ویمبلدون؛ قهرمان شدن آسان نیست

فدرر و فایا
Image caption فدرر و فایا پس از مسابقه - فرق بازیکن خوب و بازیکن معمولی در مسابقه‌های دشوار معلوم می‌شود

مسابقه رافائل نادال با رابین هاسی از هلند در دور دوم و رویاروئی راجر فدرر با الهاندرو فایا از کلمبیا در دور اول تورنمنت ویمبلدون که هر دو به ست پنجم کشیده شد و سرانجام با پیروزی نفرات اول و دوم جهان پایان گرفت، واقعیتی در باره تنیس امروز جهان را نشان داد.

با این که بعضی تحلیلگران تنیس و علاقمندان این دو بازیکن محبوب معتقدند که به ست پنجم کشیده شدن مسابقه های نادال و فدرر به معنی به خطر افتادن این بازیکنان بزرگ در مقابل حریفانی نه چندان شناخته شده است، من فکر می کنم نحوه شکست هاسی و فایا نشان دهنده قدرت و توان قهرمان جهان و نایبش و تفاوتی است که بین قهرمانان و سایر بازیکنان خوب وجود دارد.

اگر به مسابقات تور جهانی تنیس در سال جاری میلادی نگاه کنیم، می بینیم که نادال از ماه ژانویه تاکنون در تورنمنت های کوچکتر به بازیکنانی چون نیکلای داویدنکو، اندی ماری، ایوان لوبیچیچ، اندی رادیک و فلیسیانو لوپز باخته است.

در همین مدت فدرر هم در برابر داویدنکو، مارکوس باگداتیس، تاماس بردیچ، امستز گولبیس، آلبرت مونتاینس، رابین سودرلینگ و لیتون هیوویت ناکام بوده است؛ به اضافه ماسترز مادرید که در فینال از نادال شکست خورد.

اما اگر به تورنمنت های عمده امسال نگاه کنیم می بینیم که در گرند اسلم ها، فدرر در استرالیا و نادال در فرانسه قهرمان شده اند و از ۵ تورنمنت ماسترز، سه قهرمانی نصیب نادال شده است. به طور کلی در ۲۵ گرند اسلم گذشته، ۲۳ قهرمانی نصیب فدرر و نادال شده (۱۶ جام فدرر و ۷ جام نادال) و این دو تاکنون مجموعا در ۳۲ تورنمنت ماسترز هم قهرمان شده اند (۱۷ جام نادال و ۱۵ جام فدرر).

Image caption رافائل نادال - رسیدن به سطح اول ورزش کار آسانی نیست

تفاوت میان قهرمانان و سایر بازیکنان خوب که عرض کردم همینجا خودش را نشان می دهد. اگر مسابقه روز دوشنبه فدرر و فایا در یک تورنمنت کوچکتر بود، بطور قطع فایا با نتیجه دو بر هیچ برنده می شد چون دو ست اول را برد. اما بعد از آن در گل گیر کرد، هم از نظر فیزیکی و هم از نظر روانی و فدرر سه ست بعد را از او برد، ست آخر را با نتیجه ۶ بر هیچ.

همین اتفاق پنجشنبه هم افتاد. پس از سه ست، هاسی برنده بازی بود اما مسابقات گرند اسلم تا ۵ ست ادامه دارد و هاسی دیگر حرفی برای گفتن و انرژی ای برای مبارزه نداشت. ست چهارم را شش بر هیچ باخت و ست بعد را شش بر سه. در پایان مسابقه که فقط دو ساعت و بیست دقیقه طول کشید، از ظاهر بازیکنان معلوم بود که نادال هنوز انرژی برای پنج ست دیگر هم دارد اما هاسی تمام شده است.

نادال و فدرر می توانند در این گونه مسابقات پیروز شوند چون از هر نظر آماده هستند، هم بدنی هم روحی. اگر صد در صد آماده نباشند نمی توانند قهرمان بمانند و آنها هم بازیکنانی می شوند مثل دیگران. همانطور که فدرر در ۲۰۰۸ شد و نادال در ۲۰۰۹.

اما آماده ماندن و انگیزه داشتن در این سطح هم آسان نیست و زحمت فراوان دارد. بوریس بکر قهرمان پیشین تنیس جهان دیروز در بحثی تلویزیونی می گفت که مردم فقط از قهرمانان پیروزی آنها، ثروت فراوانشان و اطرافیان زیبایشان را می بینند و خبر ندارند که آنها برای رسیدن به این مراحل در چه شرایط شاقی زندگی می کنند.

بی جهت نیست که بازیکنان حرفه ای اگر هم سالم بمانند در سی سالگی یا زودتر بازنشسته می شوند.

مطالب مرتبط