به روز شده:  13:04 گرينويچ - پنج شنبه 24 ژوئن 2010 - 03 تیر 1389

فوتبال

اسلواکی قهرمان را به خانه بازگرداند

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

نمودار تحلیلی و جزئیات آماری مسابقه

گروه F

کلیک راهنمای تیم ایتالیا

کلیک راهنمای تیم اسلواکی

به دنبال حذف فرانسه نایب قهرمان دور قبل جام جهانی از رقابت های جام جهانی2010، ایتالیا مدافع عنوان قهرمانی نیز با یک شکست و دو تساوی از گردونه بازی ها خارج شد.

امروز با برگزاری دو مسابقه همزمان، بازی های گروه F به پایان رسید. ایتالیا که فقط دو امتیاز از تساوی با پاراگوئه و نیوزیلند اندوخته بود، برای قطعی شدن صعود به مرحله یک هشتم نهایی چاره ای جز برتری مقابل اسلواکی نداشت. صعود ایتالیا با سومین تساوی، مشروط به اتفاقات بازی همزمان در ورزشگاه پیتر موکابا بود.

با انجام دیدارهای امروز، نیوزیلند بدون شکست از دور مسابقات حذف شد. پاراگوئه با 5 امتیاز در صدر جدول گروه قرار گرفت و اسلواکی 4 امتیازی هم به عنوان تیم دوم پا به مرحله یک هشتم نهایی گذاشت.

دیدار تیم های ایتالیا و اسلواکی با حضور 54 هزار تماشاگر در ورزشگاه الیس پارک ژوهانسبورگ و به قضاوت هوارد وب از انگلستان برگزار شد.

اسلواکی در این بازی با تاکتیکی کاملاً متفاوت نسبت دو دیدار قبلی به میدان آمد. از همان دقایق نخست، به وضوح نمایان بود که اثری از نمایش محتاطانه مقابل نیوزیلند و بازی نا امید کننده مقابل پاراگوئه در تیم ولادیمیر وایس دیده نمی شود.

فاتح چهار دوره از بازی جام جهانی و مدافع عنوان قهرمانی، ناباورانه در رده آخر گروه ایستاد

در بیست دقیقه نخست، سه موقعیت عالی گلزنی روی دروازه فدریکو مارکتی ایجاد شد که روی هر سه نیز کاپیتان هامچیک نقش داشت. مارک هامچیک که خود در ایتالیا توپ می زند، گرچه باز هم گل نزد اما بیش از دو دیدار قبلی پا به توپ شد و مدافعان آتزوری را آزار داد.

رابرت ویتک در دقیقه 25 اولین گل این دیدار مهیج و پر برخورد را به ثمر رساند. روی اشتباه دانیل ده روسی، پاس زیبای هامچیک به ویتک رسید و شوت سنگین او دور از دست های مارکتی به تور دروازه ایتالیا چسبید.

بوفون سنگربان اصلی ایتالیا که به دلیل مصدومیت فقط 45 دقیقه در این جام به زمین رفت روی نیمکت نشسته بود و با عصبانیت روند حذف تیمش را دنبال می کرد.

ویتک یکی از ضلع های مثلث هجومی اسلواکی است که به اتفاق در دقایق پایانی بازی با نماینده قاره اقیانوسیه تعویض شدند و خروج آن ها از زمین منجر به پیش کشیدن مدافعان حریف شد تا گل تساوی را نیز یک مدافع –وینستون رید- در دقیقه 93 به ثمر برساند.

او که در پایان بازی به عنوان چهره برتر این مسابقه معرفی شد 28 ساله است و در لیگ ترکیه برای آنکارا گوچلو توپ می زند. زننده گل نخست اسلواکی مقابل ایتالیا، در دیدار با نیوزیلند هم گلزنی کرده بود.

مارچلو لیپی برای بیرون کشیدن تیمش از گرداب سقوط، در ابتدای نیمه دوم دو تعویض انجام داد. کریستین ماجو و فابیو کوالیارلا به جای کریشیتو و گتوسو به زمین آمدند. ریکاردو مونتولیوو هم در دقیقه 56 از زمین خارج شد تا آندری پیرلو آخرین تعویض لیپی در جام جهانی 2010 باشد.

لیپی در این جام از تمام مهاجمانش استفاده کرد و حالا باید پاسخگوی منتقدان عصبانی پر شماری باشد که او را بابت عدم دعوت از توتی، بالوتلی، کاسانو و تونی و حتی دل پیرو که این اواخر از معدود بازیکنان موفق یووه بحران زده بود شماتت خواهند کرد.

در طرف مقابل، آقای وایس هیچ تغییری در ترکیب تیم موفق نیمه نخست ایجاد نکرد. خراب کردن دو موقعیت خوب توسط یاکوئینتا و دی ناتاله حاصل کار ایتالیا تا دقیقه 65 بود.

در دقیقه 66، کوالیارلا که زوج کاپیتان اسلواکی در خط حمله ناپولی است تا آستانه فروپاشی دروازه حریف پیش رفت اما ضربه او قبل از عبور از روی خط توسط مارتین اسکرتل برگشت داده شد.

در دقیقه 73 هامچیک نیز با هوشیازی جورجیو کیه لینی از تسخیر دروازه حریف باز ماند.

در شانزده دقیقه پایانی مسابقه، چهار بار توپ از خط دروازه ها گذشت که سهم هر دو تیم 2 گل بود. ابتدا رابرت ویتک باز هم روی پاس زیبای هامچیک موفق به گلزنی شد. ویتک حالا 3 گله است و کنار گونسالو ئیگواین در صدر جدول گلزنان جام ایستاده است.

در دقیقه 81، آنتونیو د ناتاله فاصله را به حداقل رساند. اگر آقای لیپی درهمان یک ساعت نخست بازی هر سه تعویضش را انجام نداده بود، د ناتاله مدت ها قبل از گلزنی از زمین بیرون می رفت.

لحظاتی پس از گل ایتالیا، بازیکنان دو تیم با هم درگیر شدند. کوالیارلا می خواست سریعاً توپ را به وسط زمین ببرد اما ممانعت یان موچا دروازه بان اسلواکی منجر به بروز درگیری شد. داور هم به او کارت زرد داد.

آقای وایس، هر سه تعویضش را در دقایق آخر بازی انجام داد. کامیل کوپونیک در هشتاد و نهمین دقیقه وفقط 2 دقیقه پس از ورود به زمین، تیر خلاص را به شقیقه قهرمان جام هجدهم شلیک کرد. ذخیره طلایی اسلواک ها 26 ساله است و در لیگ این کشور برای اسپارتاک ترناوا توپ می زند. آرشیو جام جهانی نشان می دهد که همین یک گل برای خروج او از لیگ ملی و پیوستن به یک تیم بهتر کافی است.

در وقت های تلف شده، شوت زیبای کوالیارلا گل دوم ایتالیا را رقم زد و مجدداً فاصله را به حداقل رساند. اما گل دیگری در این بازی به یادماندنی رد و بدل نشد تا اسلواکی 3-2 بر ایتالیا غلبه کند.

فاتح چهار دوره از بازی جام جهانی و مدافع عنوان قهرمانی، ناباورانه در رده آخر گروه ایستاد.

آخرین باری که ایتالیا در مرحله گروهی حذف شده بود، جام 1974 آلمان غربی بود. ایتالیا یک بار دیگر در سال 1950 که مدافع عنوان قهرمانی بود در مرحله گروهی حذف شد.

بجز ایتالیا، دو بار دیگر مدافع قهرمانی در مرحله مقدماتی حذف شد. تیم های برزیل (1966) و فرانسه (2002) در حالیکه در دور پیش قهرمان شده بودند نتوانستند از گروه خود صعود کنند.

پاراگوئه صدرنشین گروه F

کلیک راهنمای تیم نیوزیلند

کلیک راهنمای تیم پاراگوئه

دیدار تیم های نیوزیلند و پاراگوئه با حضور 30 هزار تماشاگر در ورزشگاه پیتر موکابا و به قضاوت آقای نیشی مورا از ژاپن برگزار شد.

در گروه F هر چهار تیم بخت صعود به مرحله یک هشتم نهایی را داشتند و در نهایت، نیوزیلند بدون شکست از گردونه جام بیرون افتاد اما عملکردی قابل دفاع به جا گذاشت و در جدول نهایی این گروه نیز بالاتر از ایتالیا قهرمان دور قبل بازی ها قرار گرفت.

نلسون والدز

کلیک تیم آقای خراردو مارتینو که یکی از سه سرمربی آرژانتینی حاضر در جام نوزدهم است، در این بازی نیز صاحب توپ و میدان بودند. آن ها با این تساوی ضمن ایستادن بر صدر جدول گروه، رکورد شکست ناپذیری تیم های آمریکای جنوبی در جام نوزدهم را تداوم بخشیدند.

روکه سانتاکروز در دقیقه 16 و دنیس کانیزا در نوزدهمین دقیقه دو موقعیت خوب را از دست دادند. پاراگوئه ای ها وقتی خبر گل خوردن ایتالیا را شنیدند، خیال شان تا حدودی از بابت صدرنشینی آسوده شد و عطش دقایق نخستین بازی در نزد بازیکنان این تیم برای گل زدن به نیوزیلند فروکش کرد.

در آغاز نیمه دوم، سیمون الیوت یک فرصت طلایی را برای تیمش از کف داد و توپ را از بالای دروازه به بیرون زد. در دقیقه 63 نیز مارک پاستون سنگربان نیوزیلند از باز شدن دروازه اش روی یک موقعیت ایده آل جلوگیری کرد تا بازی همچنان بدون گل پیش برود.

پاستون در دقیقه 81 هم با تسلط از عده مهار ضربه ایستگاهی سانتاکروز برآمد. این دروازه بان 34 ساله سابقه چند بازی برای والسال، برادفورد و سنت جانستون را در انگلستان و اسکاتلند دارد اما در حال حاضر از دروازه تیم ولینگتون در لیگ کشورش محافظت می کند.

ریکی هربرت که می دانست تیمش در صورت کسب سه امتیاز مسابقه در عین شگفتی راهی دور بعد خواهد شد، کریس کیلن و روری فالن را بیرون کشید تا کریس وود و جرمی بروکی تازه نفس را به جنگ مدافعان پاراگوئه بفرستد.

اما در پایان این مسابقه کم افت و خیز، یک 0-0 دیگر در جام نوزدهم رقم خورد تا پرونده دیدارهای این گروه با حذف ایتالیا و نیوزیلند بسته شود. در پایان مسابقه، سانتاکروز به عنوان چهره برتر این دیدار معرفی شد.

پاراگوئه و اسلواکی حالا چشم انتظار اتمام دیدارهای گروه E هستند. گرچه صدرنشینی هلند در آن گروه تا حدود زیادی محتمل است اما هیچ چیز مسجل نیست.

کامرون برای حیثیت فوتبالش مبارزه می کند و چه بسا در آن بازی همچنین رقابت ژاپن با دانمارک نتایجی رقم بخورد که هلند به جای تیم اول، به عنوان تیم دوم به مرحله بعدی صعود کند.

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.