به روز شده:  12:10 گرينويچ - جمعه 25 ژوئن 2010 - 04 تیر 1389

فوتبال

تساوی کسل کننده برزیل و پرتغال به حذف ساحل عاج انجامید

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

کلیک راهنمای گروه G

بازیهای پایانی گروه G با تساوی بدون گل برزیل و پرتغال و شکست سه بر صفر کره شمالی برابر ساحل عاج پایان یافت و دو تیم برزیل و پرتغال به ترتیب به عنوان تیم های اول و دوم این گروه به مرحله حذفی جام نوزدهم گام گذاشتند.

دیدار تیم های برزیل و پرتغال با حضور ۶۵هزار تماشاگر در ورزشگاه موسس مابهیدای شهر دوربان و به قضاوت بنیتو آرخوندیا از مکزیک برگزار شد.

برزیل در این مسابقه کاکا را به خاطر اخراج در بازی قبلی و الانو را به خاطر مصدومیت در اختیار نداشت.

برزیل با یک تساوی هم در صدر جدول قرار می گرفت اما پرتغال برای صدرنشینی باید قهرمان پنج دوره از بازی های جام جهانی را مغلوب می کرد.

مهم ترین اتفاق نیمه اول بازی در دقیقه ۳۰ رخ داد. جایی که نیلمار در موقعیتی عالی از سمت چپ و داخل محوطه جریمه به توپ ضربه زد اما توپ به دیرک افقی خورد و مجدداً در یک قدمی خط دروازه فرود آمد.

یک دقیقه بعد از فرصت طلایی نیلمار، این بار نوبت تیاگو بود که در محوطه جریمه برزیلی ها صاحب موقعیت شود. تیاگو بدون آن که برخوردی اتفاق بیافتد زمین خورد. بلافاصله آرخوندیا یک کارت زرد به او داد.

در نیمه نخست، داور بازی هفت بار دست به جیب شد. در دقیقه ۴۰، په په به خاطر فرود آوردن استوک هایش روی قوزک پای فیلیپه ملو از داور کارت زرد گرفت. تصاویر آهسته نشان داد که بازیکن شماره ۱۵ پرتغال با خوش اقبالی از خطر اخراج گریخته است.

سه دقیقه بعد، فیلیپه ملو که می خواست آن صحنه را تلافی کند په په را نقش زمین کرد. داور به او نیز کارت زرد داد. بلافاصله ژوان که از تسویه حساب هم تیمی اش عصبانی بود به ملو نزدیک شد و با چهره ای برافروخته به او تذکر داد. ملو با اشاره دست از ژوان خواست از او دور شود.

دونگا که نظاره گر این ماجرا بود، در مدتی کمتر از یک دقیقه فیلیپه ملو را از زمین بیرون کشید و ژوسوئه را جایگزین کرد. دونگا حتی اجازه نداد ثانیه های باقی تا پایان نیمه اول سپری شود.

کلیک راهنمای تیم برزیل

کلیک راهنمای تیم پرتغال

در آخرین ثانیه ها، پرتغال صاحب موقعیت خوبی شد اما کریس رونالدو که می توانست هم تیمی اش را در سمت راست زمین صاحب توپ کند، خودش شوت زد و ضربه غیر دقیق او با فاصله ای زیاد به خارج رفت.

کریس اما در اولین موقعیت جدی نیمه دوم، یورش جانانه ای از سمت به سمت دروازه ژولیو سزار داشت. گرچه حضور موثر لوسیو مانع از کامیابی ستاره تیم ملی فوتبال پرتغال شد.

رونالدو ثانیه هایی بعد مشابه همان صحنه را تکرار کرد اما این بار در کمند ژوان گرفتار شد. پرتغال خیالش از بابت ساحل عاج و ناتوانی این تیم در ساختن کیسه گل از کره شمالی کاملاً آسوده بود و به همین خاطر، در این نیمه پیشروی بیشتری به سمت دروازه برزیل داشت.

سیمائو سابروسا هم در دقیقه ۵۴ جای دودا که خصوصیات تدافعی تری دارد را گرفت. شش دقیقه جدی ترین موقعیت نیمه دوم پرتغال رقم خورد. رونالدو این بار از راست نفوذ کرد و پاس زیبایش به رائول میرلس رسید که ضربه اش را به چارچوب بزند.

مهاجم شماره ۱۶ پرتغال در حین از دست دادن موقعیت، برخوردی هم با سزار داشت. مصدومیت سزار باعث توقف بازی شد تا در پایان بازی پنج دقیقه وقت تلف شده محاسبه شود.

در هفتاد و سومین دقیقه دنی آلوس با شوتی سنگین دروازه ادواردو را تهدید کرد اما شلیک مدافع بارسا هم داخل چارچوب نبود.

دونگا در دقایق آخر مسابقه دو تغییر دیگر در ترکیب تیمش ایجاد کرد. ابتدا رامیرس که خود در فوتبال پرتغال توپ می زند را جایگزین خولیو باپتیستا کرد و سپس گرافیته را به جای لوئیس فابیانو به زمین فرستاد.

رامیرس در دقیقه ۹۱ می توانست نتیجه را ۱-۰ کند. شوت او به مدافع پرتغالی برخورد کرد و ادواردو که ناگهان با تغییر مسیر توپ مواجه بود را به زحمت انداخت. دروازبان پرتغال با شیرجه ای زیبا و تقلای فراوان توپ را به کرنر فرستاد.

بازی با تساوی بدون گل به پایان رسید و دروازه پرتغال در جام نوزدهم همچنان بسته ماند. این تیم به عنوان تیم دوم گروه راهی مرحله بعد شد. برزیلی ها هم با ۷ امتیاز در صدر ایستادند.

در پایان مسابقه کریس رونالدو به عنوان مرد برتر زمین معرفی شد.

حذف کره شمالی با بیشترین گل خورده

در آخرین روز از دور مقدماتی رقابت های جام جهانی فوتبال، دیدار تیم های ساحل عاج و کره شمالی از گروهG با برتری ۳-۰ نماینده فوتبال آفریقا به پایان رسید.

به این ترتیب کره شمالی با ۱۲ گل خورده عنوان ضعیف ترین خط دفاعی جام نوزدهم را نصیب خود کرد.

کلیک راهنمای تیم ساحل عاج

کلیک راهنمای تیم کره شمالی

دیدار تیم های کره شمالی و ساحل عاج با حضور ۳۵ هزار تماشاگر در ورشگاه امبومبلای شهر نلسپروئیت و به قضاوت آلبرتو اوندیانو از اسپانیا برگزار شد.

ساحل عاج روی کاغذ همچنان بخت صعود داشت. این اتفاق در صورتی رخ می داد که پرتغال به برزیل ببازد و فیل ها هم با این فرض که برزیل ۱-۰ پرتغال را برده، ۸ گل به کره شمالی بزنند.

اسون گوران اریکسون تیمش را سراپا حمله به زمین فرستاد. در دقیقه ۲، عبدالقادر کیتا تا آستانه فروپاشی دروازه متزلزل کره شمالی پیش رفت اما واکنش جالب توجه ری میونگ گوک مانع از گلزنی کیتا شد.

موقعیت ها یکی پس از دیگری نصیب ساحل عاجی ها می شد که در زمین حریف آسیایی شان اتراق کرده بودند. تا این که در دقیقه ۱۴، یحیی توره بازیکن سرشناس ساحل عاج، تیمش را ۱-۰ پیش انداخت.

فیل ها در بیستمین دقیقه به گل دوم رسیدند. دیدیه دروگبا توپ را به تیر کوبید و در برگشت، روماریک آن را به تور چسباند. زننده گل دوم ساحل عاج، مثل زننده گل اول این تیم در لالیگا توپ می زند و عضو تیم سویا است.

در سی و یکمین دقیقه، کیتا در زدن گل سوم ناکام بود. ۱۰ دقیقه قبل از آن هم کره شمالی یکی از معدود موقعیت هایش در این نیمه را توسط کاپیتان هونگ یونگ جو که در لیگ روسیه توپ می زند از دست داد.

در دقیقه ۳۸ هم ژروینیو مهاجم تنومند و جنگنده ساحل عاجی ها توپ را به تیر کوبید. در این نیمه کره شمالی فقط ۳۵ درصد از مالکیت توپ را در اختیار داشت و به طور کلی در دو بازی با پرتغال و ساحل عاج، اثری از نمایش خوب این تیم مقابل برزیل به چشم نمی خورد.

در نیمه دوم نیز تلاش های دروگبا برای گلزنی در این مسابقه ناموفق بود اما مهاجم سرشناس چلسی، بسیار پر انگیزه و موثر بازی می کرد. اریکسون در دقیقه ۶۴ سالومون کالو و آرونا دیندانه را جایگزین ژروینیو و کیتا کرد.

در دقیقه ۸۰، جونگ تائه سه از گشودن دروازه ساحل عاج بازماند. هنرنمایی بوبکر بری دروازه بان فیل ها روی این صحنه جالب توجه بود.

چهار دقیقه بعد، آرتور بوکا باز هم از سمت راست نفوذ کرد و ارسال زیبای او با ضربه دقیق سالومون کالو، نتیجه را ۳-۰ به سود ساحل عاج کرد.

در پایان، دیدیه دروگبا به عنوان برترین بازیکن زمین معرفی شد.

به این ترتیب در این گروه، برزیل با ۷ امتیاز در صدر قرار گرفت. پرتغال پنچ امتیازی دوم شد. ساحل عاج با ۴ امتیاز سوم و کره شمالی هم بدون امتیاز در رده آخر ایستاد.

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.