اسپانیا حریف پرتغال شد و شیلی به برزیل رسید

Image caption قهرمان جام ملت های اروپا در این بازی 2-1 به برتری رسید

دور مقدماتی جام جهانی فوتبال با برگزاری دو دیدار همزمان به پایان رسید. در گروه H رقابت ها، اسپانیا با تفاضل گل بهتر در صدر ایستاد و شیلی هم به عنوان تیم دوم راهی مرحله بعد شد.

به این ترتیب، هر پنج نماینده آمریکای جنوبی در جام جهانی 2010 راهی مرحله یک هشتم نهایی شدند. در دور حذفی بازی ها اسپانیا با پرتغال روبرو می شود و شیلی هم به مصاف برزیل خواهد رفت.

بازی تیم های اسپانیا و شیلی در ورزشگاه لوفتوس ورسفلد پرتوریا و به قضاوت مارکو رودریگز از مکزیک برگزار شد. قهرمان جام ملت های اروپا در این بازی 2-1 به برتری رسید.

این بازی دو چهره کاملاً متفاوت داشت. نبردی تمام عیار در نیمه نخست و نمایشی تشریفاتی در نیمه دوم. دلیل این مسئله هم ناتوانی سوئیس در گلزنی به هندوراس بود. نتیجه آن دیدار باعث از سکه افتادن نیمه دوم بازی اسپانیا و شیلی شد.

در دهمین دقیقه شیلی یک فرصت عالی را از کف داد. ژان باسگور زننده گل برتری این تیم مقابل هندوراس، از داخل محوطه جریمه توپ را برای شماره 11 مارک گونزالس بُرید اما او که مماس با توپ ایستاده بود از نواختن یک ضربه مناسب بازماند.

چهار دقیقه بعد، آلکسیس سانچز نزدیک خط محوطه جریمه در جا شوت کرد که ضربه غافلگیرانه اش با اصابت به پای پیکه، کاسیاس را به دردسر انداخت. سنگربان اسپانیا به زحمت این توپ را به کرنر فرستاد.

از این لحظه به بعد، جنگندگی شیلیایی ها با خشونت هم در آمیخت و داور از دقیقه 15 تا 38، چهار کارت زرد و یک کارت قرمز به سرخپوشان آمریکای جنوبی نشان داد.

در بیست و چهارمین دقیقه، اشتباه عجیب خورخه والدیویا در سمت راست زمین باعث توپ ربایی اسپانیایی ها شد. بلافاصله ژاوی آلونسو از خط میانی عبور کرد. مدافعان شیلی جا ماندند و دروازه بان شیلی ناگذیر از محوطه جریمه بیرون آمد و با تکلی صحیح، مانع از زدن ضربه آخر شد.

اما از بد اقبالی کلودیو براوو، توپ مقابل پای داوید ویا افتاد. مهاجم جدید بارسا ابتدا دروازه را نگاه کرد و ضمن برآورد موقعیت مدافعانی که با سرعت بازگشته بودند، توپ را از سمت چپ زمین وارد دروازه بدون دروازه بان کرد.

داوید ویا با این گل، همراه با گونسالو ئیگواین از آرژانتین و رابرت ویدک از اسلواکی در صدر جدول گلزنان جام نوزدهم قرار گرفت. ویا اگر پنالتی مقابل هندوراس را به اوت نمی زد حالا به تنهایی در صدر جدول گلزنان ایستاده بود.

در دقیقه 36، اسپانیا گل دوم را هم به ثمر رساند. آندرس اینیستا از پشت محوطه جریمه و با ضربه ای استادانه توپ را به سمت راست دروازه شیلی شوت کرد. بازیکنان و نیمکت نشینان اسپانیا مشغول شادمانی بودند اما فرناندو تورس روی زمین دراز کشیده بود.

داور به سمت مارکو استرادا رفت او را با کارت زرد دوم از زمین اخراج کرد. صحنه آهسته نشان می داد که برخورد شدیدی بین استرادا و تورس رخ نداده بود. با این حال، شیلیایی ها در چند صحنه دیگر نیز بازیکنان حریف را بدون توپ زدند که از چشم داور دور ماند.

مارچلو بیلسا در ابتدای نیمه دوم، دو تعویض انجام داد. رودریگو میلار و استبان پاردس تازه نفس به زمین آمدند تا با دوندگی بیشتر، جای خالی استرادا را پر کنند.

میلار برای دوندگی به زمین آمده بود اما هنوز 100 متر هم ندویده بود که موفق به گلزنی شد. شوت این بازیکن سمج از پشت محوطه جریمه با برخورد به پای پیکه تغییر ارتفاع داد و کاسیاس را مبهوت کرد.

زننده گل شیلی، 29 ساله است و در تیم پر طرفدار کولو کولو از فوتبال باشگاه های شیلی توپ می زند.

به نظر می رسید با به ثمر رسیدن این گل بر جذابیت های بازی افزوده شود اما تساوی 0-0 در بازی همزمان، سرعت بازی را گرفت. هر چه از زمان مسابقه می گذشت این قضیه پر رنگ تر می شد و کیفیت بازی را بیش از بیش تنزل می داد.

Image caption با پایان بازی و تساوی بدون گل، هر دو تیم از گردونه جام نوزدهم خارج شدند

در دقیقه 55، فابرگاس جایگزین تورس شد. ستاره لیورپول که مثل مسی و رونی هنوز در این جام گلزنی نکرده، مغموم از زمین خارج بیرون رفت.

دومین تعویض آقای دل بوسکه، ورود خاویر مارتینز بازیکن نه چندان مشهور تیم آتلتیکو بیلبائو به زمین بود که جای ژاوی آلونسو را گرفت.

در دقایق پایانی، بازیکنان اسپانیا در نیمه زمین خودی به همدیگر پاس می دادند و شیلیایی ها هم در زمین خودشان ایستاده بودند و یاری رسان این وقت کشی بودند.

داوید سیلوا از دقیقه 87 منتظر توقف بازی بود تا به زمین بیاید اما چنین اتفاقی تا دقیقه 92 رخ نداد! در این لحظه هم دل بوسکه از انجام تعویض منصرف شد و داور هم سوت پایان را به صدا در آورد.

سوئیس و هندوراس حذف شدند

تیم اوتمار هیتسفلد که در دور اول بازی ها با غلبه اسپانیا شگفتی ساز شده بود، با تساوی مقابل هندوراس از صعود به مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی 2010 باز ماند.

هندوراس نماینده کونکاکاف هم با این تساوی یک امتیاز گرفت تا تیم های کامرون و کره شمالی، تنها تیم های بدون امتیاز جام نوزدهم باشند.

بازی تیم های سوئیس و هندوراس با حضور 28 هزار نفر در ورزشگاه فری استیت بلوم فونتن و به قضاوت هکتور بالداچی از آرژانتین برگزار شد.

سوئیسی ها در نیمه اول صاحب توپ و میدان بودند. گوخان اینلر، ارن دردی یوک، ترانکیلو بارنتا و بلایسه انکوفو در این نیمه صاحب موقعیت شدند اما هیچ کدام موقعیت ایده آلی برای رقم زدن سومین شکست پیاپی تیم آقای رینالدو روئه دا نبودند.

هیتسفلد در نیمه دوم هاکان یاکین، الکساندر فری و ژردان شاکیری را برای شکستن قفل دروازه هندوراس به زمین فرستاد اما نوئل وایادارس تمام موقعیت های سوئیس را دفع کرد. او در پایان بازی هم به عنوان مرد برتر میدان معرفی شد.

در طرف مقابل، دیوید سوازو مهاجم تیم جنووا در سری A نیز بسیار پرتلاش بود و همراه با فیگه روآ، دو بار در محوطه جریمه سوئیس خطرساز شد.

هر چه از زمان بازی می گذشت، بر شدت حملات سوئیس افزوده می شد. الکساندر فری و هاکان یاکین هم تا آستانه فروپاشی دروازه هندوراس پیش رفتند اما در تغییر نتیجه بازی ناموفق بودند.

بر خلاف جریان بازی، ادگار آلوارز در دقیقه 84 دروازه سوئیس را باز کرد اما کمک داور پرچم خود را به نشانه آفساید بالا برد.

با پایان بازی و تساوی بدون گل، هر دو تیم از گردونه جام نوزدهم خارج شدند. حذف سوئیس و هندوراس به منزله پایان هنرنمایی دروازه بان های موفق هر دو تیم در جام جهانی است.

هوگو بنالیوو از سوئیس در 270 دقیقه فقط یک گل خورد. نوئل وایادارس هم 2 گل از داوید ویا خورد و یک بار هم مقابل ژان باسگور از شیلی تسلیم شد.

با پایان رقابت های گروه آخر، رقابت های مقدماتی جام جهانی به پایان رسید و از فردا مرحله حذفی با رقابت تیم های اروگوئه – کره جنوبی و آمریکا با غنا آغاز می شود.

مطالب مرتبط