند و ژاپن همچنان در آفریقای جنوبی است.

پس از برتری دانمارکی ها در بازی قبلی مقابل کامرون، رسانه های ورزشی در این کشور به شدت از عملکرد خط دفاعی این تیم انتقاد کردند. این خط دفاعی پر اشتباه و آسیب پذیر مقابل نمایندگان فوتبال آسیا هم سه بار تسلیم شد.

در هجدهمین دقیقه، یک ضربه ایستگاهی نصیب ژاپن شد. فاصله محل خطا با دروازه و همچنین زاویه آن به گونه ای نبود که کسی قبل از زدن ضربه نیم خیز شود، اما در نهایت ناباوری توماس سورنسون، این توپ درون دروازه اش آرام گرفت.

کیسکوکه هوندا زننده تک گل ژاپن به کامرون، پشت توپ ایستاد و آن را با مهارت تبدیل به گل کرد. هوندا 24 ساله است و در زسکا مسکو بازی می کند. او در پایان مسابقه به عنوان مرد برتر میدان معرفی شد.

در دقیقه 30، ضربه آزاد دیگری نصیب ژاپن شد. این بار زاویه توپ کمتر از صحنه گل بود. ژاپنی ها که نفرات مشخصی برای نواختن ضربات ایستگاهی در نقاط مختلف زمین دارند، ماموریت این ضربه را به یاسوهیتو اندو سپردند تا نماینده شایسته فوتبال آسیا را 2-0 پیش بیاندازد.

دانمارکی ها که خطاهای غیر ضروری را پشت محوطه جریمه مرتکب می شدند، در نوع استقرار و چیدمان دیوار دفاعی نیز پر اشتباه ظاهر شدند.

سرمربی کهنه کار دانمارک که انتظار چنین نتیجه ای را نداشت، بلافاصله واکنش نشان داد و مارتین یورگنسن 35 ساله را از زمین بیرون کشید و یاکوب پولسن که هنوز کاملاً گرم نشده بود را شتاب زده به میدان فرستاد.

ژاپنی ها در آغاز نیمه دوم می توانستند سومین گل را هم با ضربات ایستگاهی به ثمر برسانند؛ اما شلیک یاسوهیتو اندو را دروازه بان دانمارک و دیرک دروازه به اتفاق دفع کردند!

موقعیت های نه چندان جدی دانمارکی ها با یان دال توماسون و نیکلاس بنتنر برای جبران گل های خورده یکی پس از دیگری هدر می رفت. تا این که در دقیقه 81 با خطای ماکوتو هاسه به کاپیتان ژاپن، یک ضربه پنالتی نصیب دانمارک شد.

یان دال توماسون 34 ساله پشت توپ ایستاد و کاواشیما سنگربان ژاپن ضربه اش را مهار کرد اما توپ برگشتی توسط خود توماسون که در فاینورد بازی می کند از روی خط دروازه گذشت.

در دقایق باقی مانده اگر دانمارکی ها 2 گل دیگر به ثمر می رساندند راهی دور بعدی می شدند؛ دقایقی که در آن فقط یک گل دیگر زده شد و آن هم سهم ژاپنی ها بود.

در دقیقه 87، شینجی اوکازاکی که فقط سیزده دقیقه از حضورش در زمین می گذشت، سومین گل را هم به دانمارک زد تا شکستی تلخ در کارنامه تنها نماینده اسکاندیناوی در جام نوزدهم ثبت شود.

با این نتیجه، ژاپن در مرحله یک هشتم نهایی مقابل پاراگوئه قرار خواهد گرفت.

نمودار تحلیلی و جزئیات آماری مسابقه

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشدBBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.